Bilgisayarı ilk defa açarken neler yapılmalı?

Ramazan Ö

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. Şu konudan sonra sistemi tamamen topladığıma karar verdim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videoyu izledim. Daha önce hiç BIOS ile işim olmamıştı, girmemiştim. Benim RAM'lerin hızı nasıldır? BIOS'a girip yükseltmeli miyim? İlk defa açıp kurulum yaparken nelere dikkat etmeliyim? Ne gibi sıkıntılar yaşayabilirim? Sisteme güç geldiği an donanım zarar görebilir mi?

Sistem:
  • Ryzen 3 4300GE
  • T-Force Night Hawk 16 GB 3200 MHz CL16 RAM
  • Cougar XTC 600W
  • Sharkoon Lit 200
  • B450M S2H
  • Patriot Burst 240 GB
  • WD Blue 1 TB*2
  • MSI Optix G241VC

Son düzenleyen: Moderatör:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bu videoyu izledim. Daha önce hiç BIOS ile işim olmamıştı, girmemiştim. Benim RAM'lerin hızı nasıldır? BIOS'a girip yükseltmeli miyim? İlk defa açıp kurulum yaparken nelere dikkat etmeliyim? Ne gibi sıkıntılar yaşayabilirim? Sisteme güç geldiği an donanım zarar görebilir mi?

Sistem:
  • Ryzen 3 4300GE
  • T-Force Night Hawk 16 GB 3200 MHz CL16 RAM
  • Cougar XTC 600W
  • Sharkoon Lit 200
  • B450M S2H
  • Patriot Burst 240 GB
  • WD Blue 1 TB*2
  • MSI Optix G241VC
Bilgisayarı sipariş ettiğiniz yer belirli hız aşırtmalarını yapmış olabilir. Önce bilgisayarı kullanıp deneyin derim. Sanallaştırmayı ve XMP açık değilse XMP'yi açın derim.

Sistem:
  • Ryzen 3 4300GE.
  • T-Force night hawk 3200 MHz CL16.
  • Cougar xtc 600W.
  • Sharkoon lit 200.
  • B450M S2H.
  • Patriot Burst 240 GB.
  • WD Blue 1 tb*2
  • MSI Optix G241vc.

Öncelike sisteminiz hayırlı olsun hocam, iyi günlerde kullanın. Technopat'ın kendi YouTube kanalında bununla ilgili bir video vardı aşağıya bırakıyorum yeterince yardımcı olur bence.

Donanıma neden zarar gelsin? Gelmez. Zaten ilk açılışta biraz yeniden başlayabilir. Sabırla ekrana görüntü gelmesini bekleyin. Daha sonra XMP özelliğini açarak RAM frekansını artırabilirsiniz. Daha sonra Windows kurup gerekli sürücüleri, programları kurmanız lazim. Bulamadığınız sürücü olursa konu açabilirsiniz. Ayrıca sisteme stress testi yaparak stabilitesini görebilirsiniz.

Bilgisayarı sipariş ettiğiniz yer belirli hız aşırtmalarını yapmış olabilir.
Kendim topladım hocam. Ayrı ayrı yerlerden yani.
Öncelike sisteminiz hayırlı olsun hocam, iyi günlerde kullanın.
Güzel dilekleriniz için çok teşekkürler hocam. :)
O videoyu zaten izlemiştim hocam. Emin olamadığım için konu açmıştım.
Hayırlı olsun.
Çok teşekkürler hocam :)
BIOS gibi teknik ayarları yaptıktan sonra güncel sürücüleri kurup bir antivirüs yazılımı edinebilirsiniz.
Eski bilgisayarda Bitdefender kuruluydu, onu veya Norton'u kurarım sanırım.

Arkadaşlar, maalesef BIOS güncel olmadığı için görüntü gelmedi.
IMG_20210626_011524.jpg

Tam oldu diyip mutlu olurken Gaming.gen'den güzel bir tokat yedim 😔

@Eren AK, @CillianMurphy hocam, sizleri aktif gördüm, sizlere de uygunsa bir sorum vardı.
Şu an kasa çalışıyor. Nasıl kapatmaliyim? Kasanın üstündeki açma düğmesine basmama rağmen kapanmadı?

Son düzenleme:

Eki Görüntüle 1083814

@Eren AK, @CillianMurphy hocam, sizleri aktif gördüm, sizlere de uygunsa bir sorum vardı.
Şu an kasa çalışıyor. Nasıl kapatmaliyim? Kasanın üstündeki açma düğmesine basmama rağmen kapanmadı?
Uzun basılı tut. BIOS'da da Windows'da da olsan bir şey olmaz. Kaydetmediğin ayarlar gider sadece.

Eki Görüntüle 1083814

Hocam BİOS sürümü güncel değil ise kendi sitesinden en son sürümü indirin, inen dosya genelde .rar olur siz onu ayıklatın. Sonra boş bir FAT32 biçimindeki USB belleğe BİOS dosyasını atın. Sonra zaten direkt BİOS güncellersiniz. Tabii BİOS ekranı geliyor ise...

@ErenAKKOC, @CillianMurphy hocam, sizleri aktif gördüm, sizlere de uygunsa bir sorum vardı.
Kasayı neden kapatıyorsunuz? Herhangi bir OS kurulu mu? Değilse direkt uzun basılı tutun kapanana kadar.

Geri
Yukarı