Bilgisayar Toplamaya Hangi Donanımdan Başlanmalı?

UlasBii

Kilopat
Daha fazla  
Bilgisayar toplamaya karar verdim ama parçaları aynı anda almak istemiyorum. Şu anki bilgisayarıma teker teker parça alacağım, ilk başta nereden başlamalıyım? Diğer bir sorum ise neredeyse 1,5 yıldır bilgisayarla ilgilenmiyorum, bildiklerimin hepsini unuttum. Bilgisayarımdaki parçalarıma uygun donanımı nasıl bulabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Oncelikle sisteminizi yazin hocam oyle bir degerlendirme yapalim. Parcalar hakkinda arastirma yaparak bilgi sahibi olabilirsiniz. Technopat videolarini izleyebilirsiniz.

Dostum bunla ilgili pek çok site var, bilgisayar toplama sihirbazı yaz yeterli olacaktır.

İşlemci, ekran kartı veya anakart bunlardan biri ile başla ama ben olsam ekran kartı ile başlardım sonra ona uygun bir işlemci ve birde işlemciye uygun bir anakart alırdım.

Merhaba eğer eski sisteminizde revizyona gidecekseniz muhtemelen DDR3 ya da DDR2 tabanlıdır ona göre parçaları yenileyebilirsiniz. Ama eski sistemi yenilemek yerine yeni bir sistem toplamanızı tavsiye ederim.
Bütçe el veriyor ise DDR4 tabanlı bir sistem alabilirsiniz. İlk etapta Skylake tabanlı işlemci ona uygun anakart ve DDR4 RAM alabilirsiniz. Ardından kalan bütçeyle ekran kartı, PSU, SSD, kasa ve çevre bileşenlerini alırsınız. Oyun oynayacaksanız ekran kartını da orta ve/veya üst seviye almanızı tavsiye ederim.
Bütçenizi yazarsanız buradaki bir çok arkadaş size sistem tavsiyesi verir. "Masaüstü Bilgisayarlar" bölümüne örneğin "3000TL Sistem Toplama" diye konu açıp gelen öneriler doğrultusunda sistemin son şeklini verip alırsınız. :)

Dostum bunla ilgili pek çok site var, bilgisayar toplama sihirbazı yaz yeterli olacaktır.
Arkadaşın dediği de mantıklı ancak her sitede sizin istediğiniz ürün olmayabiliyor ve bu nedenle de pek sağlıklı olmuyor. Yukarıda da belirttiğim gibi yeni konu en iyisi olacaktır. :)

Sadece anakart, CPU, ekran kartı, güç kaynağı ve Ram alıcam o yüzden fiyat en fazla 1500 yaptım. Amacım her oyunu Ultrada oynamak değil a.sın mediumda da oynarım.
Şu an ki sistemim :
Anakart:Foxconn G41MXE
Ram:Kingston 2GB DDR3
Ekran Kartı:ATI HD4350 512 MB 64 Bit
CPU:İntel Pentium E6500
Güç Kaynağı:300 W (modelini bilmiyorum)

Arkadaş bi sistem topladı benim bütçeme göre (1,500 TL)
Anakart:GIGABYTE H97M-HD3 Intel H97 Soket 1150 DDR3 1600MHz HDMI&DVI Anakart
CPU:Intel Core i3 6098P Soket 1151 3.6GHz 3MB Önbellek 14nm İşlemci
Ekran Kartı : Asus GTX750 Ti STRIX OC GDDR5 2GB 128Bit Nvidia GeForce DX11 Ekran Kart
Güç Kaynağı: EVEREST EPS-5500 500W GÜÇ KAYNAĞI
RAM:Kingston 4GB Hyperx Savage RED DDR3 1600MHz CL9 PC Ram

Arkadaşın tavsiyesi bu sizde önerirseniz işim kolaylaşır, bir tanede sorum var eski DDR3 rami DDR4 anakarta takarsak çalışır mı acaba ? Saygılar :)

Sadece anakart, CPU, ekran kartı, güç kaynağı ve Ram alıcam o yüzden fiyat en fazla 1500 yaptım. Amacım her oyunu Ultrada oynamak değil a.sın mediumda da oynarım.
Şu an ki sistemim :

Ekran Kartı : Asus GTX750 Ti STRIX OC GDDR5 2GB 128Bit Nvidia GeForce DX11 Ekran Kart

Arkadaşın tavsiyesi bu sizde önerirseniz işim kolaylaşır, bir tanede sorum var eski DDR3 rami DDR4 anakarta takarsak çalışır mı acaba ? Saygılar :)

Hocam bir kere anakart ve işlemci uyumlu değil. H110 veya B150 chipsetli bir anakart almanız lazım. Bu anakarta 8 gb DDR4 bir ram almalısınız. GTX 750 Ti yerine de r7 370 bakabilirsiniz. Ayrıca PSU'yu Everest almanıza buradaki herkes şiddetle karşı çıkacaktır. Şu an mobilde olduğun için toplayamıyorum ancak bu söylediğim parçalarla 1500-1600 civarı bir fiyat çıkarabilirsiniz. Farklı sitelere bakın ve her parçayı o parça için en ucuz fiyatı bulduğunuzdan alın.

İyi akşamlar.

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çok teşekkür ederim bilgisayara geçtiğiniz zaman toplarsanız sevinirim çünkü toptancı tanıdıklarım var 200-300 TL ucuza getirmek için oradan sipariş vericem tek sıkıntı yurtdışından geldiği için 1-2 hafta beklemek gerek bir an önce sipariş vermem gerek toptancıya :p

Şu an ki sistemim :

Yazdığınız parçalar uyumsuz onların yerine bu parçalara bakabilirsiniz.
Adsız.png

Bütçenizden 60 TL gibi daha az bir rakam. İsterseniz ekran kartını değiştirip 50 lira farkla MSI ya da Asus modelleri ekleyebilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı