Bilgisayarı temizlemeden önce nelere dikkat edilmeli?

HCI

Hectopat
Yer
Laboratuvar
İlk defa bilgisayarın içini açacağım. SSD takacağım ve termal macununu yenileyeceğim. Bazı yerlerde statik elektrikten dolayı parçalar zarar görür diye bir şey duydum. Üstümdeki statik elektriği nasıl boşaltırım ve laptopun içini açtığımda ilk önce hangi parçayı sökmeliyim? Nelere dikkat etmeliyim?

Eğer termal macun değiştireceksen bataryayı sök ya da konektörlü ise çıkart. Fan temizliği yaparken fan dönmemeli yoksa statik elektrik olma ihtimali artar. Ve işlemci ve ekran kartı üzerindeki eski termal macunu temizlerken dikkatli ol çipin üzerindeki dirençlere zarar verme.
Kapatırken vida artırmamaya çalış artarsa sorun olmaz sonraki temizliğinde yerine takarsın.

Eğer termal macun değiştireceksen bataryayı sök ya da konektörlü ise çıkart. Fan temizliği yaparken fan dönmemeli yoksa statik elektrik olma ihtimali artar. Ve işlemci ve ekran kartı üzerindeki eski termal macunu temizlerken dikkatli ol çipin üzerindeki dirençlere zarar verme.
Kapatırken vida artırmamaya çalış artarsa sorun olmaz sonraki temizliğinde yerine takarsın.
Hocam kendi üstümdeki statik elektriği boşaltmama gerek varmı ?

Vidaları sökmeye başladıktan sonra son vidaya geldim ama hiçbir şekilde sökemedim.Şimdi yine korkudan yapma isteğim gitti ve vidaları yeniden taktım.Bilen birine yaptırmayı düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı