Çözüldü Bilgisayar tamir gördükten sonra kasmaya başladı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

BurakEnes YT

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 5600 / B450M-DRAGON / RTX 2060 / XLRB 16 GB 3200 MHZ / WD BLUE SN570 500 GB
Merhaba arkadaşlar, direk konuya gireceğim.

Ben bilgisayarımı açılmama sebebinden dolayı tamirciye götürmüştüm. Birkaç gün sonra bilgisayarı geri aldım, bilgisayarı aldıktan sonra bilgisayarda genel bir kasma sorunu oluştu. Format attım düzelmedi, ekran kartı driverini yeniledim, fakat sorun düzelmedi. Oyunlarda 10 ila 20 FPS alıyorum, birçok oyunda denedim ve bu kasma genel sadece oyunlarda değil, programlar içinde de mevcut. Görev Yöneticisi'nden bilgisayarın durumuna bakıyorum fakat CPU vb. kullanımlar eskisi gibi normal. Bilgisayarın genel kasma sorunu ne olabilir? Yardımcı olursanız sevinirim.

Hard Disk var ise sorun disk kaynaklı olabilir gibi geldi bana üstadım.

Kimseyi yaptığı işten dolayı suçlamak istemiyorum ama vida eksiltmek bir kenara disk değiştirmek bazıları için vicdanen basit bir olay olabilir.

Dediğim gibi asla kimseyi suçlamıyorum ama güvenmek çok zor yaşanan olaylara şahitlik edince. 🥀
Disk kullanımı arada sırada %100 sınırlarını buluyor. Fakat bu sorun oluşmadan öncede kasma sorunu mevcuttu.
Ben bilgisayarın termal macununu yenilemek için içini açmıştım, Yeniledikten sonra bilgisayarın açılmadığını fark ettim tamirciye götürdüm. Fakat bir bir şey de yapmamıştım, ilk defa yenilemiyordum.
Güzel nokta hocam. Belki disk değişti ve o sorun yapıyor.
Tamirciye 2 kere götürdüm. İlkinde bilgisayarın açılmama sorununu çözmüştü. Bilgisayarı aldığımda disk kullanımında da bir sorun yoktu Kasma sorunu ondan sonra başladı. 2. götürüp aldığımda disk kullanımı sorunu oluştu.

Disk kullanımı arada sırada %100 sınırlarını buluyor. Fakat bu sorun oluşmadan öncede kasma sorunu mevcuttu.

Ben bilgisayarın termal macununu yenilemek için içini açmıştım, Yeniledikten sonra bilgisayarın açılmadığını fark ettim tamirciye götürdüm. Fakat bir bir şey de yapmamıştım, ilk defa yenilemiyordum.
Sisteminiz tam olarak nedir acaba ? Hangi oyunlarda 10-20 fps alıyorsunuz önceden kaç alıyordunuz. Ayar kontrolü yaptınız mı? Sürücülerinizi güncel demişsiniz eski ekran kartlarında son sürücü öncesi sürücüler bazen daha performanslı olabiliyor. Bizi aydınlatırsanız bizde ışığınıza ışık olmaya çalışalım hocam.

Sisteminiz tam olarak nedir acaba ? Hangi oyunlarda 10-20 fps alıyorsunuz önceden kaç alıyordunuz. Ayar kontrolü yaptınız mı? Sürücülerinizi güncel demişsiniz eski ekran kartlarında son sürücü öncesi sürücüler bazen daha performanslı olabiliyor. Bizi aydınlatırsanız bizde ışığınıza ışık olmaya çalışalım hocam.
Denediğim Oyunlar Minecraft, Valorant ve Zula üçünde de fps sorunu vardı. Sadece oyunlarda olduğunu sanmıyorum çünkü tarayıcıyı veya başka programlar üzerinde de kasma sorunları mevcut. Oyunların Ayar kontrollerini yaptım ama zaten en yüksek ayarlarda bile güzel bir kalite sunuyordu. Ekran kartının 2 sürümü var ikisini de denedim fakat hala aynı.

Ekran Kartı: AMD ATI RADEON HD 6750 | İşlemci: Intel(R) Core(TM) i7-2600 CPU @ 3.40 GHz

Hocam 8 sene önce mavi ekran hatası aldığım pc için bilgisayarcıya verdiğim laptopa o zamanın parasıyla 400 lira istedi bilgisayarcı, aile de dünyanın parasını verdik yapar heralde dedi ve ödedi parayı. Düzelmedi pc. Kaç kere söyledik adam ben yaptım düzeldi demişti. Geçen sene bu işlerden artık anladığım için bir bakayım dedim laptopa boş boş duruyordu evin bir köşesinde, meğer utanmaz adam dahili ekran kartını değiştirmeye kalkmış başaramamış üstüne de orijinal şarj cihazını alıp yerine de aynı şekle sahip kıytırık bir cihaz vermiş. İlgimiz olmadığı için anlamamışız bile. Böyle şahıslar utanmaz oluyor, yüzünüze yüzünüze yalan söylüyorlar bu sebeple çok yakın tanıdık eş dost değilse bunlara pc vermeyin günahınızı bile vermeyin..Size gelirsek sorun disk kaynaklı olabilir başka bir disk takıp deneyebilirsiniz veya güç girişi kaynaklı da olabilir bir arkadaşımda olmuştu buna benzer bir olay sorun güçte çıkmıştı.Bir de ne olur ne olmaz aşağıdaki resimde belirttiğim ayarlara bakmanızda fayda var orada en yüksek güç ayarı %100 olmak zorunda.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (6).png
    Ekran Görüntüsü (6).png
    255,7 KB · Görüntüleme: 108
Hocam 8 sene önce mavi ekran hatası aldığım pc için bilgisayarcıya verdiğim laptopa o zamanın parasıyla 400 lira istedi bilgisayarcı, aile de dünyanın parasını verdik yapar heralde dedi ve ödedi parayı. Düzelmedi pc. Kaç kere söyledik adam ben yaptım düzeldi demişti. Geçen sene bu işlerden artık anladığım için bir bakayım dedim laptopa boş boş duruyordu evin bir köşesinde, meğer utanmaz adam dahili ekran kartını değiştirmeye kalkmış başaramamış üstüne de orijinal şarj cihazını alıp yerine de aynı şekle sahip kıytırık bir cihaz vermiş. İlgimiz olmadığı için anlamamışız bile. Böyle şahıslar utanmaz oluyor, yüzünüze yüzünüze yalan söylüyorlar bu sebeple çok yakın tanıdık eş dost değilse bunlara pc vermeyin günahınızı bile vermeyin..Size gelirsek sorun disk kaynaklı olabilir başka bir disk takıp deneyebilirsiniz veya güç girişi kaynaklı da olabilir bir arkadaşımda olmuştu buna benzer bir olay sorun güçte çıkmıştı.Bir de ne olur ne olmaz aşağıdaki resimde belirttiğim ayarlara bakmanızda fayda var orada en yüksek güç ayarı %100 olmak zorunda.
Evet malesef böyle tamirci adı üzerinde kişiler mevcut. Ben bir arkadaşım önerdiği için götürmüştüm fakat pişman oldum. Attığınız fotoğrafta sizdeki ayarlar ve benimkiler çok farklı. Sizin ki laptop mu acaba, benim bilgisayarım masaüstü, masaüstü veya laptop arası ayarlar farklı olur mu bilmiyorum ama.

Evet malesef böyle tamirci adı üzerinde kişiler mevcut. Ben bir arkadaşım önerdiği için götürmüştüm fakat pişman oldum. Attığınız fotoğrafta sizdeki ayarlar ve benimkiler çok farklı. Sizin ki laptop mu acaba, benim bilgisayarım masaüstü, masaüstü veya laptop arası ayarlar farklı olur mu bilmiyorum ama.
Benimki laptop ama masaüstünde alttaki gibi görünmeli pil-priz olarak değil de.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (47)şş.png
    Ekran Görüntüsü (47)şş.png
    34,9 KB · Görüntüleme: 96
Hocam sorununuz nedense bana harici disk gibi geliyor. Hdd mi Ssd mi kullanıyorsunuz. Kullandığınız disk için bir sağlık taraması yapar mısınız ? Hd tune Harddisk sentinel gibi programları kullanabilirsiniz. Ya da power supply sorunu da olabilir diye düşünüyorum. Çok eski bir güç kaynağı kullanıyorsanız o da sorunlara sebep olabiliyor.

Geri
Yukarı