Bilgisayar toplarken "bekleyin" denmesi

4 yıl önce alabilirdin sana kim bekle dediyse yanlış yapmış o zaman dolar 4 TL falandı ve ekran kartı veya çip kıtlığı yoktu.
4 yıl önce param yoktu ama 2 yıl içerisinde neredeyse 7 bin lira topladım ve 2 yıl önce o 7 bin lira ile mükemmel bir şey toplayabilirdim ama malum ailenin bu kadar paranın çöpe gideceğini düşünmesi ile salak bir bilgisayarcıya güvendiler ve HALA onun dediklerini dinlemem gerektiğini savunuyorlar. Evet bir bakıma haklılar, 12-14 bin lira az para değil fakat olan bana oluyor hep. Bu temmuz ayında 3000Ti serisinin çıkması ile alt seri bir model ile bilgisayar toplayacağım...

4 yıl önce param yoktu ama 2 yıl içerisinde neredeyse 7 bin lira topladım ve 2 yıl önce o 7 bin lira ile mükemmel bir şey toplayabilirdim ama malum ailenin bu kadar paranın çöpe gideceğini düşünmesi ile salak bir bilgisayarcıya güvendiler ve HALA onun dediklerini dinlemem gerektiğini savunuyorlar. Evet bir bakıma haklılar, 12-14 bin lira az para değil fakat olan bana oluyor hep. Bu temmuz ayında 3000Ti serisinin çıkması ile alt seri bir model ile bilgisayar toplayacağım...

Ben kimseyi dinlemedim eski bilgisayarımı ucuza sattım ve yeni bilgisayar almayı karar verdim ve aldım. Biraz zorlandım ama olsun kendi kararlarımı veren birisiyim yanlış yapmamak içinde insanları çok iyi dinlerim ama bana uymayacaksa uygulamam tabi çok dikkat etmek gerekir. Kendi kafana göre hareket etmemelisin. Alacaksan temiz almalısın kimseyi zora sokmadan.

Yanlış anlamayın "biraz daha bekleyin" veya "şimdi alınmaz" gibi ifadelerin denmesine karşı çıkmıyorum fakat neredeyse 4 yıldır aynı şeyi duyduktan sonra ve anlık durumu inceledikten sonra cidden sıkmaya başlamadı mı?

Sürekli insanlara "bekleyin" "bekleyin" deniliyor ve bunlardan biri benim. Yıllardır para biriktiriyorum ve neredeyse elimde 12-14 binlik bir bütçe var ve şimdi insanlar gelip bana "ekran kartı için beklemelisin" diyor. Yıllardır bekleyin dendi ne oldu? Sürekli bekledim bekledim ve fiyatlar neredeyse 3 katına çıkmış durumda(düşecek gibi durmuyor aynı zamanda)

GPU stoklarının 2022'de anca düzeleceğini ve ekonominin o zamana kadar daha bile kötü olacağını göz önünde bulundurursak, Türkiye'de ortalama bir bilgisayar alıcına yarım yıl veya 1 yıl bekleyin demek bence artık saçma olmaya başladı. Sonuçta herkes piyasayı 7/24 takip etmiyor, bir bakıyor 4-5 ay önce 1600 lira eden ekran kartı olmuş neredeyse 3600 lira...

Siz ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında çok merak ediyorum.

Saygılar.
Sen durumu çözmüşsün zaten.
Mal alırken beklemek çoğu zaman mantıksızdır. Ancak çok hareketli piyasa dönemlerinde kısa vadeli bekleyişler olabilir.

Özellikle bilgisayar donanımları ve telefonlar için insanlarda bekleme BUG'ı var nedense. Bekleyim daha iyisini daha iyisini alayım derken ya bütçelerinin 2 katına çıkarlar ya da sonsuza kadar bekleme halinde takılı kalırlar. Bir ihtiyacın varsa bütçene göre bu ihtiyacını giderirsin.

Hele hele türk lirası ile para biriktirip beklemek dünyanın en saçma işidir. Eflasyonu olan bir para bekletilmez. 2 yıl önce dolar 3.5 ₺ idi ve şuan 8.5 ₺. 2 yıldır türk lirası biriktirenlerin parası %60 dan fazla eridi. O parayı biriktirmek yerine her hafta çamaşır suyu satın alıp kenara koysan bile paran 3-4 katına çıkmıştı şuan. Bu yüzden türk lirası ile beklemek saçmalıktır. Ya hemen mal/ürün/hizmete dönüştüreceksin yani paranı beklemeden harcayacaksın. Ya da altın, dolar, borsa gibi araçlarda bekleteceksin ki sen beklerken paran erimesin.

Kısacası %10-%20 civarı eflasyon açıklayan ülkeyiz ( ki bu rakamlar yalan, gerçekte %100'e yakın eflasyon var ) Bu kadar yüksek eflasyonda mal almak için beklemek mantıksızdır. Arabistanda 0 eflasyonda olsaydın ya da Amerika gibi %2-3 eflasyon olan ülkerlerde olsaydın beklemek mantıklı olabilirdi. Türkiye'de değil.

İnsan daha iyisi varken neden bunu alayım kafasındaysa beklemek saçma. Onun dışında beklemek mantıken 1 yıldan fazla olmamalı.
Benim isyanım bu olanların masum insanlara olması zaten. Çocuk para biriktiriyor ve sonra almak istiyor elbette.
Sen durumu çözmüşsün zaten.
Mal alırken beklemek çoğu zaman mantıksızdır. Ancak çok hareketli piyasa dönemlerinde kısa vadeli bekleyişler olabilir.

Özellikle bilgisayar donanımları ve telefonlar için insanlarda bekleme BUG'ı var nedense. Bekleyim daha iyisini daha iyisini alayım derken ya bütçelerinin 2 katına çıkarlar ya da sonsuza kadar bekleme halinde takılı kalırlar. Bir ihtiyacın varsa bütçene göre bu ihtiyacını giderirsin.

Hele hele türk lirası ile para biriktirip beklemek dünyanın en saçma işidir. Eflasyonu olan bir para bekletilmez. 2 yıl önce dolar 3.5 ₺ idi ve şuan 8.5 ₺. 2 yıldır türk lirası biriktirenlerin parası %60 dan fazla eridi. O parayı biriktirmek yerine her hafta çamaşır suyu satın alıp kenara koysan bile paran 3-4 katına çıkmıştı şuan. Bu yüzden türk lirası ile beklemek saçmalıktır. Ya hemen mal/ürün/hizmete dönüştüreceksin yani paranı beklemeden harcayacaksın. Ya da altın, dolar, borsa gibi araçlarda bekleteceksin ki sen beklerken paran erimesin.

Kısacası %10-%20 civarı eflasyon açıklayan ülkeyiz ( ki bu rakamlar yalan, gerçekte %100'e yakın eflasyon var ) Bu kadar yüksek eflasyonda mal almak için beklemek mantıksızdır. Arabistanda 0 eflasyonda olsaydın ya da Amerika gibi %2-3 eflasyon olan ülkerlerde olsaydın beklemek mantıklı olabilirdi. Türkiye'de değil.
Aynen öyle. Merak etmeyiniz zaten bu temmuz ayında alacağım. Şu son zamanlarda 3000Ti kartların çıkması az bir bekleyişin ardından ekran kartı fiyatlarını "acil satılık" altında düşürebilir(az bile olsa iyidir).

Benim isyanım bu olanların masum insanlara olması zaten. Çocuk para biriktiriyor ve sonra almak istiyor elbette.

Aynen öyle. Merak etmeyiniz zaten bu temmuz ayında alacağım. Şu son zamanlarda 3000Ti kartların çıkması az bir bekleyişin ardından ekran kartı fiyatlarını "acil satılık" altında düşürebilir(az bile olsa iyidir).
Ekran kartı krizi yakın zamanda çözülmeyecek. Üreticilerin ciddi yatırımlar yapması ve kapasite arttırması lazım. Bunlar da öyle 2-3 ay içinde olabilecek işler değil. Bugün karar verip parasını ödeseler dahi en az 2 yıl sürer yeni tesisten ilk çiplerin çıkması.

Ortada küresel bir kriz var, otomobil üreticileri sırada bekliyor. Çip yoksunluğu nedeniyle milyarlarca dolar zarardalar üretim yapamıyorlar. Durum böyleyken talebi arzı geçmiş bir ürün pahalanmaya mahkumdur. Kimse ucuzlamasını beklemesin. Mining biterse ucuzlarmış falan hikaye bu işler. Kripto para bu dünyanın gerçeği artık bu var ve devam edecek. Mercedes batarsa ucuzlar diye beklemekten farkı yok.

Biriktirdiğin TL'yi döviz ile Dolar'a çevir(YTD). Her gün TL'nin değeri kaybediyor alacağın bilgisiyarının değeride yükseliyor. 4 yıl önce fiyatlar bu zamana göre gayet iyidi, siz diğer insanların lafına kanıyorsanız bilemiyorum.

Geri
Yukarı