Bilgisayarımdaki virüsten nasıl kurtulurum?

TISS

Hectopat
Öncelikle merhaba arkadaşlar. Yazım biraz uzun olabilir fakat gerçekten yardıma ihtiyacım var. Lütfen yardım edin.
Ben bir oyunu açamadığım için internette biraz araştırma yapmıştım. Bir program öneriyorlardı. Onu indirmiştim. Daha sonra arada kaynadı ve o program kaldı. Belli bir süre sonra Windows Defender uyarı verdi. 2 adet trojan virüs bulduk diyerek. O zamanlar pek önemsemiyordum. Antivirüs programı bile yoktu Windows Defender'dan başka. Kaldıra basınca herhangi bir şey olmadı bende o dosyayı kendim silmiştim. Pek te önemsemedim.
Daha sonra köye ziyarete gittik. Ben 10 gün bilgisayarı hiç açmadım. 10 gün sonra açtığımda ilk ekran gelmedi. Daha sonra fişi çektim ve bir daha çalıştırdım. Bu sefer çalıştı ama bilgisayar biraz yavaş gibiydi.

Yaklaşık 1 saat sonra düzeldi. Ondan sonrada herhangi bir şikayetim olmadı.
Yakın zamanda yine köye gittik. Bu sefer 2 ay boyunca bilgisayarı görmedim bile. 4 gün önce bilgisayarı açtım. Yine açılmadı. Kapatıp birkaç kere denedim. Sonunda açıldı ama birkaç gariplik vardı. Mesela kendi kendine YouTube videosu açıyordu. Bu videolarda gizli videolar oluyordu. Ya da reklam sitelerine (çeşitli oyun siteleri) atıyordu. Sistemimde yavaşlamıştı ve ekstra olarak bilgisayar kapanmıyordu. Başlata gidip bilgisayarı kapat diyordum. Daha sonra monitör kapanıyordu fakat bilgisayar açık kalıyordu ışık ve fan hala çalışıyordu Power tuşuna basınca da kapanmıyordu fişi çekip kapatıyordum. Ben de artık virüs olduğundan emin oldum ve Kaspersky indirdim. Tam tarama yaptım. 4 tane trojan virüs buldu. Üstüne tıkladım. Sadece 2 tane trojan virüs ve yanında çöz yazıyordu. Onları yaptım ama öbür 2'si ne oldu bilmiyorum. O tam taramadan sonra bir daha yaptım. Bu sefer hiçbir şey bulmadı. Şu an bilgisayarda herhangi reklam açma gibi şeyler olmuyor. Fakat hala kapanmıyor. İnternette ekran kartını güncelleyin yazıyordu. Bende 2 ay boyunca güncellemediğim için güncelledim. Yine değişen bir şey olmadı. Ben şu an ne yapmalıyım.

Yani virüs problemin bitmemiş ise hangi antivirüs programı kullanmak istiyorsan onun kurtarma dosyasını indirip USB'ye ISO olarak yazdır ve bilgisayarı USB ile yeniden başlatıp taramayı yap en güvenli budur.

Eski bilgisayar ise işi bitmek üzere gibi. Kapasitörleri kontrol edin gözle patlak olan var mı diye. Gözle görülür bir şey yoksa toprak hattının sağlamlığını kontrol edin.

Zararlı konusunda Kaspersky zaten silmiş diyorsun tam taramada sorun çıkmıyorsa temizlenmiştir. Zararlıdan şüphen varsa hala imzamdan sisteme tarama 2 sonucunu paylaşın.

Dün sorunum çözüldü diye bir şey yazmadım. Bilgisayarımı dün yine normal bir şekilde kapatmayı denedim. İlk başta monitör bile kapanmadı. 15 saniye sonra bilgisayar normal bir şekilde kapandı. Daha sonra bilgisayarı açarken şöyle bir ekran geldi. Sorunum yine kaldığı yerden devam etti.
Eski bilgisayar ise işi bitmek üzere gibi. Kapasitörleri kontrol edin gözle patlak olan var mı diye. Gözle görülür bir şey yoksa toprak hattının sağlamlığını kontrol edin.

Zararlı konusunda Kaspersky zaten silmiş diyorsun tam taramada sorun çıkmıyorsa temizlenmiştir. Zararlıdan şüphen varsa hala imzamdan sisteme tarama 2 sonucunu paylaşın.
Sistemim yeni.

Dosya Ekleri

• P_20200828_171406.jpg
    P_20200828_171406.jpg
    526,4 KB · Görüntüleme: 82

Geri
Yukarı