Bilgisayarı Fişe Takınca Sigorta Atıyor

Ctvxn

Kilopat
Makaleler
4
Yeni sistem topladım yaklaşık 2 hafta oluyor, aldığımdan beri bu sorunu yaşıyorum. Fişleri prize taktığım da direkt sigorta atıyor, biraz dikkatli ve yavaş taktığımda bu olay olmuyor. Güç kaynağında sıkıntı olmayacağını düşünüyorum. Xigmatek Astro 650W 80Plus kasa kullanıyorum. Bu olay bir zamanlar eski laptopta da başıma geliyordu, ancak bu ihtimal binde bir oluyordu. Kısacası bunu nasıl önlerim? Ve sistemime zarar vermiş olabilir mi?

Çözüm
Topraklama hocam. Yanlız bina eski bina o yüzden olma ihtimali de geliyor aklıma.
O zaman elektrikçiye göstermek şart! Sadece PC'nin değil evdeki bütün cihazların arızalanmasına, daha kötüsü Allah muhafaza yangın falan çıkarıp evde yaşayanlara zarar vermesine de neden olabilir.
Öncelikle kullandığınız 3 lü prizi değiştirin ki tahmin ediyorum yapmışsınızdır. Daha sonra sistemi farklı bir odada ki farklı sigortaya bağlı prizde deneyin.

Daha önce eski Laptop'ınızda da başınıza geldiğini söylemişsiniz. Ben, evin topraklama hattından veya prizden şüphelendim. Bir yerde kısa devre/kaçak var sanırım. En iyisi bir elektrikçi getirip, hem komple topraklama hattını kontrol ettirin (hat yoksa mutlaka topraklama hattı çektirin) hem de gelmişken ona da söylersiniz, böyle böyle bir sorun var diye. Sigortayı, prizleri de kontrol eder.

Öncelikle kullandığınız 3 lü prizi değiştirin ki tahmin ediyorum yapmışsınızdır. Daha sonra sistemi farklı bir odada ki farklı sigortaya bağlı prizde deneyin.
Daha deneyemedim ancak deneyeceğim.
Daha önce eski Laptop'ınızda da başınıza geldiğini söylemişsiniz. Ben, evin topraklama hattından veya prizden şüphelendim. Bir yerde kısa devre/kaçak var sanırım. En iyisi bir elektrikçi getirip, hem komple topraklama hattını kontrol ettirin (hat yoksa mutlaka topraklama hattı çektirin) hem de gelmişken ona da söylersiniz, böyle böyle bir sorun var diye. Sigortayı, prizleri de kontrol eder.
Topraklama hocam. Yanlız bina eski bina o yüzden olma ihtimali de geliyor aklıma.
Topraklı bir prizde deneyiniz
Zaten topraklı.

O zaman elektrikçiye göstermek şart! Sadece PC'nin değil evdeki bütün cihazların arızalanmasına, daha kötüsü Allah muhafaza yangın falan çıkarıp evde yaşayanlara zarar vermesine de neden olabilir.
Şu ana kadar diğer elektronik aletlere bir şey olmadı, ancak en yakın zamanda elektrikçi ye göstereceğim. Teşekkürler hayırlı ramazanlar.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı