Bilgisayarı satmadan önce HDD'yi tamamen sıfırlamak

terileptil

Kilopat
Yer
Ankara
Merhaba. Önceden kullandığım parçalar hala evde duruyor ve kalabalık yapıyordu. Birleştirip kasayla birlikte satmaya karar verdim. Fakat kafamda birkaç soru var.

Sistemde 500GB HDD var ve satmadan önce sıfırlayacağım. Fakat disklere format atsak da içinde kurtarılabilecek kalıntılar bıraktığını okumuştum. Hiçbir kalıntı bırakmadan tamamen her şeyi silme şansım var mıdır? Ya da böyle bir işlem yapmaya gerek var mıdır? Diske zarar verir mi? Satacağım kişiyi tanımayacağım için güvenemiyorum. Kafam rahat etsin diye her şeyi sileyim diye düşündüm fakat dediğim gibi nasıl yapıldığını bilmiyorum. Eğer mümkünse her şeyi sildikten sonra içine işletim sistemini yükleyip, sürüclerini de güncelleyip satmayı deneyeceğim.

Ek olarak, sistem satarken HDD'yi tamamen sıfırlamak dışında yapılması gereken bir şey var mıdır?

Teşekkürler şimdiden.

Güncelleme: Az önce araştırırken şöyle bir video buldum YouTube'da. Low Level Format için bu yöntem doğru mudur?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Önceden kullandığım parçalar hala evde duruyor ve kalabalık yapıyordu. Birleştirip kasayla birlikte satmaya karar verdim. Fakat kafamda birkaç soru var.

Sistemde 500GB HDD var ve satmadan önce sıfırlayacağım. Fakat disklere format atsak da içinde kurtarılabilecek kalıntılar bıraktığını okumuştum. Hiçbir kalıntı bırakmadan tamamen her şeyi silme şansım var mıdır? Ya da böyle bir işlem yapmaya gerek var mıdır? Diske zarar verir mi? Satacağım kişiyi tanımayacağım için güvenemiyorum. Kafam rahat etsin diye her şeyi sileyim diye düşündüm fakat dediğim gibi nasıl yapıldığını bilmiyorum. Eğer mümkünse her şeyi sildikten sonra içine işletim sistemini yükleyip, sürüclerini de güncelleyip satmayı deneyeceğim.

Ek olarak, sistem satarken HDD'yi tamamen sıfırlamak dışında yapılması gereken bir şey var mıdır?

Teşekkürler şimdiden.

Güncelleme: Az önce araştırırken şöyle bir video buldum YouTube'da. Low Level Format için bu yöntem doğru mudur?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Evet low level format atabilirsin. Ben de onu tavsiye edecektim.
Mekanik disklere low level format atilsa da data kurtarmak mumkun aslinda teoride ama sen - ben yapamayiz. O yuzden low level format at, kafan rahat etsin. Biraz uzun surebilir, cunku her biti 0 yapiyor.

Format usb'ni takıp diskleri silebilirsin. Böylece alan kişi için sıfır hissiyatı yaratabilir. :) Komple silmek için programlar var ama çok pahalılar, korsan kullanmak istemediğinizi varsayıyorum. FBI falan kullanıyormuş, normal kullanıcılar için gereksiz. Mantığıda harddiski 1 ve 0' lar ile dolduruyor. Doldurmaları onaylıyor, işlemi iki kere tekrarlıyor. 100 GB için 12 saat falan sürüyormuş. Veri kurtarma imkanı yok o saatten sonra. Dilerseniz detaylı yardımcı olabilirim. 500 gb için 2,5-3 gün gibi bir süre ayırmalısınız elbette.

Evet low level format atabilirsin. Ben de onu tavsiye edecektim.
Mekanik disklere low level format atilsa da data kurtarmak mumkun aslinda teoride ama sen - ben yapamayiz. O yuzden low level format at, kafan rahat etsin. Biraz uzun surebilir, cunku her biti 0 yapiyor.

Ya o kadar profesyonel uğraşacak birisine giderse de yapacak bir şey yok artık 😃 Hayati derecede önemli bir şey yoktur zaten ama ben kafam rahat etsin diye yapacağım yaparsam.

Format usb'ni takıp diskleri silebilirsin. Böylece alan kişi için sıfır hissiyatı yaratabilir. :) Komple silmek için programlar var ama çok pahalılar, korsan kullanmak istemediğinizi varsayıyorum. FBI falan kullanıyormuş, normal kullanıcılar için gereksiz. Mantığıda harddiski 1 ve 0' lar ile dolduruyor. Doldurmaları onaylıyor, işlemi iki kere tekrarlıyor. 100 GB için 12 saat falan sürüyormuş. Veri kurtarma imkanı yok o saatten sonra. Dilerseniz detaylı yardımcı olabilirim. 500 gb için 2,5-3 gün gibi bir süre ayırmalısınız elbette.

Yok ya dediğim gibi o kadar kasmaya gerek yok diye düşünüyorum. Normal bir kullanıcının erişemeyeceği kadar temizlesem yeter. Yani birisi bu bilgisayarı aldıktan sonra, internetten iki dakikada indirdiği bir program ile benim eski dosyalarıma erişmesin yeter. O da low level format ile mümkün oluyor sanırım. Hatta kendim bile dosya kurtarmayı deneyebilirim formattan sonra.

Low level format işini görür.Tabi benim yaptığımı yapıp 1 tb diski sıfırlamaya kalkarsan 5 gün beklemek zorunda kalırsın.Boyut format süresini uzatıyor maalesef.

Yukarıda attığım videoda 1TB diskin 5 saat sürebileceğini söylemiş. Diske göre de değişiyor mudur bu durum? Ne kadar süredir kullandığına göre falan? Benim formatlayacağım disk 500GB ve 1.5 senedir falan kullanıyorum. Bugün yatmadan önce videodakini deneyeceğim. Eğer dediği hızda olursa sabaha bitmiş olur. Olmazsa bekleriz artık yapacak bir şey yok. Sistemi satıp satamayacağım bile belli değil ama yine de deneyeceğim. :D

Bu arada yukarıdaki videoda söylenen HDD Low Level Format adlı program aynı işlevi yapıyor değil mi? Başka şekilde falan yapmam gerekir mi yoksa?

Ben low level formatı attığım da bunda 12 sene evveldi belki programı değiştirdiler veya ben henüz toy olduğum için bir hata yaptım ama tam tamına 5 gün sürmüştü kardeşim.Yalnız şimdi hızlı da olsa boyutuna göre değişik gösterdiğini biliyorum.Ona göre yaparsan sürprizle karşılaşma olasılığın daha düşük olur.

LLF alternatifi olarak USB'den boot olan disk kazıma programlarını deneyebilirsiniz. Karmaşık algoritmalar kullanarak sektörlere defalarca yazma yapar ve daha güvenlidir. Fakat kullandığınız kazıma yöntemine göre süresi değişebilir. Saatlerden değil günlerden bahsediyorum.
Dod 5220.22 M yöntemini tavsiye edebilirim. Tüm diske 3 defa yazma yapar.
Google'dan bootable disk wipe programs diye aratırsanız ücretli ücretsiz programlara ulaşırsınız.

Arkadaşlar yaklaşık 30 dakika önce "low level format" işlemini başlattım. Diski tamamen boşaltmama rağmen LLF programı, disk kullanıldığı için formatlanamıyor gibi bir hata verdi. . Birkaç şey denedim düzeltemedim. Ben de USB bellekten formatlama yöntemine geçtim. Sanırım saat 02.10'du başlattığımda. Şu anda işlem %42'de. Hız 120 MB/s. Eğer aynı hızla devam ederse büyük ihtimalle en fazla 1 saat içinde işlem bitecek.

Format atmadan önce bir kurtarma programı denedim. Tarama butonuna basar basmaz bir sürü dosya buldu. Low level format işlemi bittikten sonra tekrar deneyeceğim kurtarma programıyla. Bakalım o zaman da kurtarılacak dosyalar bulacak mı?

İşlem bittiğinde buraya tekrar yazacağım sonucu.
-
-
Düzenleme : İşlem 1 saat 20 dakikanın ardından sona erdi. Şimdilik her şey normal gibi duruyor. Bir tane dosya kurtarma programı çalıştırdım şimdi yatıyorum. Sabah kalktığımda kurtarabildiği, bulabildiği silinmiş dosya kalmış mı diye bakacağım.
-
-
Düzenleme : Dediğim gibi işlem gece kısa sayılabilecek bir sürede tamamlandı. Low Level Format'tan önce, EasuUS Data Recovery Wizard programı, tarama butonuna tıklar tıklamaz 1TB veri buluyordu. Daha devam ettirsem bir sürü şey bulurdu. Şimdi programı tekrar çalıştırdım ve yarım saat geçmesine rağmen 5MB dosya bulabildi. Onlar da formattan sonra diske yazılan şeyler zaten eski veri kalmadı gibi. Yine de taramayı bitirmesini bekleyeceğim.

Benim amacım bu tür basit programlar ile eski verilere erişilememesiydi ve amacıma ulaştım gibi. Daha profesyonel yöntemlerle belki yine kurtarılabiliyordur ama o kadarına uğraşamayacağım.

Yardım eden arkadaşlara çok teşekkürler. @bitwise @luci666 @Robot Nick @cabriolet1981

Son düzenleme:
@terileptil Konuyu hortlatmak gibi olmasın ama 6 TB diskim var. Daha yüksek boyutlu bir diske geçtiğim için satmak istiyorum ama içinde önemli verilerim vardı. Şu an bunları diğer diske aktardım ama dediğiniz gibi kurtarma olasılığı olduğu için tamamen yok etmek istiyorum. Sizin kullandığınız yazılımlar neydi? Şu an hangi yöntemleri tavsiye edersiniz acaba?

@terileptil Konuyu hortlatmak gibi olmasın ama 6 TB diskim var. Daha yüksek boyutlu bir diske geçtiğim için satmak istiyorum ama içinde önemli verilerim vardı. Şu an bunları diğer diske aktardım ama dediğiniz gibi kurtarma olasılığı olduğu için tamamen yok etmek istiyorum. Sizin kullandığınız yazılımlar neydi? Şu an hangi yöntemleri tavsiye edersiniz acaba?

Benim kullandığım yöntem şu videodaki yöntemdi :

İlk önce USB ile uğraşmadan halletmeyi denemiştim fakat disk kullanılıyor hatası verdiği için bu yöntemi kullanmak zorunda kaldım. Format atmak gibi zaten, oldukça kolay bir yöntem. 500GB diskte 1.5 saat sürmüştü. Sizin diskin boyutu fazlaymış uzun sürebilir o yüzden.

Şu an farklı veya daha hızlı bir yöntem var mı bilmiyorum. Bunu kullandıktan sonra bir daha işim düşmedi benim. Fakat bu yöntemin yeterli olacağını düşünüyorum. Bence standart bir kullanıcı, low level formattan sonra verileri geri getiremez. Ben formatı atmadan önce internetten bulduğum ilk veri kurtarma programını denemiştim ve çok yüksek boyutlarda kurtarılacak şey bulmuştu. Low level format attıktan sonra aynı program ile tekrar denedim ve bir şey bulamadı.

Yeni konular

Geri
Yukarı