Bilgisayarımda donanımsal sorun olduğunu nasıl anlarım?

Emirizmir

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba. Bilgisayarımda belirli oyunlarda FPS drop sorunu yaşıyorum. Servise vereceğim zaten ama bilgisayarımda donanımsal sorun olup olmadığını; varsa hangi parçada olduğunu gösteren bir yazılım/uygulama var mı? Veya bir test. Sizinle paylaşıp bilenlerin bakıp yorumlayabileceği bir şey. Aida64 HTML raporu yeterli olur mu veya daha derinlemesine inceleyen bir şey var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar masaüstünde dahi takılma sorunu yaşıyorum demişsiniz. Nasıl yani biraz daha açar mısınız? Ben de yazı yazarken, video izlerken, masaüstünde fare imleci ile dosyaları seçerken bile takılmalar yaşıyorum bu tarz bir şey mi? @SideWinder
Bunun gibi bir durumdu. Oyunlarda olmaya başlamıştı daha sonra her yerde olmaya başladı.

Her parçayı test ettim, en son aklıma PSU geldi. PSU'yu RMA'ya yolladım. Sorunlu bulup değiştirdiler.

Sizin sorununuz farklı olabilir belki. Her donanımı test etmek gerekiyor.

Bunun gibi bir durumdu. Oyunlarda olmaya başlamıştı daha sonra her yerde olmaya başladı.

Her parçayı test ettim, en son aklıma PSU geldi. PSU'yu RMA'ya yolladım. Sorunlu bulup değiştirdiler.

Sizin sorununuz farklı olabilir belki. Her donanımı test etmek gerekiyor.
Bir tek ekran kartımı Furmark testine soktum. Hem benchmark hem stress test. Stress testinde bir sıkıntı olmadı en fazla 72-74 dereceyi gördüm 1080p full ayarlarda 1 saat boyunca yaptım. 1080p full ayarlar benchmark'ta ise ortalama 66 fps aldım diğer kartlara oranla düşük ama nedenini anlayamadım. Başka test yapmadım

Sıfırlama yerine sıfır format atmalısın. Dün konuda konuşmuştuk. RAM'lerde problem yok. Eline USB bellek geçince Windows 10 64 Bit Pro versiyonunu kurup tekrar dene. Sıfırlama yöntemiyle sağlıklı sonuçlar elde edemezsin. Ben de CS:GO'da FPS'im yüksek olmasına rağmen donma yaşıyordum. Sıfırlama yöntemiyle denedim sonuç aynı oldu. Sıfır format atınca sorunum düzeldi. Sürekli Windows 10 Home kuruyordum. Bu sefer Windows 10 Pro kurdum.
Evet sorun temiz kurulum ile çözüldü. Teşekkürler. Bir de sıfırlama 3 saat sürüyor temiz kurulum ise 10 dakika.

Bunu yaptım belleklerde hata göstermedi, yeterli mi bu? Yani donanımsal sorun çıkmıyor ama yazılımsal olsa formatla giderdi. Oyundan olma ihtimali kalıyor gibi geliyor ama herkeste yok bu sorun.

Hocam peki Vatan'ın servisi veya markaların servisleri sorunun hangi parçada olduğunu anlamak için bu testleri mi uyguluyor yoksa onların yaptığı testler başka mı?

Ya arkadaş CS'ye sararım onda sorun çıkar. Bırakır R6'ya geçerim onda sorun çıkar. Bu nece şanstır ya?
en azından açıyor oyunu

Geri
Yukarı