Bilgisayarcıda çalışmak

Makaleler
45
Önceki konumda sanayi hakkında bilgi almıştım. Bayağı araştırma yaptım. Düşündüm, ettim, tarttım... Sonra fark ettim ki sanayi bana göre değil. Aslında daha önceden çalışmışlığım var sanayide. Doğruyu söylemek gerekirse sanayiyi sevmedim. 14-15 yaşlarında olup da çalışsam güzel olacağını düşündüm. Ve şu anda yaş 20.

Benim istediğim asgari ücret. Sittin sene asgari ücret vermezler sanayide. Haftalık verecekleri parayı araştırdım. En fazla 200 TL. O da oradaki usta bonkör olursa. Diğer türlü haftalık 100-150 TL veriyor. Ya asgari ücretli bir yerde çalışsam ben 150 TL'yi 2 günde kazanıyorum. Hatta 50 TL açıkta kalıyor. Bu insana koyuyor.

Şimdi iş buluncaya kadar bir bilgisayarcının yanında çalışma niyetim var. Sanayiye gitsem para yok. Bari asgari ücretli iş bulana kadar bilgisayarcı olacak gözümde. Sevdiğim işi yapmış olurum ve kendimi geliştirmiş olurum. Ancak başka bir iş bulduğumda koşa koşa oraya gideceğim.

Zaten bana tabiri caizse; kafadan kontaksın diyerek almıyorlar firmalara.

Son düzenleyen: Moderatör:
İstediğim meslek PC mühendisliği.

PC mühendisliği okuman için ders çalışman, matematik öğrenmen, okula girmeden önce de belli bir yazılım birikiminin olması gerekiyor. Şu an hayatta kalman için çalışmana gerek yoksa bilgisayarcıda çalışmak yerine ders çalışman daha doğru.

PC mühendisliği okuman için ders çalışman, matematik öğrenmen, okula girmeden önce de belli bir yazılım birikiminin olması gerekiyor. Şu an hayatta kalman için çalışmana gerek yoksa bilgisayarcıda çalışmak yerine ders çalışman daha doğru.

Dersle aram iyi değil. Çok fazla stres yaratıyor. Daha doğrusu psikiyatrim zihinsel aktivite yapmamı istemiyor. "Ne alaka?" diye soracak olursanız her şeyi kafaya taka taka sağlık problemi geçirdim. Ki bu da ruhsal ve duygusal bozukluğa neden açtı. Kafam çok yorgun. Defalarca denedim ders çalışmayı ve olmadı. Şimdi ise en çok bedenimin yorulması lazım. Doktor zihinsel aktivite yapma derken ot gibi yaşama diyor. "Uğraş ama kendini harap etme." dedi.

Yazılım yapma kısmına gelecek olursak: Daha önceden Python, C#, C ve HTML ile uğraştım. Temel olarak biliyorum sadece. Mesela C#'ta for, if else, do while gibi konular da bıraktım. Python'da hepsini değil de bir kısmını netten bakarak uğraştım hesap makinesi için. HTML ile tablo yapabilmeyi öğrendim. C'de ise sadece yazı çıkarabiliyordum.

Bunlar da çöp olduğuna göre ne yapmak lazım? Çıkmaza giriyorum. En azından bilgisayar tamir etsem, günlük 4 saat yerine yarım saat bile yapsam nasıl olur?
Şey... Biri matematik mi dedi acaba? O ne demek?

sağlam matematik temeliniz olması lazım çok işe yarayacak.
Matematik ne demek? İlk defa sizden duyuyorum...

O zaman üniversite okuma, normal bir bilgisayarcının yanında çalışmaya başla. Üniversite derslerim hem zor oluyor, hem de kanser yapıyor insanı.
Bu ayrık matematik falan var diyorlar. Sanırım onlar da zor. Ama belki üniversite okumak için okurum. Ama il dışına gidip paramı çarçur etmem. Açık öğretim fakültesinden yönetim bilişim sistemlerini okurum. 219 puan yönetim bilişim sistemleri. Güzel bir bölüm mü? Güzel. Boğaziçi'nde 486 puan istiyor.
Ayrıca şunu belirtmek istiyorum. Kendimi acındırma gibi bir niyetim yok. Hayatıma karar veremedim daha. Fikrim ikide bir değişiyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı