Bilgisayarda ani donmalar kasmalar

averyx_

Hectopat
Selamlar, yaklaşık 5-6 ay önce ekran kartımı değiştirdim ve o günden itibaren oyunlarda donma, kasmalar, oyundan atma gibi sorunlarla karşılaşıyorum. Ekran kartımı değiştirirken oradaki çalışanlardan birisi "Aldığınız ekran kartına güç kaynağınız eski olduğu için oyun oynarken yetersiz olabilir" demişti. Fakat o an yanımda alacak bütçe bulunmadığından almayıp fazla takmamıştım. Hangi oyuna girsem grafik ayarlarını en düşüğe almama rağmen bahsettiğim sorunlarla karşılaşıyorum. Artık bütçem olduğundan dolayı biraz işlemci RAM gibi şeyleri yenilemeye yükseltip bu sorunu çözmeye karar verdim. Sorunun neyden kaynaklandığını nasıl anlayabilirim? ona göre bir şeyler yapmak istiyorum.

Sistem bilgisi.png
Bilgisayar özellikleri.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Kasamı yakın zamanda temizletmedim 2 hafta sonra boş olucam temizletmeyi düşünüyorum. Termal macunda sürmedim onuda sürücem. Kasamda kaç fan olduğunu bilmiyorum evde tornavida olmadığından kasayı açıp herhangibi birşeye bakamıyorum.
Tamamdır en azından sorunu bulmuş olduk. :)
Suan 8GB ile PUBG bile rahat oynanabilir. Belki daha üst seviye oyunlar oynanamaz. En az 8 olmalı. Tek slot 4 GB takılıysa sizin dediginiz gibi 8GB ekleyip 4+8 yapmak daha mantıklı. O arkadaşa öyle yazmamın sebebi bi arkadaş CS:GO da drop alıyormuş. MSI afterburner 5 GB ram kullanımı gösteriyor. O da diyor ki 2.5 GB da windows yiyiyor. Onu ayrı tutuyordu.

GT1030 30 watt tüketen bir kart aslınca çok küçük bir deger. Güç kaynagınızın üstündeki etiketin fotografını çekip paylaşabilir misiniz ? Birde bu sorunları hangi oyunlarda yaşıyorsunuz ?
Sorunları CSGO ve Lol de yaşıyorum.
İşlemcim çok eski bir model darboğaz olup drop yaşıyor olabilir miyim?

İşlemcin ve RAM miktarın o iki oyun içinde yeterli. Isınma problemi olabilir sisteminde. MSI Afterburner ile oyun içi degerleri paylaşır mısın ?
RAMI kesin olarak yükselticem çünk PES 2018, FIFA 18 gibi oyunlarıda oynamak istiyorum en yakın zamanda RAM yükselticeğim için o sorunuda aradan çıkartmak istedim.
İşlemcin ve RAM miktarın o iki oyun içinde yeterli. Isınma problemi olabilir sisteminde. MSI Afterburner ile oyun içi degerleri paylaşır mısın ?
Birazdan değerleri paylaşırım

o da olabilir ama ramini her türlü arttırman gerekecek. İlk başta ramini arttır sorun devam ederse işlemci değiştirmen gerekecek.
Hocam ben 4GB RAM ile yıllarca CS:GO oynadım en ufak bi donma kasma yoktu. Çift keleşe kadar çıktım. Sorun ısınma veya darbogaz gibi görünüyor.

Hocam bende o program yüklüymüş fakat büsürü seçenek var ben hangilerini seçip oyun içindeki değerleri nasıl göstericem?
MSI Afterburner OSD Gösterge Rehberi - Technopat

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Makale
MSI Afterburner OSD Gösterge Rehberi - Technopat

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı