Bilgisayar temizliği ne sıklıkla yapılmalıdır?

13 yıllık laptopumu birkez bile olsun söküp temizlemedim daha doğrusu sökemedim vidalar yalama yapmış. Acaba içinde beni hangi manzara bekliyor merak ediyorum. 😁
Ben PS3'ümü 4 sene sonra açmıştım. Tozlar artık kuma dönüşmüştü. Sanki götürüp Sahra Çölü'nün ortasında oynamışım gibiydi.

Ben hep saç kurutma makinesının soğuk ayarıyla yaptım şimdiye kadar sorun yaşamadım ama dediğim gibi sıvı soğutmada durum ne olur bilemiyorum sıvı ne kadar sürede değişmesi gerekir veya sorunun sıvıdan kaynaklı olduğunu nasıl anlarım vs.

Sıvı soğutmada aldığınızda da zaten siz su vs doldurmuyorsunuz onlar özel tip olanlar. Hazır olanlarda su eksiltme vs yok. Sürekli kapalı devir yapıyor CPU üzerinde pompası. Radyotör üzerindeki fanlar ile de soğutması gerçekleşiyor. Kontrol edeceğiniz yer radyotör fanları dönüyor mu o kadar.

Yazın daha çok tozlanıyor kışın makas biraz daha geniş tutulabilir. Yaza girerken temizlenirse yazın rahat edilir.

Hocam bana göre 6 ayda bir termal macunun değişmesi ve tozların alınması lazım.

Biraz da bilgisayarın ne kadar aktif kullanıldığı ve ne kadar yükte çalıştırıldığı da önemli. Devamlı çalışıyorsa ve genellikte yükte çalışıyorsa 2-3 aya bile inebilir.

Geri
Yukarı