Bilgisayarıma fidye virüsü bulaştı

Rosso Valentino

Hectopat
Arkadaşlar öncelikle merhaba. Bilgisayarıma fidye virüsü bulaştı. Neredeyse bütün dosyalarımın uzantısı "mbed" oldu. Bir de mesaj atmışlar.

Ekran Alıntısı.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Bizim şirkete bulasmiştı komple bütün bilgisayarlara, ağdan bir girmişti patronun PC den çikmiştı. Sekreter mail de THY ile ilgili bi mail açıyor sonra bam bam bam.Bütün dosyalar yalan olmuştu, DOC, XLS, DWG, DXF, RAR hepsi. Sonra yazılımcı bir arkadaş gelmişti çözmüştü. Çözülüyor bir şekilde. Maillere dikkat edin

Son düzenleme:
Geçmiş olsun. Comodo antivirüs kurmayı dene kurabilirsen comodo halledecektir.
Bu decrypt işini Kaspersky bile halledemiyor Comodo mu halledecek?
Bu konuyu takip edin. Eğer sizin uzantınız varsa çözülür yoksa aylar bile sürebilir.
Önce bilgisayarı Kaspersky veya Malwarebytes ile temizleyin daha sonra önemli dosyaları flash belleğe atın ve sizin uzantı anahtarınızın yayınlanmasını bekleyin. Ve bundan sonra bilgisayarınızda iyi bir AV bulundurun. Önerim Kaspersky internet security. Ama para vermem derseniz Kaspersky free.
Nasıl oldu da bulaştı, en son ne yapıyordunuz? Geçmiş olsun.
Şimdi ne var ne yok yedekleme için Google Drive Yedekleme ve Senkronize indiriyorum korkudan.
Hatta yeni bir mail hesabı açıyorum sırf bilgisayara özel, temiz 15 GB cepte.
Bilgisayarınızda iyi bir antivürüs varsa fidye virüsü bulaştırmanız imkansıza yakın. Tabii antivürüsü kapatıp virüse çay kahve verirseniz başka.
Artık antivürüse para mı verilir arkadaş devri bitti. Sadece Technopatta bile haftada kaç tane Fidye virüsü vakası görüyorum ki ben o kadar aktif kalmıyorum. En azından ücretsiz bils olsa bir AV bulundurun. PC niz kötüyse 5 saniye geç açılsın ne olacak? Bu arada seçtiğiniz antivürüsün veritabanının hep güncellenmesi lazım.

Son düzenleme:
İçinde önemli hiçbir dosyam yok ama son care olmadığı sürece format atmak da istemiyorum.İllegal tür sitelere girmedim nasıl oldu ben de anlamadim
Bilmeden girdğiniz herhangi bir site, kullandığınız bir program, orjinal olmayan uygulama veya oyun, tıkladığınız herhangi bir link.. Hiçbir şey yapmadan size virüs bulaşmaz. Durduk yere gelmiyor bu virüsler. Yaptığınız bir hatadan dolayı sistem açık veriyor ve sonucu bu oluyor. Antivirüsler dahi fayda etmiyor bu durumda. Antivirüsü kapatmak zorunda kaldığınız uygulamaları kullanmayın, indirirken sakıncalı gördüğü şeyleri indirmeyin, girme dediği sitelere girmeyin.
Son olarak, bilgisayarlarda önemli verileri saklamayın. İmkanınız varsa çıktığınızda bütün hesaplardan oturumu kapatın, platformlar ve sosyal medyalar dahil.

Sonra yazılımcı bir arkadaş gelmişti çözmüştü. Çözülüyor bir şekilde.
Yazılımcı da çözemez :) Kolay bir Ransomware bulaşmıştır ve çözümü zaten çıkmıştır o şekilde çözülür. Bu normal şifre kırmaya benzemez.
sistem açık veriyor ve sonucu bu oluyor. Antivirüsler dahi fayda etmiyor bu durumda.
Bu yanlış açıktan değil. Zararlıyı bilgisiz olarak açtığından oluyor.

Yazılımcı da çözemez :) Kolay bir Ransomware bulaşmıştır ve çözümü zaten çıkmıştır o şekilde çözülür. Bu normal şifre kırmaya benzemez.

Bu yanlış açıktan değil. Zararlıyı bilgisiz olarak açtığından oluyor.
Emin ol çok yakından takip ettim ve 256 bit şifrelenmişti yazılımcı halletti tor browserla satın mi aldı yoksa kendi yazılımi mı bilmiyorum. Ama cok pahalıya gelmemişti. Facebook hacklemiyoruz hocam ne normal şifresi 256 bit diyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı