Bilgisayardan duman ve yanık kokusu geldi

Maglch

Zeptopat
Daha fazla  
Benim bilgisayarımı abim sıfırlamak için SSD'yi takarken PSU'nun 1 kablosu USB pin yerine değdi. Ondan sonra duman ve yanık kokusu geldi kasadan ondan sonra bilgisayarın 3.0 USB portları hariç 2.0ların hiçbiri çalışmıyor. Boyle kullansam 1.5 hafta bir zararı olur mu? Çünkü bütçem olmadığı için yeniliyemiyorum da eski tür BIOS'a sahip bir anakart PSU modeli huntkey AC700 700W PSU anakart modeli Intel DH67lb duman gelme sorunundan sonra Full Windows 10 kurduk sadece 2.0 USB portları çalışmadı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tr'de bilen de konuşuyor bilmeyen de. Yok psu patlamış, portlar yanmış, yok neymiş efendim sucuk pişerse gg.
Usb'lere ışığı olan bir aygıt bağla, eğer ışık yanmazsa usb arkasındaki direnç yanmıştır. Elektrik bilgin varsa kendin de halledebilirsin, ya da iyi bilen bir elektrikçi yapar. Bu şekilde kullanırsan da sorun olmaz. Usb'nin sigortası atmış gibi düşün.
Umarım şu ülkede çokbilmişlik bir gün son bulur...

@Caner51714 Hocam sende iyice basite indirgedin işi be. 4 kablonun birinde var direnç, ya iletişim pinine değdiyse? usb 2.0 ile ilgilenen yongaya el sallarsınız böylece.

Direncin de yanması için o hatta 12 V geçmesi gerekir, bu durumda direnç de yanar arkasında 5V ile çalışan ne varsa onlar da çünkü direnç yandı diye elektirk durup ilerlememezlik yapmayacak ya adım adım mı ilerliyor.

@Caner51714 Hocam sende iyice basite indirgedin işi be. 4 kablonun birinde var direnç, ya iletişim pinine değdiyse? usb 2.0 ile ilgilenen yongaya el sallarsınız böylece.

Direncin de yanması için o hatta 12 V geçmesi gerekir, bu durumda direnç de yanar arkasında 5V ile çalışan ne varsa onlar da çünkü direnç yandı diye elektirk durup ilerlememezlik yapmayacak ya adım adım mı ilerliyor.
Evet, durup ilerlememezlik yapar. Hayatında hiç kabloyu kesince hala aynı kablo üzerinden elektrik gittiğini gördün mü? Eğer anakart turbox esonic twinforce gibi 100% hakiki çin malı değilse ufak bir müdahale ile kurtarılır. Güney köprüsüne zarar verseydi lan portunda da sıkıntı çıkardı. Hatta anakart tetik bile almazdı. Arkadaşın elinde multimetre varsa sorunun kaynağını tespit edebilir.
Bilmiyorum belki de sadece bana basit geliyordur böyle ufak (bence) sorunlar.

@Caner51714
  1. Direnç ve arkasında ne varsa bir çırpıda yüksek voltajdan nasibini alır, eğer psu kalitesizse ve gücü hemen kesemediyse direnç yanana kadar entegreler sucuk olacaktır.
  2. Güney köprüsünün tamamen bozuk olduğunu söylemedim. Sıcaklık ölçtürme sebebim bozulan bir parçanın aşırı ısınarak ek zarara neden olmamasını istemiyor olmam, yoksa bozulan bozulmuş artık yapacak bir şey yok.
  3. Evet, anakartın SMD parçalarını evde değiştirmeyi kolay bulan hayatımda sadece 2 kişi gördüm, anakart teknisyeni olmaya müsait bir merağınız var ve sizin için bu sorun değiştirilebilir parçalar bulunduğu sürece basittir elbette.
Ben şahsen üşenirim anakarttaki yolları izleyip de parçaları tek tek multimetreye okutup internetten parça söyleyip onu oraya lehimlemeye, çok ihtiyacım olan bir özelliğini kaybetmiş olması lazım uğraşmayı değerlendirmeyi düşünmem için. Sonuç olarak herkesin algı alanı farklı tabi.

@Caner51714
  1. Direnç ve arkasında ne varsa bir çırpıda yüksek voltajdan nasibini alır, eğer psu kalitesizse ve gücü hemen kesemediyse direnç yanana kadar entegreler sucuk olacaktır.
  2. Güney köprüsünün tamamen bozuk olduğunu söylemedim. Sıcaklık ölçtürme sebebim bozulan bir parçanın aşırı ısınarak ek zarara neden olmamasını istemiyor olmam, yoksa bozulan bozulmuş artık yapacak bir şey yok.
  3. Evet, anakartın SMD parçalarını evde değiştirmeyi kolay bulan hayatımda sadece 2 kişi gördüm, anakart teknisyeni olmaya müsait bir merağınız var ve sizin için bu sorun değiştirilebilir parçalar bulunduğu sürece basittir elbette.
Ben şahsen üşenirim anakarttaki yolları izleyip de parçaları tek tek multimetreye okutup internetten parça söyleyip onu oraya lehimlemeye, çok ihtiyacım olan bir özelliğini kaybetmiş olması lazım uğraşmayı değerlendirmeyi düşünmem için. Sonuç olarak herkesin algı alanı farklı tabi.
Hayatında göremeyeceğin en kalitesiz 250w psu'yu kısa devre yaptırdığımda bile anında korumaya aldıyordu. Psu'nun kalitesi değil, önemli olan anakartın ne kadar kaliteli olduğu.
Haftasonu ikinci el anakart siparişi verecektim, sadece arka iki usb portu çalışmıyormuş. Sorunun kaynağı belli. Sadece biraz zaman harcamak gerekiyor. Bir şey bozulunca çöpe atmayı seven bir milletiz sonuçta. İnsanlar uğraşmayı pek sevmiyor sanırım.
Misal 3 yıldır felan kullandığım mouse'nin butonları bozulunca eskilerden söküp değiştiriyorum. 3 4 kez değiştirmişimdir.
Hatta kullandığım anakartın 4 pin cpu beslemesi yanmıştı. (Soketle kablo erimiş) Onu bile eski karttan söküp değiştirdim. Tamirciye versem boxerimi bile alırdı. Gerçi tamirle bile uğraşmazlar, 1 nesil anakart seti kakalamaya çalışıyorlar hemen

Hayatında göremeyeceğin en kalitesiz 250w psu'yu kısa devre yaptırdığımda bile anında korumaya aldıyordu.
500W markasını hatırlamadığım siyah yeşil bir PSU alev aldı kısa devre yüzünden.

Anakart ve PSU ikisinin de kalitesine bağlıdır, ama olası bir güç sorununda en son bozulacak element güç kaynağıdır.
Bir şey bozulunca çöpe atmayı seven bir milletiz sonuçta.
Evet. Bu yüzden özelsiniz dedim ya. Her evde multimetre yok değil mi? Kaç kişi devre pırtıklıyor boş zamanlarında?

Benim bilgisayarımı abim sıfırlamak için SSD'yi takarken PSU'nun 1 kablosu USB pin yerine değdi. Ondan sonra duman ve yanık kokusu geldi kasadan ondan sonra bilgisayarın 3.0 USB portları hariç 2.0ların hiçbiri çalışmıyor. Boyle kullansam 1.5 hafta bir zararı olur mu? Çünkü bütçem olmadığı için yeniliyemiyorum da eski tür BIOS'a sahip bir anakart PSU modeli huntkey AC700 700W PSU anakart modeli Intel DH67lb duman gelme sorunundan sonra Full Windows 10 kurduk sadece 2.0 USB portları çalışmadı.

Muhtemelen anakart üzerinde 0 kodlu smd sigorta yanmıştır (USB sigortası) sigorta teknik serviste halledilebilinir ama köprüye zarar vermişse anakart değişmesi gerekir.

Hayatında göremeyeceğin en kalitesiz 250w psu'yu kısa devre yaptırdığımda bile anında korumaya aldıyordu. Psu'nun kalitesi değil, önemli olan anakartın ne kadar kaliteli olduğu.
Haftasonu ikinci el anakart siparişi verecektim, sadece arka iki usb portu çalışmıyormuş. Sorunun kaynağı belli. Sadece biraz zaman harcamak gerekiyor. Bir şey bozulunca çöpe atmayı seven bir milletiz sonuçta. İnsanlar uğraşmayı pek sevmiyor sanırım.
Misal 3 yıldır felan kullandığım mouse'nin butonları bozulunca eskilerden söküp değiştiriyorum. 3 4 kez değiştirmişimdir.
Hatta kullandığım anakartın 4 pin cpu beslemesi yanmıştı. (Soketle kablo erimiş) Onu bile eski karttan söküp değiştirdim. Tamirciye versem boxerimi bile alırdı. Gerçi tamirle bile uğraşmazlar, 1 nesil anakart seti kakalamaya çalışıyorlar hemen
Teknik servisler özellikle düşük güç tüketimi bilgisayarlara 600 800 1000w güç kaynağı takmayın derler sebebi ise yüksek güçte olduğu için psu algılamıyor kısa devreyi. Psunun kapasitesi ne kadar yüksek kısa devereyi algılaması okadar zor.

Güç kaynağındaki koruma devreleri bu sorunları algılar ve koruma mekanizmasını tetikler. Bu koruma mekanizmaları sayesinde güç kaynağı aşırı akımdan korunur ve kendini otomatik olarak kilitler.

Güç kaynağı böyle bir durumda bozulacak en son bileşen, ilk defa olmasından hiçbir şey olmaz ama bileşenlerin özellikle de kondansatörlerin ömrü kısalır.

USB portunda olan şey apaçık ortada, kısa devreden böyle bir sorun yaşanmaz, 12 V sarı kablo değmiş sokete, ezilen bozulan tek şey USB portundan 24 pine kadar olan 5V parçaları.

Elektrik mezunuyum.

Tahminimce smd sigorta atmıştır siz ne diyorsunuz?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı