Bilgisayar yavaş çalışıyor

Wallywestrt

Hectopat
Makaleler
1
Windows 11 kullanıyorum (orijinal), aynı sorun 10 kullanırken de vardı. Mesela Windows logosuna tıklıyorum, 2-3 saniye bir şey gelmiyor ardından her şey geliyor. Windows logosunun yanındaki arama yerine tıklıyorum yine 2-3 saniye sadece arka plandaki beyazlık gözüküyor, ardından yükleniyor. Steam kütühanesinde gezerken falan da takılıyor. Pek çok kısımda bu oluyor.

Kısacası bilgisayar yağ gibi akmıyor, bir yavaşlık var. Kaspersky virüs taraması temiz çıktı, format çözmedi. Bunu nasıl çözebilirim? (SSD'de yüklü)

Son düzenleyen: Moderatör:

Dosya Ekleri

• resim_2022-08-07_184216899.png
    resim_2022-08-07_184216899.png
    218,9 KB · Görüntüleme: 34
Hayır yapmadım. Hangi uygulama ile yapabilirim?

Kingston HyperX Fury 16 GB 3200 MHz DDR4 CL16 HX432C16FB3/16 kullanıyorum​

İşlemcim çok ısınmış görünmüyor ancak 2.5 senedir (alındığından beri) termal macun yenilemedim.

Buna nasıl bakabilirim?

CrystalDiskInfo programı ile SSD sağlık kontrolünü yapabilirsiniz. Yeni gördüm yapmışsınız. Durumu iyi durumdaymış. Başka çözümlere bakalım. Peki BIOS ne durumda? Güncelleme yaptınız mı? Ayrıca bakım yapmamışsınız. Yapmanız sorunu çözebilir. Format çözmediğine göre donanımsal. Ya da BIOS yazılımından kaynaklı. @408157

Son düzenleme:

CrystalDiskInfo programı ile SSD sağlık kontrolünü yapabilirsiniz. Yeni gördüm yapmışsınız. Durumu iyi durumdaymış. Başka çözümlere bakalım. Peki BIOS ne durumda? Güncelleme yaptınız mı? Ayrıca bakım yapmamışsınız. Yapmanız sorunu çözebilir. Format çözmediğine göre donanımsal. Ya da BIOS yazılımından kaynaklı. @408157

bios güncellemesi nasıl yapılır bilmiyorum. casper marka anakartım olduğu için driver bulmak aşırı zor

bios güncellemesi nasıl yapılır bilmiyorum. casper marka anakartım olduğu için driver bulmak aşırı zor
Anakartınızla ilgili bir problem olabilir epey eski gibi duruyor.

Sorun SSD kaynaklı bana göre. Çok fazla elektrik kesintisine/voltaj düşmesi, yükselmesine maruz kalmış. Vadedilen TBW değerinin üstüne çıkmış.

Ayrıca bu SSD kronik sorunlu olan Kioxia Exceria SATA'nın birebir aynısı.

Casper'ın h310 modelli anakartının varlığından haberim yok, bilenler varsa cahilliğime versinler. Siz eminsiniz değil mi?
böyle yazıyor

Sorun SSD kaynaklı bana göre. Çok fazla elektrik kesintisine/voltaj düşmesi, yükselmesine maruz kalmış. Vadedilen TBW değerinin üstüne çıkmış.

Ayrıca bu SSD kronik sorunlu olan Kioxia Exceria SATA'nın birebir aynısı.
kablosunu çekerek kapamak yüzünden falan mı oluyor bunlar? ve farklı markalar ama aynı fabrika çıkışlı herhalde bunu dediğinize göre

Dosya Ekleri

• resim_2022-08-07_195710485.png
    resim_2022-08-07_195710485.png
    216 KB · Görüntüleme: 37

Geri
Yukarı