Bilgisayarda hiçbir işlem yapamamak

YUNUs Emre 1457

Femtopat
Daha fazla  
Selamünaleyküm. Ben, laptopumu 2 gündür kullanamıyorum. Şifreyi girip kilidi açtığımda ana ekran da en ufak bir işlem bile yapamıyorum. Sağ tık-yenile bile yapamıyorum. Fare saatlerce dönüyor veya dönmüyor kalıyor, fareyle hiçbir şeye basamıyorum. Dün gece başladı bu. Arada çok nadiren oluyordu. Bilgisayarı açtığımda disk kullanımı %100'de takılı kalıyor.

Arkada 'antimalware service executable' diye bir şey, diski sömürüyor. Ben de kapatıp açıp durdum. Dün gece yine aynısı oldu. Sonra arkada neredeyse hiç görmediğim 'malware protection' gibi bir adı olan; Windows Defender simgesinin siyah renkli olduğu 2 tane işlem çalışmaya başladı. Bilgisayarı ilk kullanmaya çalışmaya başladıktan yaklaşık 1 saatten fazla bir süre sonra, hızı yerine geldi. Windows Defeneder'a girdiğimde de 2 dk önce hızlı tarama yaptığı gözüküyordu. Hiçbir tehdit de yoktu. Sonra kapattım.

Bugün tekrar açtığımda ise, görev yöneticisini bırak, fareyle bir yere basamıyorum. Fareyi, alttaki çubuğa götürdüğümde ise fare sadece dönüyor. Ve hiçbir şey yapamıyorum. Ve de PC takılınca arkada "dıt dıt" diye sesler geliyor. Ve şimdi yine görev yöneticisini açmaya çalıştım. Takıldı kaldı. Ve arada verdiği siyah ekranı verip tekrar ana ekrana geri döndü. Bunun sebebi nedir?

Korsan oyun mu indirdiniz?
Korsan oyun indirdiyseniz tabii virüs bulaşır ama güvenilir olmayan bir yerden indirdiyseniz. Ben güvenilir yerler biliyorum ve oralardan indiriyorum. Kaspersky bile tıkını çıkarmadı.

Virüs taraması yap diyeceğim ama zaten yapamıyorsun. Ki virüs olup olmadığı belli de değil. Belki de HDD kaynaklı. Sistemi HDD üzerine kurdunuz ve HDD bazı sistem örevlerini kaldıramadı (özellikle Windows 10'da). Bu yüzden donma sorunlarıyla karşılaşıyor olabilirsin. Veya HDD ömrünü doldurmaya başladı ve Bad Sector hataları çoğaldı. Bu da bir etken.

Onun dışında son şüpheli RAM var. Kendisi bazı sorunlarda en baş şüphelidir. Özellikle kilitlenme sorunlarında. Tavsiyem önce temiz kurulum yapın. Baktınız hala sorunlar devam ediyor. USB ile Memtest testi yapın. Veya USB'ye Linux kurup sistemin stabil çalışıp çalışmadığına bakın. Eğer çalışırsa sorun HDD'dedir. Yaptıklarımı adım adım yaparsan bir sonuç elde edebiliriz.

Virüs taraması yap diyeceğim ama zaten yapamıyorsun. Ki virüs olup olmadığı belli de değil. Belki de HDD kaynaklı. Sistemi HDD üzerine kurdunuz ve HDD bazı sistem örevlerini kaldıramadı (özellikle Windows 10'da). Bu yüzden donma sorunlarıyla karşılaşıyor olabilirsin. Veya HDD ömrünü doldurmaya başladı ve Bad Sector hataları çoğaldı. Bu da bir etken.

Onun dışında son şüpheli RAM var. Kendisi bazı sorunlarda en baş şüphelidir. Özellikle kilitlenme sorunlarında. Tavsiyem önce temiz kurulum yapın. Baktınız hala sorunlar devam ediyor. USB ile Memtest testi yapın. Veya USB'ye Linux kurup sistemin stabil çalışıp çalışmadığına bakın. Eğer çalışırsa sorun HDD'dedir. Yaptıklarımı adım adım yaparsan bir sonuç elde edebiliriz.
Hocam sorun virüs. Bende de vardı bundan.

Geri
Yukarı