Bilgisayara virüs girince ne yapmak lazım?

ar89

Hectopat
Daha fazla  
Bilgisayara virüs girdi ne yapmak lazım? Kullanıcı hesabı denetimi, Windows Defender ve antivirüs kapandı.

Öncelikle Malwarebytes Anti-Malware indirip kurun ve bilgisayarınızı taratın:

Thank you for downloading Malwarebytes for Windows

Ek olarak AdwCleaner da indirin:

Download AdwCleaner

Bu iki yazılım büyük oranda sistemi temizleyecektir. Lakin sorun çözülmez ise bu durumda USB'den çalışan bir anti-virüs ile tarama yapmak en iyisi. Bu konudaki yazılımlar ile bir USB bellek hazırlayıp, bilgisayarınızı o USB'den boot ederek taratırsanız virüsleri devreye giremeden yok edebilirsiniz.

USB'den Çalışan Virüs Tarama Araçları

Download AdwCleaner

Bu iki yazılım büyük oranda sistemi temizleyecektir. Lakin sorun çözülmez ise bu durumda USB'den çalışan bir anti-virüs ile tarama yapmak en iyisi. Bu konudaki yazılımlar ile bir USB bellek hazırlayıp, bilgisayarınızı o USB'den boot ederek taratırsanız virüsleri devreye giremeden yok edebilirsiniz.

Ben direkt diskleri formatlayıp temiz kurulum yapıyorum. :dikkatli:

Download AdwCleaner

USB'den olmadığına eminim. Yanlış bir şey indirdim internetten ve bunun sonucunda oldu. Ve AMD Accelerator diye bir program CPU'nun % 60-70'ini kullanıyordu. Şimdi o düzeldi ancak Windows Defender'daki ayarları değiştiremiyorum. UAC ayarlarını da değiştiremiyorum.

Son düzenleme:
Kullanım yönergesine göre uygulayıp zararlıları pasif hale getirin. RKill İle Zararlıları İnaktif Hale Getirme

EEK ile tam tarama yapın ve zararlıları silin. Emsisoft Emergency Kit [EEK] - Alternatif Zararlı Temizleme Aracı

Komut satırını (cmd) yönetici olarak çalıştırın. Sırası ile işlemler bitene kadar bu kodları girip enterlayın. Bu şekilde Windows sisteminiz onarılacak.

Kod:
sfc /scannow

ENTER

Kod:
dism /online /cleanup-image /scanhealth

ENTER

Kod:
dism /online /cleanup-image /checkhealth

ENTER

Kod:
dism /online /cleanup-image /restorehealth

ENTER

Sisteminizde aktif güvenlik yazılımları varsa da onu kendi kaldırma araçları ile kaldırın. Tüm Antivirusleri Kaldırma Aracı

Bu adımlara rağmen halen sorun devam ederse de temiz önyükleme ile sistemi başlatın. https://support.microsoft.com/tr-tr/help/929135/how-to-perform-a-clean-boot-in-windows

Kaspersky Free kurup tam tarama yapın. Kaspersky Free - İndirme & Kurulum

Son olarak da NPE uygulayın. Norton Power Eraser

USB'den olmadığına eminim.
Neyin olmadığına? Zararlının oradan bulaştığına mı yoksa USB'den düzelmeyeceğini mi diyorsun?
USB'den bulaştığını söz ediyorsan zaten onu size soran olmadı.
USB'den düzelmeyeceğini söylüyorsan neye dayanarak? Orada nasıl yapacağınızı söylemiş USB ile.

Neyin olmadığına? Zararlının oradan bulaştığına mı yoksa USB'den düzelmeyeceğini mi diyorsun?
USB'den bulaştığını söz ediyorsan zaten onu size soran olmadı.
USB'den düzelmeyeceğini söylüyorsan neye dayanarak? Orada nasıl yapacağınızı söylemiş USB ile.
USB'den bulaşmadığını söylüyorum. Soran olmadı fakat USB'yi temizlemeyle ilgili talimatlar verilmiş.

Soran olmadı fakat USB'yi temizlemeyle ilgili talimatlar verilmiş.
USB temizleme talimatları değil onlar iyi okuyun yazılanları USB üzerinden temizleme(tarama) yapman için verilmiş.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı