Bilgisayarı Fişe Takınca Sigortanın Atması

mr_tech_geek

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar başlıkta da okuduğunuz gibi bir olayla karşı karşıyayım. Geçen cuma günü 2 adet bilgisayar topladım. İkisinde de Intel Core i3 7100, Asus GTX 1050 Ti, 1 TB harddisk, 250GB SSD, 8 GB Crucial RAM, Asus B250M anakart ve redrock marka kasa var. İkisinin de yanında Philips marka monitör aldım. İlk bilgisayarı monitörle beraber fişe takınca normal bir biçimde çalıştı. Sıra ikinci bilgisayarı kurmaya gelince HDMI'dan kıvılcım çıktı (hem monitör hem de kasadan). Ben aldırmadım bilgisayarı açmaya çalıştım bilgisayar açılmadı. Baya uğraştım sadece bir kere masaüstüne ulaşabildim. Bundan sonra her fişe taktığımda evde sigortalar attı. Birkaçında bizim katın birkaçında da tüm apartmanın sigortası attı. Tabi bundan dolayı ekran kartı ve monitör yandı. Bilgisayarcıya gönderdik direkt, dün sıkıntısız geldi. Orada test ettim çalışıyordu. Eve geldim yeni üçlü priz de aldım fişe takınca yine sigortalar attı. Sorunun neyden kaynaklandığı hakkında tahmini olan var mı? Yardım ederseniz çok sevinirim :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Evlerdeki sigortalar 16 amper yada ona yakın akım koruma değerlerine sahiptir. Eğer sigortanın bağlı olduğu konumda 16 amperden yüksek akım çekilirse sigorta burada bir kaçak yada aşırı akım(kısa devre kaynaklı)olduğunu düşünür ve kapatır sistemi. Test ettiğiniz yer büyük ihtimalle daha yüksek bir akım değerine sahip sigorta kullanıyor. Sigortayı değiştirirseniz atmaz. Ancak binanın sigortasını attıracak bir değere ulaşmışsa sistem; bu işte bir sıkıntı vardır. Ya sistemde kısa devre yapan bir yer veya toprağa kaçak akım geçiren bir temas söz konusudur. Olayı tam anlamadım; 2. bilgisayar da aynı prize takılınca mı sigorta attı, tam anlamadım ama ne olursa olsun hiçbir pc 16 amper eşiğine çıkamaz. Tüm sistemi iyice bir gözden geçirin. Sadece bilgisayar değil tüm elektrikli ev aletleri bu durumdan zarar görür.

HDMI dan kılvılcım çıkmasının tek bir sebebi olabilir ki buda enerji kaçağıdır. Sisteminizde kaçak olabilir şöyleki sizin evinizde kaçak akım rölesi vardır(sigortaya benzer daha büyüktür) bilgisayarı taktığınızda atar. Ama servisde kaçak akım rölesi olmayabilir. Evinizde topraklama iyi yapılmamış olabilir, nötr hattında sıkıntı olabilir. Önerim: Başka prizlerde deneyin, akım korumalı priz kullanın, kesintisiz güç kaynağı kullanın, elektrikçi çağırın evin elektrik tesisatını kontrol etsin bi sıkıntı olabilir. Ve kesinlikle @MEHMET TATLI 'nın dediğini uygulamayın bir bilgisayar kesinlikle 16 amper çekemez bu yaklaşık 3500Watt yapar, ki bu değere 120 tane led ampul bağlayabilirsiniz.

HDMI dan kılvılcım çıkmasının tek bir sebebi olabilir ki buda enerji kaçağıdır. Sisteminizde kaçak olabilir şöyleki sizin evinizde kaçak akım rölesi vardır(sigortaya benzer daha büyüktür) bilgisayarı taktığınızda atar. Ama servisde kaçak akım rölesi olmayabilir. Evinizde topraklama iyi yapılmamış olabilir, nötr hattında sıkıntı olabilir. Önerim: Başka prizlerde deneyin, akım korumalı priz kullanın, kesintisiz güç kaynağı kullanın, elektrikçi çağırın evin elektrik tesisatını kontrol etsin bi sıkıntı olabilir. Ve kesinlikle @MEHMET TATLI 'nın dediğini uygulamayın bir bilgisayar kesinlikle 16 amper çekemez bu yaklaşık 3500Watt yapar, ki bu değere 120 tane led ampul bağlayabilirsiniz.
Bende aynısını söyledim. Bu değere ulaşamaz . Ne demişim ki ben?

Ve kesinlikle @MEHMET TATLI 'nın dediğini uygulamayın

Ayrıca hdmi dan kıvılcım çıkması sisteme güle güle deme vaktinin geldiğinin kanıtıdır. Nasıl bir kaçak ki ekran kartı çıkışına kadar vurup sigorta atmıyor? Balon bir konu olması beni işgillendirdi.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı