Bilgisayarımdaki donanım sorunlarını nasıl bulunur?

Xlash

Hectopat
Yer
Dünya
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Yukarıdaki başlıkta da bahsettiğim gibi donanım sorunlarını bulak istiyorum. Son zamanlarda bilgisayarım aşırı yük altına girince kapanıyor. Ben bu sorunların niçin kaynaklandığını bulup çözmek istiyorum.

MSI Afterburner programı ile oyun esnasındaki CPU ve GPU sıcaklık ve kullanım oranlarını izleyerek bilgisayarın neden kapandığını bulabilirsiniz. Tahminim CPU sıcaklığı üst limitte olduğu için kapandığı yönünde.

MSI Afterburner programı ile oyun esnasındaki CPU ve GPU sıcaklık ve kullanım oranlarını izleyerek bilgisayarın neden kapandığını bulabilirsiniz. Tahminim CPU sıcaklığı üst limitte olduğu için kapandığı yönünde.

Daha çok işlemci veya ekran kartı kaynaklı oluğunu düşünüyorum. Oyun açınca yükleme ekranında direkt bilgisayar kapanıyor.

Aşırı yük altında kapanmaların 2 sebebi vardır. Bunlardan biri aşırı ısınma diğeri de PSU yetersizliği ya da arızasıdır.
2. mesajınız ise ilk sorduğunuz soruda çelişki yaratıyor. Yükleme ekranı henüz çok da aşırı yük değildir. Yükleme ekranında çöküyorsa (kasa tam güç kesme) ekran kartı arızası düşünebilirsiniz.
Tüm sisteminizi yazın, daha net yorumlar alırsınız.

İşlemci kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Loading ekranında işlemci haritayı çizer. Loading işi bittikten sonra yük çoğunlukla grafik kartına biner. Eğer oyun oynamadan loadingte kapanıyor ise tahminim işlemci sıcaklığından dolayı.

Geri
Yukarı