Bilgisayar Yavaşlamaya Başladı

Enis Can

Hectopat
Bilgisayarı alalı 1.5-2 sene oldu aldığımdan beri hiç format atmadım ve içinde 35-40 tane oyun yüklü HDD'de 175 GB boş alan SSD'de 100 GB boş alan var ilk aldığım günkü gibi hızlı açılmıyor ve birazcık windowsda yavaşlama hissediyorum bu normal midir sizce? Format atmayı düşünüyorum.

Disk Temizliği :
1-jpg.14176

Başlat çalıştıra Cleanmgr yazıp enterlayın. Windows'un kurulu olduğu sürücüyü (genelde C: ) seçip enterlayın. Kısa bir hesaplamadan sonra Disk Temizleme menüsü gelecek "Sistem Dosyalarını Temizle" ye tıklayın, tekrardan ilk baştaki gibi Windows'un kurulu olduğu sürücüyü seçip enterlayın. Menüden "Silinecek dosyalar" da ki tüm kutucuklara tik koyup tamam diyin. Gelen soruya "Sil" derseniz süprüntü temizliği yapacaktır.

Geçici Dosya Temizliği :

2-jpg.14178

- Başlat çalıştıra temp yazıp enterlayın. Tüm klasör içeriğini temizleyin.

- Başlat çalıştıra %temp% yazıp enterlayın. Tüm klasör içeriğini temizleyin.

* Bu adımı 2 haftada 1 yapmanız önerilir.

ÖNEMLİ : Çok sık program yükleyip kaldırdıysanız prefetch klasörünün içeriğini temizleyin. 1 kere temizledikten sonra sistem şayet ileride yine hantallaşırsa yine temizleyin fakat sık sık temizlik yapmayın.

- Başlat çalıştıra prefetch yazıp enterlayın. Tüm klasör içeriğini temizleyin.

Alıntı:

Ek olarak bir virüs taraması yapın. (MalwareBytes ile.)

Bilgisayarı alalı 1.5-2 sene oldu aldığımdan beri hiç format atmadım ve içinde 35-40 tane oyun yüklü HDD'de 175 GB boş alan SSD'de 100 GB boş alan var ilk aldığım günkü gibi hızlı açılmıyor ve birazcık windowsda yavaşlama hissediyorum bu normal midir sizce? Format atmayı düşünüyorum.

MSConfig'e giderek sistem açılışında çalışan uygulamarı kapatın. Hizmet sekmesinden Windows hizmetlerini gizle kutucugunu tikleyip 3.parti uygulamalrın tikini kaldırın. SSD'yi de olabildiğince boş tutun.

Malwarebytes ile tarama yaptım hiçbir sıkıntı gözükmüyor zaten ben Steam dışında bilindik uygulamalar dışında crackli vs şeyler bilgisayarıma sokmuyorum sadece yavaşlama normal mi diye sormak istemiştim sağ olun dostlar dediklerinizi yapacağım.

Yaklaşık 2 senedir format atılmamış ve içerisinde bir çok oyun yüklü. Yavaşlaması normal. Yine de Görev Yöneticisi'nden arka planda çalışan uygulamaları ve bu uygulamaların kullanmış olduğu değerleri test edin.

Yeni konular

Geri
Yukarı