Bilgisayarıma fidye virüsü bulaştı

Rosso Valentino

Hectopat
Arkadaşlar öncelikle merhaba. Bilgisayarıma fidye virüsü bulaştı. Neredeyse bütün dosyalarımın uzantısı "mbed" oldu. Bir de mesaj atmışlar.

Ekran Alıntısı.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
İçinde önemli hiçbir dosyam yok ama son care olmadığı sürece format atmak da istemiyorum.İllegal tür sitelere girmedim nasıl oldu ben de anlamadim
Her Wi-Fi ağına bağlanmayın, her USB'yi bilgisayarınıza takmayın, crackli ürün kullanmayın, bilinmedik yerlerden hiçbir dosya indirmeyin, her linke tıklamayın.
Liste daha da uzar.

Yanlış Bilgilendirme
Kardeşim bu tür virusleri bazen format da durdurmuyor. Yapabilecek pek bir şey yok, bir arkadaş çözümünü bulmuştu galiba, herkeste işe yarıyor diyordu, tam hatırlamıyorum.
Diski DOS biçimlendirme programlarından biriyle biçimlendirirsen hiçbir şey kalmaz. Yeni gibi olur disk. Bu yüzden, formatın durdurmama ihtimali gibi bir şey yok. Ancak bu işlem cidden uzun sürer, bir günü bulabilir sanırım. Daha önce yapmadım.

Geçmiş olsun. Mesajdaki linke baktınız mı? Tool overview video diyor açıkçası çok merak ettim ancak bakmaya da çekiniyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çevrimiçi şifrelenmiş. Bilgisayarı kapatmadan önce o dosyayı paylaştıysan çözümü yok. Yedekleriniz varsa yukarıda denildiği gibi temiz kurlum yapıp dosyaları geri kopyalayın. Yedeğin yoksa ve dosyalarınız çok önemliyse şifrelenmişleri yedekleyip AV ile sistemi taratıp temiz kurulum yapın.
Bu konuyu da takipte kalın aylar, yıllar sonra bir çözüm olabilir.

Bu yayım ı djvu ve coot virüsünü kodlayan yayımcılardan. Zaten o mesajı gizli dosyalardan bulmuş olmalısın. Zaten emsisofta bunu halleder. Sakın para verme. Eğer bir yedeği varsa ve bir virüslü dosya aynı ise onu emsisoft'a gönder. Onlar zaten her an bu işle uğraşıyorlar. Kolay gelsin. Geçmiş olsun.
Şimdi küfür edeceğim olmayacak. Nasıl bulaştı, bilgilendirir misin?
Bana coot adlı bir virüs korsan bir uygulama indirirken bulaşmıştı. Muhtemelen bu sebeptendir.

Artı -1 Eksi
Hayır, muhtemelen hiçbir bilgisine ulaşmadılar. Çünkü bu fidye virüsü, bilgilerini çalmaz. Sadece şifreler. Ve sen parayı yollamadan açamazsın.
Haa, bunu yapan adam için şifreleri kendi sunucusuna yollatmak pek zor bir şey değildir, yapılabilir sanıyorum. Ancak o zaman da bulunma ihtimali artar, sunucuya yollanacağı için veriler.

Ben fidye virüsü yediğim zaman steam hesabımı çalmışlardı

Arkadaşlar işlemci acıkları falan cıkmiştı bir ara piyasaya o yüzden win7 8 yada 10 kullanın derim ve windows updateden mutlaka en son güncellemeleri yükleyin. Helede xp falan kullanıyorsanız çok sıkıntı.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı