Bilgisayardan duman ve yanık kokusu geldi

Maglch

Zeptopat
Daha fazla  
Benim bilgisayarımı abim sıfırlamak için SSD'yi takarken PSU'nun 1 kablosu USB pin yerine değdi. Ondan sonra duman ve yanık kokusu geldi kasadan ondan sonra bilgisayarın 3.0 USB portları hariç 2.0ların hiçbiri çalışmıyor. Boyle kullansam 1.5 hafta bir zararı olur mu? Çünkü bütçem olmadığı için yeniliyemiyorum da eski tür BIOS'a sahip bir anakart PSU modeli huntkey AC700 700W PSU anakart modeli Intel DH67lb duman gelme sorunundan sonra Full Windows 10 kurduk sadece 2.0 USB portları çalışmadı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer çalışırken özellikle güney köprüsünü kontrol edin entegreler ısınmıyorsa kullanmanızda sakınca yok.

Merak ettim, PSU kablosunu nasıl USB'ye değdirdiniz?

Fana takılan bir kablo var ya 4 girişli adını bilmiyorum o ön USB paneline deydi sonra 2.0 USB'lerin hiçbiri çalışmadı arkadaki.

@KafadanKontak
Zaten kapalıydı bilgisayar açınca oldu bu güç verince.

Eğer çalışırken özellikle güney köprüsünü kontrol edin entegreler ısınmıyorsa kullanmanızda sakınca yok.

Güney köprüsü ısınıyor RAM slotunun altındaki ekran kartı üstünde o güney köprüsünün ondanda ısınıyor olabilir yani kullan mıyımı anakart ve PSU alana kadar.

Bir de kasa açılırken 1 bip geliyor hep.

Son düzenleme:
BIOS'tan bakabilirsiniz, genellikle hardware monitor sekmesinde olur. Yeni sistemlerin ana sayfasında da yazıyor.

Bu anakartın BIOS'u çok değişik öyle bir sekme yok.

AIDA64 indirdim oradan bakacağım. Ama ne yazıyor onu bilmiyorum adında.

1681223259741.png

Bu anakartın BIOS'u çok değişik öyle bir sekme yok.

AIDA64 indirdim oradan bakacağım. Ama ne yazıyor onu bilmiyorum adında.

PSU'ya zarar geldiyse kullanman riskli olur.

PSU'ya zarar geldiyse kullanman riskli olur.

Güç kaynağındaki koruma devreleri bu sorunları algılar ve koruma mekanizmasını tetikler. Bu koruma mekanizmaları sayesinde güç kaynağı aşırı akımdan korunur ve kendini otomatik olarak kilitler.

Güç kaynağı böyle bir durumda bozulacak en son bileşen, ilk defa olmasından hiçbir şey olmaz ama bileşenlerin özellikle de kondansatörlerin ömrü kısalır.

USB portunda olan şey apaçık ortada, kısa devreden böyle bir sorun yaşanmaz, 12 V sarı kablo değmiş sokete, ezilen bozulan tek şey USB portundan 24 pine kadar olan 5V parçaları.

Elektrik mezunuyum.

Geri
Yukarı