Bilgisayarı fişe takınca sigorta atıyor

Bilgisayar Sigorta Attırıyor - Technopat Sosyal sorun çözülmediyse bir bakmanı tavsiye ederim.

Sorun çözülmedi. Yazınızı okudum. Bizim evde topraklama yok. Tunçmatik 5'li akım korumali priz kullaniyorum anahtarını açıp kapattığımda arada sigortayi attiriyor. Çıkartıp tam tersi şekilde takiyorum PSU'nun kablosunu ondan sonra atmiyor. Evin başka prizlerinde de sigortayi attiriyor PSU. Sigortada 10amper ve çok çok eski büyük ihtimalle ondan oluyor.

Sorun çözülmedi. Yazınızı okudum. Bizim evde topraklama yok. Tunçmatik 5'li akım korumali priz kullaniyorum anahtarını açıp kapattığımda arada sigortayi attiriyor. Çıkartıp tam tersi şekilde takiyorum PSU'nun kablosunu ondan sonra atmiyor. Evin başka prizlerinde de sigortayi attiriyor PSU. Sigortada 10amper ve çok çok eski büyük ihtimalle ondan oluyor.
Sizin sahip olduğunuz PSU'nun aynısından bende de var sizin yaşadığınız sorunu ben de yaşadım. Dediğiniz gibi eski olduğu için sigorta özelliğini kaybetmiştir. 16A'liklerle değiştirilmesi gerekiyor. Zaten bizim PSU 3,5A enerji çekiyor 220V normal bir prizden. Sizin sigortanın değiştirilmesi için komple panelin değişmesi gerekiyor tahminimce çünkü takacağın sigortanın diğer sigortalarla uyumlu olması gerekiyor. Ev sahibiyle konuşup durumu anlatıp çözebilirsiniz diye düşünüyorum.

Kablolardan anladığım kadarıyla bina topraklaması yok. Topraklama olarak nötr hattına verilmiş, bir nevi yalancı topraklama. Topraklama cihazda oluşabilecek kaçak akımdan sizi korumasıdır. Şimdiki binalarda kaçak akım rolesi ile daha da güvenli hale getirilmiştir.
Şüphelendiğim şey ise kullandığınız uzatma kablosu, onu aradan çıkartıp direkt prizden elektrik almanız. Bunu yaparken evde herhangi bir cihazın çalışmadığından emin olun.

Kablolardan anladığım kadarıyla bina topraklaması yok. Topraklama olarak nötr hattına verilmiş, bir nevi yalancı topraklama. Topraklama cihazda oluşabilecek kaçak akımdan sizi korumasıdır. Şimdiki binalarda kaçak akım rolesi ile daha da güvenli hale getirilmiştir.
Şüphelendiğim şey ise kullandığınız uzatma kablosu, onu aradan çıkartıp direkt prizden elektrik almanız. Bunu yaparken evde herhangi bir cihazın çalışmadığından emin olun.

Hayır sıfırlama yok, topraklama var ancak çalışmıyor. Topraklama kablosu prizden sigorta kutusuna kadar gidiyor. Onuda denedim prizde alakalı değil birçok prizde denedim her seferinde olmasada arada yapıyor. Prize takılıyken problem yok ama mesela prizin anahtarını kapatıp açtığım zaman yapabiliyor ya da PSU'nun kablosunu çıkarıp taktığım zaman yapıyor. Prizin anahtarını hiç kapatmazsam PSU fişini hiç sökmezsem sigorta atmıyor.

Sizin sahip olduğunuz PSU'nun aynısından bende de var sizin yaşadığınız sorunu ben de yaşadım. Dediğiniz gibi eski olduğu için sigorta özelliğini kaybetmiştir. 16A'liklerle değiştirilmesi gerekiyor. Zaten bizim PSU 3, 5A enerji çekiyor 220V normal bir prizden. Sizin sigortanın değiştirilmesi için komple panelin değişmesi gerekiyor tahminimce çünkü takacağın sigortanın diğer sigortalarla uyumlu olması gerekiyor. Ev sahibiyle konuşup durumu anlatıp çözebilirsiniz diye düşünüyorum.

Komple elektrik tesisatını değiştirip topraklama yaptıracağız sigortalar değişecek ve kaçak akım roleside takılacak yaklaşık 1700 TL kadar tutuyor o şekilde fiyat verdiler normal sanırım. Umarım ondan sonra düzelir.

Son düzenleme:
Piyasa durumunu bilmiyorum ama tesisat yenilemede malzeme ve işçilik tutarları yüksek oluyor. Bu tadilattan sonra atması biraz zor gibi. Geçmiş olsun. 🙂

Arkadaşlar 1 ay önce yeni kasa aldım ve tüm bileşenleri bu kasaya monte ettim. PSU kablosunu dahi değiştirmedim. Artık sigortam atmıyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı