Bilgisayarımın toplam kaç Watt güç harcadığını öğrenebilir miyim?

Bu Siteden sistem bileşenlerinizi girerek öğrenebilirsiniz

Arkadaşların dediği siteler üzerinden maksimum değerleri hesaplayabilirsiniz.

Gerçekten harcadığınız gücü görmek için şunun gibi araçlar kullanabilirsiniz:

Arkadaşların dediği siteler üzerinden maksimum değerleri hesaplayabilirsiniz.

Gerçekten harcadığınız gücü görmek için şunun gibi araçlar kullanabilirsiniz:
bu cihatla bilgiyarın şebekeden kaç watt harcadığnı görebilirsin evet ama güç kaynağından ne kadar güç çektiğini bulamazsın ikisi farklı şeyler

Yukarıdaki arkadaşların verdiği linklerdeki cihaz yardımıyla anlık elektrik şebekesinden çektiğin anlık değerleri öğrenebilirsin. Burada aldığın değer hattan çekilen değer olduğu için, bilgisayar bileşenlerin aslında enerji verimliliğine göre daha az tüketim gerçekleştirilir. Örnek olarak aşağıdaki resimde kendi cihazımla aldığım ölçüm var. Burada hattan 773W enerji çekmiş powersupply, gerçekte bilgisayar bileşenleri kullandığım powersupply'in %90 verimlilikte olduğu için 773*0,90=695,7W dır.

Dosya Ekleri

• 1.jpeg
    1.jpeg
    41,3 KB · Görüntüleme: 39
Yukarıdaki arkadaşların verdiği linklerdeki cihaz yardımıyla anlık elektrik şebekesinden çektiğin anlık değerleri öğrenebilirsin. Burada aldığın değer hattan çekilen değer olduğu için, bilgisayar bileşenlerin aslında enerji verimliliğine göre daha az tüketim gerçekleştirilir. Örnek olarak aşağıdaki resimde kendi cihazımla aldığım ölçüm var. Burada hattan 773W enerji çekmiş powersupply, gerçekte bilgisayar bileşenleri kullandığım powersupply'in %90 verimlilikte olduğu için 773*0,90=695,7W dır.
nasıl yani hocam bilgisayarın bileşenlerinin power supply den çektiği tüm yükü bu cihaz gösteriyor mu yani bilgisayar kaç w enerji tükettiğini

Cihaz'ın enerji çıkışına; sadece kasanın powersupply'ine giren enerji kablosunu taktığında kasanın şebekeden çektiği toplam gücü gösterir. Cihazın menülerinde anlık tüketim, maksimum tüketim ve ortalama tüketim gibi fonksiyonlar var.

Cihazın gösterdiği direk değerler kasanın içerisindeki kompanentlerin çektiği değerler değildir. Çünkü örnek olarak 750w'lık güç kaynağı 750w tam güç üretmek için %80 verimlilikte ise 750/0,8 yani 937w gibi bir değer çeker hattan.

Bilgisayar içindeki her bir kompanentin ne kadar enerji çektiğini hesaplamak için güç kabloları üzerinde direk akım ölçümü yapılması lazım. Pers amper metre yada daha hassası için enerji analizatör gibi ölçüm aletleri vardır.

Geri
Yukarı