Virüsten nasıl kurtulurum?

Anti-virüsün daha etkili olduğunu savunmuyoruz.
Sadece onca oyun, uygulama, bir sürü sitede şifreler, ayarlar falan var.
Sadece bir tane virüs için format atmak mantıklı değil.
Ama çok iyi kodlanmış bir virüs ise çözüm format olabilir.
Ama onlar çok nadir. Genel olarak kaliteli bir anti-virüs ile halledebilirsiniz.
Bana inanmıyorsanız Youtube'a "anti-virus vs virus" yazın ve videoları izleyin.

O halde format atin diyenleri elestirme sebebiniz nedir?

Madem bir problemin en efektif yontemi format atmak, onu tavsiye edenlere bu tripler neden?

Ayrica AV ile halledip halletmediginden emin olamazsin. False positive icin AV karantinaya alip tam olarak silmeden zararli yazilimi sisteminde tutmaya devam ediyor olabilir. Ben o riski almazdim.
Anti-virüs'ler tek kullanımlık değil. Her hangi bir sayı vermeden her virüsü yok eder.
Cok yanlis bir bilgi bu.

O halde format atin diyenleri elestirme sebebiniz nedir?

Madem bir problemin en efektif yontemi format atmak, onu tavsiye edenlere bu tripler neden?

Ayrica AV ile halledip halletmediginden emin olamazsin. False positive icin AV karantinaya alip tam olarak silmeden zararli yazilimi sisteminde tutmaya devam ediyor olabilir. Ben o riski almazdim.

Cok yanlis bir bilgi bu.

Dediğim :
Her şeyi bir daha yüklemeye...
Bekleme...
Her girişinden birden fazla formata gerek kalmadan...
Anti-virüs kullan.
Kaliteli bir anti-virüs daha uygulamayı açmadan karantinaya alıyor.
Karantinadan kastım : Virüsün herhangi bir işlevi kalmadan sadece kısayolu kalıyor. Şey gibi...
Bir oyun silinikken kısayoldan açmaya çalışmak.
O karantinadanda "delete files" de ve tamamen kurtul.

Format atilmasini onerenler, ki ben de bunlardan biriyim, AV ile temizlenecegine guvenmeyen kitle.
Antivirüs programları sildim der fakat virüs bir şekilde sistemde zaafiyet bırakmıştır, birileri verilerimi gizli gizli cukkalıyordur. Bu mudur sizin endişeniz?

Format atmanin en efektif yontem oldugu konusunda hem fikirsek tam olarak yaptigin elestiri nedir?

Formatın ilk çözüm yolu olarak sunulması. Eleştirdiğimiz nokta oldukça açık.

Şimdi bu format olayına şöyle bakmak lazım.

Zararlıyı temizlemenin en iyi yoludur fakat evde meyvelerin arasından birisi çürük çıkınca hepsini atıp yenisini almıyoruz. Çürük olanı atıyoruz. Hepsini atmak kesin çözümdür hatta farklı farklı doğrular arasından bir doğrudur. Ama pire için de yorgan yakılmaz.

Antivirüs yazılımının amacı da zaten sisteme zararlı girdikten sonra kurup taratmak değildir. İşletim sistemini kurduktan sonra kurursun ve o seni koruyabildiği kadar korur.

Önce zararlıyı yiyip sonra taratmak için antivirüs kurursan büyük ihtimalle temizlenecektir fakat en kesin şekilde temizleneceğinin garantisi olmaz. Bunun için de bu tarz kişileri gördüğümüzde tarama önerisiyle beraber belirli sistem raporları da istiyoruz.

@bitwise hocamızın karantina mevzusuna gelecek olursak güvenlik yazılımları genelde kernel-mode rootkitlere benzer şekilde çalışır. Sistemi izler ve isleyişleri kontrol eder. Karantinaya alınan zararlı genelde çalışması mümkün olmayacak şekilde yapısal olarak değiştirilir. Aynı fidye yazılımları dosyaları şifreleyince çözüm aracı olmadan geri kurtaramıyorsak karantinadaki zararlı da o dosyalar gibi pasif, yapısı değişmiş haldedir.

Tekrardan konuya dönecek olursak çok güvenliğe önem veren biriysen zaten sisteminde çoktan güvenlik tedbirlerini almış ve zararlıyı yememiş olmalısın. Her şeyin başı tedbir.

Şimdi bu format olayına şöyle bakmak lazım.

Zararlıyı temizlemenin en iyi yoludur fakat evde meyvelerin arasından birisi çürük çıkınca hepsini atıp yenisini almıyoruz. Çürük olanı atıyoruz. Hepsini atmak kesin çözümdür hatta farklı farklı doğrular arasından bir doğrudur.

Antivirüs yazılımının amacı da zaten sisteme zararlı girdikten sonra kurup taratmak değildir. İşletim sistemini kurduktan sonra kurursun ve o seni koruyabildiği kadar korur.

Önce zararlıyı yiyip sonra taratmak için antivirüs kurursan büyük ihtimalle temizlenecektir fakat en kesin şekilde temizleneceğinin garantisi olmaz. Bunun için de bu tarz kişileri gördüğümüzde tarama önerisiyle beraber belirli sistem raporları da istiyoruz.

@bitwise hocamızın karantina mevzusuna gelecek olursak güvenlik yazılımları genelde kernel-mode rootkitlere benzer şekilde çalışır. Sistemi izler ve isleyişleri kontrol eder. Karantinaya alınan zararlı genelde çalışması mümkün olmayacak şekilde yapısal olarak değiştirilir. Aynı fidye yazılımları dosyaları şifreleyince çözüm aracı olmadan geri kurtaramıyorsak karantinadaki zararlı da o dosyalar gibi pasif, yapısı değişmiş haldedir.

Tekrardan konuya dönecek olursak çok güvenliğe önem veren biriysen zaten sisteminde çoktan güvenlik tedbirlerini almış ve zararlıyı yememiş olmalısın. Her şeyin başı tedbir.

Bencede.

Antivirüs programları sildim der fakat virüs bir şekilde sistemde zaafiyet bırakmıştır, birileri verilerimi gizli gizli cukkalıyordur. Bu mudur sizin endişeniz?

Diyelim ki evet, nereye varacaksin? Konuyla ilgisi ne?

Formatın ilk çözüm yolu olarak sunulması. Eleştirdiğimiz nokta oldukça açık.

Peki, simdi de "Format ilk izlemeniz gereken cozum yoludur" yazan bir mesaj gosterir misin?

Strawman yapiyorsun. Kimse format ilk izlemeniz gereken yoldur ya da tek gecerli yoldur demiyor.
Sadece en iyi yoldur diyor.

Once format fikrini atanlari elestiriyorsun, sonra "neden format en iyi degil" diye sorulunca da anti-tez uretemeyip "en iyi yol oldugunu kabul ediyorum, sadece ilk yol olarak onerilmesine karsiyim" diyorsun :)

O halde gosterir misin, kim format ilk izlemeniz gereken adimdir demis bu konuda?

Iddia edilmeyen seyi curutmek icin ugrasiyorsunuz.

Diyelim ki evet, nereye varacaksin? Konuyla ilgisi ne?
Antimalware yazılımlarına olan güven sorunun gerçeği yansıtmıyor da ondan : )

Peki, simdi de "Format ilk izlemeniz gereken cozum yoludur" yazan bir mesaj gosterir misin?

Strawman yapiyorsun. Kimse format ilk izlemeniz gereken yoldur ya da tek gecerli yoldur demiyor.
Sadece en iyi yoldur diyor.

Once format fikrini atanlari elestiriyorsun, sonra "neden format en iyi degil" diye sorulunca da anti-tez uretemeyip "en iyi yol oldugunu kabul ediyorum, sadece ilk yol olarak onerilmesine karsiyim" diyorsun :)

O halde gosterir misin, kim format ilk izlemeniz gereken adimdir demis bu konuda?

Iddia edilmeyen seyi curutmek icin ugrasiyorsunuz.

Bitvise, konuya yazdığın yorumda geçen tek satır "format at" ise bu onu tercih edilmesi gereken ilk yol olarak gördüğün anlamına gelir. Bunun farkında olduğunu biliyorum, logical fallacylerden bahsedip konuyu dallanıp budaklandırmaya gerek yok bence :)

Antimalware yazılımlarına olan güven sorunun gerçeği yansıtmıyor da ondan : )

Bitvise, konuya yazdığın yorumda geçen tek satır "format at" ise bu onu tercih edilmesi gereken ilk yol olarak gördüğün anlamına gelir. Bunun farkında olduğunu biliyorum, logical fallacylerden bahsedip konuyu dallanıp budaklandırmaya gerek yok bence :)

O senin gördüğün değil.
Onun yaptığı üstü kapalı anlatmak.
Yani bir çocuk ayakkabı alacak ama babası istemiyor.

Baba yhaa şu arkadaşımın babası ona şunu almış.
Üff babası bunu almış onada.

Bunun gibi yapmış. Sonrada "kim demiş?" yazmış.

Iddia edilmeyen seyi curutmek için ugrasiyorsunuz.

Öncelikle sessiz harf kullan. İkincisi çok istiyorsan al sana.

1598552274710.png

Geri
Yukarı