Bilgisayar toplarken "bekleyin" denmesi

Ben Ryzen 6000 serisini bekliyorum.Belki R5 3600 fiyatı düşer belki de 6000 serisinden 11400'e kafa bir şey çıkar çünkü 1500 tl anakarta para verilmez.O zamana kadar belki piyasa düzelir de param da olmuş olur.

Bekleyin diyenler neye göre bekle diyorlar çok merak ediyorum. Eski konularda göz gezdirdim biraz, adam 2060 sistem alacakken bekle demişler. Şimdi o fiyata 1650 sistem toplanıyor...

Yanlış anlamayın "biraz daha bekleyin" veya "şimdi alınmaz" gibi ifadelerin denmesine karşı çıkmıyorum fakat neredeyse 4 yıldır aynı şeyi duyduktan sonra ve anlık durumu inceledikten sonra cidden sıkmaya başlamadı mı?

Sürekli insanlara "bekleyin" "bekleyin" deniliyor ve bunlardan biri benim. Yıllardır para biriktiriyorum ve neredeyse elimde 12-14 binlik bir bütçe var ve şimdi insanlar gelip bana "ekran kartı için beklemelisin" diyor. Yıllardır bekleyin dendi ne oldu? Sürekli bekledim bekledim ve fiyatlar neredeyse 3 katına çıkmış durumda(düşecek gibi durmuyor aynı zamanda)

GPU stoklarının 2022'de anca düzeleceğini ve ekonominin o zamana kadar daha bile kötü olacağını göz önünde bulundurursak, Türkiye'de ortalama bir bilgisayar alıcına yarım yıl veya 1 yıl bekleyin demek bence artık saçma olmaya başladı. Sonuçta herkes piyasayı 7/24 takip etmiyor, bir bakıyor 4-5 ay önce 1600 lira eden ekran kartı olmuş neredeyse 3600 lira...

Siz ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında çok merak ediyorum.

Saygılar.

4 yıl önce alabilirdin sana kim bekle dediyse yanlış yapmış o zaman dolar 4 TL falandı ve ekran kartı veya çip kıtlığı yoktu.

İnsan daha iyisi varken neden bunu alayım kafasındaysa beklemek saçma. Onun dışında beklemek mantıken 1 yıldan fazla olmamalı.

Paranız enflasyon karşısında değer kaybederken beklenmesi çok mantıklı değil. İşin bekleme kısmında paranızı değerlendirir en azından enflasyon oranınca(reel enflasyon) arttırmayı başarabilirseniz beklemek kötü değil. Diğer türlü beklemenin pek bi mantığı yok. Ekran kartı ayrıca alınmaz da hazır sistem şeklinde alınır, piyasasına bakıp bi indirim olduğunda –ki ara ara oluyor– alırsınız kasayı.

Bekleyin canım seneye P4 alırsınız zaten(!)
PS2 alırken olur gibi:
Ben beklemeyin diyorum lise de hep bekledim bekledim zararlı çıktım. Benim ki de biraz mecburi bir bekleyişti ama sonuçta alabileceğimden daha kötüsünü aldım. Alacak insanlar bekleyecekse şöyle beklesin piyasayı bir izlesinler 1 ay fiyatlar nasıl gidiyor falan. Fikir sahibi olup o an alacağı en iyi sistem bu diyip denk getirince alsınlar.
Kesinlikle. Herkes insanları ordinaryus bilgisayarcı sanıyor. Standart insanlar ne yapsın piyasayı, hele hele lise öğrencileri neden bilgisayar parçalarını takip etmek zorunda kalsın. İnsanlar buldukları anda almalı bu zamanda, bekleyin demek saçmalıktır...
Bizim ülkemizde düzelen hiçbir şey yok. Bu stok konularının hepsinde söyledim. Ucuzlamayacak dedim. Fakat birçoğumuz "ucuzlayacak" dedi. Ellerinde ki kartları satıp 750 Ti veya RX 550 aldılar.
Ucuzlayacak diyenlerden bir tanıdığım bilgisayarcı. Bakın tekrar söylüyorum bilgisayarcı. Hani o herkesin çok güvendiği ilahi insanlardan biri :) Nedense bütün kendini çok bilmişler Avrupa ve Amerika'yı baz alarak "bekleyin" diyor. Ulan bu ülkede bir zamanlar GTX 1080 Ti 3500 lira idi, şimdi olmuş 2.el 10k hani ucuzluyordu?

Ben Türkiye de çok nadir bir şeyin fiyatını düştüğünü gördüm. Aralık ayında sistem toplamaya karar verdim etrafımda ki herkes 2 ay önce fiyatı buydu şuydu deyip duruyordu ama ben durumu gözden geçirip kendi kararımla almıştım şuan nerdeyse 2 katı değer kazandı . Bana göre artık dünya eski dünya değil bu aletler eskiden zevk için kullanılırken artık para kazanma makinelerine döndü ben hala daha fiyatların asla eski haline geleceğini düşünmüyorum.

Geri
Yukarı