Bilgisayarda HDD değiştirdikten sonra sistem yavaşladı

mükemmelist12

Centipat
Daha fazla  
Olayı en başından anlatıyorum:
Öncelikle ben uzun bir süredir bilgisayarımda hatalar alıyordum, başta reboot and select proper boot device hatası alıyordum. Hard disk kablolarını çıkarıp takarak düzelttim bilgisayar açılmaya başladı ama her açılışta to skip disk checking press any key within 8 second hatası almaya başladım. Bekleyince bilgisayar açılıyordu ama eski performansına göre çok yavaştı bende bir kere 8 saniye bekleme ekranını açarken ekranı bir tuşa basıp geçtim yavaşlık düzelir umuduyla ve bilgisayar kapandı. Açılınca otomatik onarıma hazırlanılıyor ve otomatik onarıma hazırlanıyor ekranındayken mavi ekran hatası vermeye başladı. Sonsuz döngüye girdi bu 2 hata kendini tekrar ediyor bazen otomatik onarıma hazırlanılıyor yazısı gelmeden direkt mavi ekran veriyordu, sonra tamirciye götürdük anakart değiştiler. (ne alakaysa) her neyse 1 ay falan idare ettim ama performans düşüktü ve şunu da söyleyeyim ben bu hataları almadan önce Windows 10'un eski bir sürümünü kullanıyordum mağaza bile açılmıyordu. Sürüm de ve bilgisayar 340 + 540 toplam 880 GB hard diske sahipti bu şekilde bile Valorant GTA 5 gibi oyunları oynayabiliyordum. Her neyse tamirden gelinceyse Windows 7 de açıldı bilgisayar orijinal Windows 7 olduğu için sonra Win 8.1 Pro'ya yükselttim ve kullanmaya devam ettim. Her neyse 1 ay süreden sonra gene aynı hatadan ötürü bozuldu bilgisayarım;
Bilgisayarımı açınca reboot and select proper boot device hatası alıyordum ve hard disk BIOS'ta gözükmüyordu. Bazen görünür hale geliyor bende hard disk üzerinde boot override deniyordum bu sefer de a disk read error occurred hatası veriyordu. Kısacası aynı hatalar yani sorun kesinlikle harddiskteydi sonra gene tamirciye götürdük ve bu sefer hard diski değiştiler ve bilgisayar çalıştı. Bilgisayarımı Windows 7'de kullanmaya başladım Windows 10'a yükseltmedim her neyse hatalar almayı bıraktım ama performans hala inanılmaz düşük Minecraft'ı bile 1.16.5'te drop yiye yiye oynuyordum. Bilgisayar ilk tamirden geldiğinde yani anakartın değiştirildiği 880 GB'lik harddiskle 1 ay idare ettiğim süreçte de performans düşüktü ama en azından MC kasmıyordu. Yani daha yüksekti performans şu anki haline göre. Ve bunun sebebi bana hard diskin boyutu gibi geliyor tamirci resmen beleşe takcak diye 75 GB hard disk takmış PC çok yavaş sorunun çözümü için ne yapmam gerekiyor? Bilgili kişiler yazarsa çok sevinirim.

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    186,3 KB · Görüntüleme: 22
Son düzenleyen: Moderatör:
Büyük ihtimalle hard diskinizin RPM yüksekti biraz da olsa. Bilgisayarcının taktığı ona kıyas daha düşüktü sorun bu olabilir, sisteminiz kötü olduğu içinde olabilir. Benim önerim 120 gb ssd alıp işletim sistemini ssd kurmak, programları hdd kurmaktır.

Hard Disk Sentinel uygulamasını indirerek Hard Disk sağlığı üzerinde tahmini bir veri elde edebilirsiniz eğer durumu kötüyse donma yaratıyordur. SSD takmak bilgisayarı hızlandırır fakat Minecraft tarzı bir oyunun donma sebebi pek hard disk ile ilgili olmamalı. İşletim sisteminiz düşük olduğu için donmalar meydana geliyordur ancak yine de hard disk ile ilgili olduğunu düşünüyorsanız sistem bilginizi verebilirsiniz. Ona göre dönüt alabilirsiniz.

Hard Disk Sentinel uygulamasını indirerek Hard Disk sağlığı üzerinde tahmini bir veri elde edebilirsiniz eğer durumu kötüyse donma yaratıyordur. SSD takmak bilgisayarı hızlandırır fakat Minecraft tarzı bir oyunun donma sebebi pek hard disk ile ilgili olmamalı. İşletim sisteminiz düşük olduğu için donmalar meydana geliyordur ancak yine de hard disk ile ilgili olduğunu düşünüyorsanız sistem bilginizi verebilirsiniz. Ona göre dönüt alabilirsiniz.
İşletim sistemim:
4 Gb Ram
Intel i5 3470 CPU 3.20 Ghz
Nvidia Geforce Gt 630
Windows 7

Büyük ihtimalle hard diskinizin RPM yüksekti biraz da olsa. Bilgisayarcının taktığı ona kıyas daha düşüktü sorun bu olabilir, sisteminiz kötü olduğu içinde olabilir. Benim önerim 120 gb ssd alıp işletim sistemini ssd kurmak, programları hdd kurmaktır.
Ben eski performansımı geri almak istiyorum sadece bütçem maalesef yok ama harddiskte problem varsa yeni bir hdd alabilirim ssdler bir tık pahalı ondan sadece hdd alabiliyorum şuanda

Ben de en başından anlatayım; Vazgeçin artık mekanik disk kullanmaktan. 2022 yılındayız.
Eski performansım geri gelse yeterli ssd kullanmıyordum eskiden gene hdd kullanıyordum ve benim için aşırı iş görüyordu

Hard disk sağlığını öğrenin orada sorun çıkacak gibi görünüyor. Ayrıca tüm uygulamalarda donma yapıyorsa HDD ölmüş muhtemelen.

Hard disk sağlığını öğrenin orada sorun çıkacak gibi görünüyor. Ayrıca tüm uygulamalarda donma yapıyorsa HDD ölmüş muhtemelen.
Yarın atacağım şuanda bilgisayarım kapalı program adı nedir?

Sanırım sorunu buldum düşüncen nedir? Bilgisayarımın durumunu öğrenmek için systemrequimentslab.com a baktım Gta 5 i seçtim taradı herşey uygun gözüküyor ama ekran kartının sürücüsü baya eskiymiş, hangi sürücüyü indirmem lazım bunun için?
Hard disk raporuda böyle

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    191,2 KB · Görüntüleme: 18
  • image.jpg
    image.jpg
    406,2 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:
Yarın atacağım şuanda bilgisayarım kapalı program adı nedir?

Sanırım sorunu buldum düşüncen nedir? Bilgisayarımın durumunu öğrenmek için systemrequimentslab.com a baktım Gta 5 i seçtim taradı herşey uygun gözüküyor ama ekran kartının sürücüsü baya eskiymiş, hangi sürücüyü indirmem lazım bunun için?
Hard disk raporuda böyle
Hard disk sağlığı çok iyi görünüyor. Ekran kartınızın modelini internette arayın ve sürümlerinizi kontrol edin muhtemelen yeni sürümler çıkmıştır. Güncelleyin sorun ortadan kalkacaktır.

Geri
Yukarı