Bilgisayardan yanık kokusu geldi

Gazi23

Centipat
10-15 günlük masaüstü bilgisayarım var oyun oynuyorum 1660 Super ekran kartı 77 78 derece falandı birden yanık kokusu geldi PC'yi kapattım. içini açtım kokladım bir şey yok. PSU'yu da kokladım bir şey yok. bilgisayar da mis gibi çalışıyor. Fişi çektim koku dağıldı. Kablolardan ve prizden şüphelendim.
Sonra PC'yi tekrar açtım yani çalıştırdım koku yok.
Acaba neden gelmiştir? Tozlar yanmış olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sebebini anladım. Çok normal o PSU'nun yanması.

Kardesim yanmadı yansa açılmazdi technomi4 kardeşim büyük ihtimalle dediğin gibi tozlar yanmistir çünkü kasadan ve PSU'dan gelmiyordu.
Aynı durum bende de oldu. Toz yanmış. Boya fırçası ile fanınıza sürtün, tozlar boya fırçasının tellerine girer koklayıp anlayabilirsiniz.
Dediğin gibi kardeşim tozlardandir büyük ihtimalle yarın bakacam çünkü kasadan ve PSU dan koku gelmiyor bildigin yeni kokuyor
77-78 derece ekran kartı için normalde senin ekran kartın NVIDIA 1660 Super bu model için çok çok fazla ya odan çok sıcak ya da kasanın hava akımı yeterli düzeyde değil. O ekran kartı maximum yükte saatlerce oynasan bile pek ısınan bir ekran kartı değil yanık kokusu ekran kartından gelmez büyük ihtimal PSU'dan gelmiştir, bazen aşırı yüklenmede olabiliyor kaliteli bir PSU değilse veya çok uzun süredir kullanıyorsan.
Valla kardeşim kasam rampage shadow.

Kardesim yanmadı yansa açılmazdi technomi4 kardeşim büyük ihtimalle dediğin gibi tozlar yanmistir çünkü kasadan ve PSU'dan gelmiyordu.

Dediğin gibi kardeşim tozlardandir büyük ihtimalle yarın bakacağım çünkü kasadan ve PSU'dan koku gelmiyor bildigin yeni kokuyor.

Vallahi kardeşim kasam Rampage Shadow.

Everest marka PSU eskiden hep sıkıntı çıkarırdı şu an ne durumda bilmiyorum ama dikkat et bazen içinde bir şeyler yansa bile çalışıyor ben elektrikçi değilim ama bana da PSU gibi geldi toz yansa o kokuyu hissetmezsin ki toz nasıl yanabiliyor hadi kıl tüy olsa ki 80 derecelerde yandı diyelim sen o kokuyu nasıl alabildin at kılımı bu :)

PSU yansa açılmazdı yanlış bir düşünce. Nereden biliyorsun diye sorarsanız zamanında eski bilgisayarımda güç kablosunu çıkarmak için abandığımda kablo takıldığı yer ile çıktı ve bildiğiniz duman çıktı, yanık kokusu geldi. O kasa o PSU ile hala çalışmakta ama.

Everest marka PSU eskiden hep sıkıntı çıkarırdı şu an ne durumda bilmiyorum ama dikkat et bazen içinde bir şeyler yansa bile çalışıyor ben elektrikçi değilim ama bana da PSU gibi geldi toz yansa o kokuyu hissetmezsin ki toz nasıl yanabiliyor hadi kıl tüy olsa ki 80 derecelerde yandı diyelim sen o kokuyu nasıl alabildin at kılımı bu :)
Dostum yardımın için mutesekkirim
Kardesim dediğin çok mantıklı ama koku gelir gelmez eğilim baktım ve kasayı kokladim koku kasadan gelmiyordu eminim diyebilirim hatta babam bakti yetmedi pc yi kapattım içinei açtım PSU yu bile kokladim bişey yok ama priz falan kabloların sık olduğu yerde fiş takiliydi fişi çektim koku birden dagildi. Ya tozlar yanmış ordan geldi.
Ya da Acaba Prizden gelmiş olabilir mi? Çünkü 8 saattir açıktı ve prizin içi siyahlasmisti biraz

PSU yansa açılmazdı yanlış bir düşünce. Nereden biliyorsun diye sorarsanız zamanında eski bilgisayarımda güç kablosunu çıkarmak için abandığımda kablo takıldığı yer ile çıktı ve bildiğiniz duman çıktı, yanık kokusu geldi. O kasa o PSU ile hala çalışmakta ama.

Katılıyorum, biz zamanında böyle bile kullanıyorduk alev alev

Video size aitse geçmiş olsun. Sonuçta ne oldu?

Bol bol fan takıp yangını söndürmek yeterli gelseydi hoş olurdu fakat,

Video bir arkadaşıma aitti ekran kartı doğal olarak öldü, güç kaynağının pin girişi arızadan ötürü fazla voltaj vererek kartı yakıyordu her defasında, bozulmasına rağmen. Üretim hatası 😕

İlginç bir şekilde bilgisayarı normal voltaj değerlerinde sorunsuz çalıştırıyordu. Ne anakarta ne de bir başka parçaya zarar verdi. İstenilse pin girişi olmayan bir kartla kullanılmaya bile devam ederdi. İlginç bir durumdu.

Bol bol fan taktık her açılışta yangını söndürsün diye.

Şaka yapıyorum, video bir arkadaşıma aitti ekran kartı doğal olarak öldü, güç kaynağının pin girişi arızadan ötürü fazla voltaj vererek kartı yakıyordu her defasında, bozulmasına rağmen. Üretim hatası 😕

İlginç bir şekilde bilgisayarı normal voltaj değerlerinde sorunsuz çalıştırıyordu. Ne anakarta ne de bir başka parçaya zarar verdi. İstenilse pin girişi olmayan bir kartla kullanılmaya bile devam ederdi. İlginç bir durumdu.
İçim gitti ekran kartının yanışına...

Yeni konular

Geri
Yukarı