Bilgisayarda yaşadığınız en büyük sorunlar veya tecrübeleriniz

Zeuszeus2023

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Belki Yazılımcı
Tecrübeli insanların tecrübelerini başkalarının sorun yaşamadan elde edebilmesi için bu konuyu açıyorum.

Bu konu bilgisayarda yaşanılan büyük ve önemli sorunlar için geçerli. Mesela önemli dosyaların silinmesi gibi.

Benim başıma gelen olaylar:
1 Bir programda işlem yaparken dosyalarım silindi. Moralimi bayağı bozmuştu. Aslında her işlem yaptığımda yazıları okusaydım dosyalarım gitmezdi.
2 Neredeyse her dosya herhangi bir şey sonucu silinebilir. O yüzden her zaman önemli şeylerin yedekleri alınmalı.
Mesela website dosyalarım silinmiş. Nasıl silindiğini bilmiyorum. Ama her ay yedek aldığım için eski yedeklerden bulabiliyorum.
3 İnternetli servisler sorun çıkarabiliyor. Google keep gibi hizmetleri kullanirkene önemli notlar yazmıştım ama bilgisayarda direkt kaybetmediği için silindiler. Şu an istesem de kurtaramam.
4 Çalıştığınız dosyaları her dk kaydetmelisiniz. Sırf elektrik gittiği için bayağı bir dosyam gitti. Bazı programlarda otomatik Save var ama bazılarında yok.

Şu an aklıma gelmeyen ve yaşadığım sorunları gelecekte gelip buraya yazarım.

Sizin de bu konuya katılıp insanların felaketlere maruz kalmadan bilgilendirmeniz oldukça yararlı olur.

Aslında çok küçük bir şey ama başıma geldiğinde çok korkmuştum. :D
Görev yöneticisinde çok RAM kullanıyor diye dosya gezginini kapattım. Arkada masaüstü gitti tabii.
Ben bir panik oldum off... Ekran gitti nasıl düzelir falan filan...
Sonunda explorer.exe hizmetini öğrendim sorunumu çözdüm :D

Eğer bilgisayarımı yeniden başlatırsam, her başlattığımda daha önce görmediğim sorunlar yaşıyorum ve bu format ile geçmiyordu. 1 keresinde windows hariç her şey silinmişti, oyun ayarlarım sıfırlanmıştı, renk ayarlarım siyah beyaza otomatik olarak çekilmişti ve dahası...
Ha bir de lanet olası mavi ekran hataları... 2 ay bunun derdini çekmiştim en sonunda hem SSD hem RAM değiştirip kurtulmuştum

Anakart çalışırken üstüne vida düşürmeyin.

Yanlış BIOS flashlayıp bricklemeyin. Doğru BIOS olduğunu bir kaç kez kontrol edin. Doğru BIOS olup BIOS çipinizin boyutu ile aynı olmayabilir.

Bilgisayarınızı taktığınız priz topraklı olsun ve bilgisayarınızın düzgün topraklanmasını sağlayın.

Dosyalarınızı en az iki ayrı diske yedekleyin ve en az bir yedek diskiniz bilgisayarınıza bağlı bir disk olmasın.
Linux kullanırken sudo rm -rf ./* komutunun kurbanı olmayın.
Yanlış diski biçimlendirme kurbanı olmayın.

Anakart çalışırken üstüne vida düşürmeyin.

Yanlış BIOS flashlayıp bricklemeyin. Doğru BIOS olduğunu bir kaç kez kontrol edin. Doğru BIOS olup BIOS çipinizin boyutu ile aynı olmayabilir.

Bilgisayarınızı taktığınız priz topraklı olsun ve bilgisayarınızın düzgün topraklanmasını sağlayın.

Dosyalarınızı en az iki ayrı diske yedekleyin ve en az bir yedek diskiniz bilgisayarınıza bağlı bir disk olmasın.
Linux kullanırken sudo rm -rf ./* komutunun kurbanı olmayın.
Yanlış diski biçimlendirme kurbanı olmayın.
Linux ile ilgili olan kod nedir? Merak ettim.

Geri
Yukarı