Bilgisayar toplamak ne kadar zor?

Kablolama işini nasıl çözebilirim? Kablolama yapmayı hiç bilmiyorum.

Benim kasamı babam toplamıştı, baktım rezalet, her yerden kablo gözüküyor. Söktüm kabloları düzgünce kendim ayarladım. İlk defa kablolama yaptım ama gayet güzel olmuştu, fazladan fan alınca biraz alt kısım karıştı bende ama yine de idare eder:
IMG_20201209_185903.jpg

Hiçbir videoda kablolama yapanı görmedim,
Ben şu videoya bakarak biraz fikir oluşturmuştum kendime çünkü benim kasanın aynısı:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ben şu videoya bakarak biraz fikir oluşturmuştum kendime çünkü benim kasanın aynısı:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam bende pek korku yok ancak kablolama yaparken sıkıntıya düşeceğim gibime geliyor.

Arkadaşlar merhaba. İlçemizdeki bilgisayarcılar çok kötü iş yapıyor. Ve çevremde bilgisayar toplatmak isteyen birçok kişi var. Ben de toplayayım diyorum. Sistem toplamayı biliyorum işlemci, ekran kartı, RAM takma gibi şeyleri biliyorum ancak korkuyorum. Zarar gelir diye korkuyorum. Korkmalı mıyım veya nasıl bu korkumu yenebilirim? Ve kablolamayı hemen hemen hiç bilmiyorum. Bunu nasıl öğrenebilirim? Yanıtlarınızı bekliyorum.
Technopat YouTube kanalında Recep ve Ali abinin birden fazla sistem toplama rehberi var. Dilerseniz o rehberlerden referans alarak bir sistem toplama gerçekleştirebilirsiniz. Sistem toplama da önceliğiniz anakart,işlemci, ram ve ekran kartı kombinasyonunuzun birbiriyle uyumlu olmasıdır. En son olarak ta bu sisteme güç verecek olan güç kaynağını sistemin W değerini karşılayacak şekilde seçmelisiniz. Ülkemizin dengesiz elektrik hattından dolayı (elektrik kesintileri vs.) minimum 80+ bronz bir güç kaynağını tavsiye ederim. Depolama olarak bütçeniz kısıtlıysa işletim sistemi ve hızlı açılmasını istediğiniz programları ve oyunları kurmak için bir sata SSD kullanabilirsiniz. Bütçe kısıtlaması yok ise M2 NVMe SSD kullanabilirsiniz. Harddisk olarak ta 7200rpm bir Harddisk kullanabilirsiniz. Kasaya gelecek olursak havalandırması gayet iyi bir kasa işinizi görecektir. Dış görünüşüne sonradan karar verebilirsiniz. Önceliğiniz hava akışının iyi olması olmalıdır. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Eksiğim ya da yanlışım varsa Technopat Sosyal kullanıcıları düzeltebilirler. İyi günler.

Hocam bende pek korku yok ancak kablolama yaparken sıkıntıya düşeceğim gibime geliyor.
Kablolama yaparken sakin ve dikkatli olmanız yeterli. Sadece acele etmeyin sakin olun. Takıldığınız bir nokta olduğunda elinizin altında internet gibi bir ayrıcalık var. Oradan yardım alabilirsin. Şuanda da olduğu gibi Technopat Sosyal'deki kullanıcılara danışabilirsiniz.

Bende 2 hafta önce sistem topladim zaten kabloları gizlemek dışında her şey çok basit. Spec Delta kasa aldim hemen hemen her şey toplanmış bir şekilde elime ulaştı sadece LED kablolarını gizlemen gerekiyor onlar ince olduğu için buyuk bir sorun oluşturmaz diye düşünüyorum. Bir iki denemeyle kabloları nasıl toplayacağını öğrenebilirsin tek sorun buysa bence hiç korkmamalısın.

Geri
Yukarı