Virüsten nasıl kurtulurum?

Bu konunun problemi burada.

Format atmayi onerenleri elestirirken, format atmanin en garanti yol olmadigina dair 1 tane bile bilgi kirintisi paylasmiyorsunuz, cunku yok.

Format atmak buyuk olay, isletim sistemini silmek ugras vs argumanlarinin hic biri gecerli degil, cunku burada "En az efor harcayarak nasil virusten kurtulurum" sorusuna cevap aramiyoruz. "Ne yaparsam virus temizlenir" problemine cozum ariyoruz ve bu durumun en efektif cozumu format. Format atmak istememek icin uyduracaginiz yuzlerce sebep kendi icinde mantikli olsa da gecerli argumanlar degiller. Hastane uzak ve gitmek yorucu olabilir ama bu onun en iyi sifa saglayan yontem oldugu gercegini degistirmiyor.

Dedigim gibi, aksini iddia edenlerden md5 scan atan antivirusun formattan daha efektif nasil virus temizligi yapabilecegine dair bilgi birakmasini rica ediyorum. Yoksa bos laf benim gozumde.

Anti-virüsün daha etkili olduğunu savunmuyoruz.
Sadece onca oyun, uygulama, bir sürü sitede şifreler, ayarlar falan var.
Sadece bir tane virüs için format atmak mantıklı değil.
Ama çok iyi kodlanmış bir virüs ise çözüm format olabilir.
Ama onlar çok nadir. Genel olarak kaliteli bir anti-virüs ile halledebilirsiniz.
Bana inanmıyorsanız Youtube'a "anti-virus vs virus" yazın ve videoları izleyin.

@bitwise Format ile temizlenmeyen zararlılar var. Ayrıca formata ihtiyaç duymadan temizlenebilen zararlılar var.

Bu dediğiniz virüsler çok gelişmiş olmalı. En kral yazılımcı bile gelse bir ihtimal yapar bunu. Mesela RAM'in içine bir virüs sızdırabilir fakat PC reboot edilince RAM içindeki tüm dosyalar silinir. Ya da sistem bileşenlerine de sızdırılabilir fakat bu virüsler piyasada bulunmayacağından dolayı isterse temiz kurulum yapsın isterse de tarama yapsın. Ben Temiz Kurulum taraftarıyım.

1 saatte bilgisayarı sıfırlayıp bütün uyguluamaları kaybetmek mi, yoksa 10 dakikada sağlam bir antivirüsün zararlı'nın içinden geçmesi mi?

Format en son çözüm olmalıdır bence.
Bütün uygulamaları kaybetmemek amacı ile C diskine sadece işletim sistemi ve tarayıcı, steam gibi programlar kurulu. Onların setup dosyaları da diğer diskte mevcut. Yani aslında 20 dakika gibi bir sürede virüslerden arınmış temiz bir bilgisayarın oluyor ve kafanda soru işareti kalmıyor.

Bütün uygulamaları kaybetmemek amacı ile C diskine sadece işletim sistemi ve tarayıcı, steam gibi programlar kurulu. Onların setup dosyaları da diğer diskte mevcut. Yani aslında 20 dakika gibi bir sürede virüslerden arınmış temiz bir bilgisayarın oluyor ve kafanda soru işareti kalmıyor.
Virüsün kendini oralara yaymadığının bir garantisi yok.

Antivirüslerden gizlenebilen süper akıllı bir virüs türünden bahsedip, bu virüsün farklı partitionlara bulaşabileceği ihtimalini göz ardı etmek de çok ilginç : ) Sabit diski türlü türlü dosyayla dolu insanlar mevcut, bu verileri 'güvenli' bir şekilde yedekleyip kurulumdan sonra da programlar ve konfigürasyonlarla beraber sistemi tekrar kullanılabilir hale getirmeye çalışmak bazı kimselerin gözünde ilk tercih edilecek yol.

Aktif olduğunuz süresince havadan bilgi gelmiyor.

Formatın en garanti yol olması sebebiyle her virüs bulaşma olayına format atmayı önermeyi doğru bulmuyorum. İşletim sisteminin hayati dosyalarına zarar vererek geri döndürülemeyecek hasara sebep olmak, antivirüsten gizli kalmaya çalışan bir virüsün yapmak isteyeceği türden şeyler değil. Virüs bilgisayarınıza bir kere girdi mi o bilgisayardan hayır gelmez gibi bir düşünce var ne yazık ki.

Çoğu durumda da basit bir tarama ile düzelebilecek enfeksiyon olaylarına direk format atmayı önerenleri eleştirmenin hiçbir yanlış tarafı yok. Karşı tarafın sisteminde yedeklemesi gereken tonla dosya, oyun ve konfigürasyon olabilir. Bunları yeni sistemde tekrardan kullanılabilir duruma getirmek zaman isteyen şeyler hep.
Hocam aktiflik derken bir sürü virüs konusunu görmesini bekledigimi söylemeye çalıştım. Günde virüsle ilgili tonlarca konu açılıyor, çoğu konunun altında da Akil Gündoğan'ın ya da Murat5038'in anti virüsle tarat mesajı yer alıyor. Arkadaş hiç görmemiş demek ki 🧐

Format atmanın en garanti yol olmadığını söylemedim, neden sözümü oraya doğru büküyorsun? Format en garanti yoldur fakat başvurulması gereken ilk yol antivirüs ve antimalware araçları olmalıdır. Sizin söyleminizle kendi içinde çelişen argümanlarım neden formatın başvurulması gereken son yol olduğunu açıklıyor, tekrar okuyabilirsiniz.

Format atilmasini onerenler, ki ben de bunlardan biriyim, AV ile temizlenecegine guvenmeyen kitle.

Format atmanin en efektif yontem oldugu konusunda hem fikirsek tam olarak yaptigin elestiri nedir?
"Format tek gecerli yoldur" ya da "Format ilk yapilmasi gerekendir" dedigimi hatirlamiyorum.

Bu konudaki mesajimi da "Her virus konusuna format diyorsunuz" diyenlere cevap olsun diye attim. En efektif yontem bu cunku, her konuda da bir noktada duyacaksiniz bunu.

Sayfalar dolusu boş tartışma. İndireceksin Kaspersky ve Malwarebytes programlarını, ikisiyle de tarama yapacaksın, temizleyeceksin. Bu kadar basit!

Neden format son çare olmalı?
Format tüm herşeyi siler. oyunlar, şifreler, ayarlar, uygulamalar.
Bunları bir daha yüklemek lazım.
Format 1 tane kaliteli bir anti-virüse karşı daha uzun sürer.

Anti-virüsler virüs için geliştirilmiş birer şovalyedir. Bilgisayarınıza girmesine izin vermez.
Eğer girdiyse tam tarama gerçekleştirerek virüsleri karantinaya alıp, oradan silersiniz.
Ve bir bilgisayara format attığınız zaman virüs gider. Ama bir daha girdiğinde bir daha atarsınız.
Anti-virüs'ler tek kullanımlık değil. Her hangi bir sayı vermeden her virüsü yok eder.

Yeni konular

Geri
Yukarı