Bilgisayarıma virüs mü bulaştı?

Bazı virüsler hemen devreye girmez veya amacı farklı olduğu için cihazı kullanmamı engellemez. Hem bilgisayarı bu konuyu açarken daha yeniden başlatmadım. Bazı virüsler yeniden başlattıktan sonra devreye girer.
Arkadaş yeniden başlatmadan çalışan virüs yok mu? Çoğu anında enfekte eder sistemini.

Arkadaşlar internetten film indireyim derken... Siz anlamışsınızdır :)
ZIP dosyası indi ve tıkladım, sonra Chrome açmama izin vermedi. Virüs algılandı yazıyordu.
Hemen hiç bekleme olmadan atik bir şekilde hemen Windows Defender araya girdi sorunun ciddi olduğu ve engellendiğini söyledi.
Engellediği yazıyor hem indirme işlemi yarıda bölündü dosyayı da bulamıyorum. Acaba virüs bulaşmış mıdır?

Dosya adı (Windows Defender'da yazıyordu): Trojan:Script/Wacatac.H!ml
Sizce bulaşmış mıdır?

Yakalayıp silmiş hocam.

Tehlike yok. O an panikle bu konuyu açmıştım bi ara flasha baktım meğer virüsü oraya indirmişim. Aslında rar dosyası olarak indi. (güvenlik sistemi indirme işlemi başladığı gibi kesti) Ama nasıl olduysa rar dosyası klasöre çıkartılmış. Her şey ne ara oldu anlamadım bile. Sonra cesaret edip dosyaya tıkladım ve hata mesajı aldım: Bu dosya virüslü olduğu için indirme işlemi kesildi. Bu nedenle bu dosyayı açamazsınız. Böyle bir uyarı aldım. Ayrıca dosya ismini araştırdım Microsoft'un resmi sitesinde fidye yazılımı olduğu yazıyordu. Ayrıca 2 tane worm virüsü algıladı ikisi de aynıydı ama sadece iki tane, yani çoğalması engellenmiş. Uzantısı tam olarak hatırlamıyorum ama .ash di galiba. Ayrıca trojan olarak algılanan virüsün olduğu dizini bulmuştum virüsü dizini var ama kendisi yok. 2 tane başka dosya var ama isimsiz nasıl olduysa isimsiz? Şaşırdım. Yarım yamalak indiği için olsa gerek. Biri ekran koruyucu dosyası(ne dosyası olduğu dosya yöneticisinde yazıyordu) herlade fidye mesajı için, öbürü neydi hatırlamıyorum. Neyse hepsini sildim bitti gitti zaten engellenmiş. Düşünüyorum da... Acaba gerçekten... Silinmediyse!!!

Not: buna kelebek etkisi neden oldu 🤣. Televizyonda kocaman ekranda film izliyecektik, bilgisayarda sadece HDMI çıkışı vardı. Kabloyu tüm evde aradık, bulamadık. Sonra kablosuz ekran yansıyacaktır televizon sadece Intel widi teknolojisi destekliyordu. Bilgisayar AMD işlemcili. Bu nedenle USB'ye filmi indirip televizyona takıp izleyeceksin. Sonra ne oldu biliyorsunuz...

Geri
Yukarı