Bilgisayarın Ekran Kartının Yüksek Sıcaklıkta Çalışması

tek sorun var

Hectopat
Daha fazla  
Bilgisayarın ekran kartı boştayken bile 70 derecede çalışıyor.

Ekran kartı modelim: Nvidia GTX 545 (Eski bir model, ufak bir fanı var.)
Denediklerim:
* Format attım.
* Temizledim.
* Hava alan yere koydum.
* Driver güncelledim.
* Ekran kartı macunu yeniledim.

Eskiden böyle bir şey yoktu, durduk yere oldu. Fanı sürekli yüksek devirde çalışıyor ve ben oyuna girersem ısıdan dolayı kendini korumaya alıp görüntü vermeyi kesiyor.
Ölçümü MSI Afterburner'dan yaptım.

Dostum ekran kartını sıvı metal macunla değiştirdin değil mi? İşlemciler için kullanılan termal macundan sürmemişsindir umarım.

Son düzenleme:
Alakası yok. Her türlü termal macun iş görür.
Ben sürülemez demedim ki zaten, sadece en kaliteli termal macun bile, sıvı metal macunun en fazla %20, belki de 30'u kadar performans gösterir.

Arkadaşımızın da gidip en ama en kaliteli termal macundan sürdüğünü pek zannetmiyorum. O yüzden ekran kartına sıvı metal macun sürülmesinden yanayım her zaman. 70 derecelerde çalışan kartını kesinlikle en azından 15 - 20 derece indirir diye düşünüyorum. Durduk yere 70 derece çalışan bir ekran kartına normal termal macun sürülmez.

Ama şuna dikkat etmekte yarar var, ellerinizin pek titrememesini öneririm sıvı metal sürerken. Bu işlerde yeniyseniz gidip iyi bir bilgisayarcıya yaptırabilirsiniz.

Ama asıl önemli olan konu, ekran kartı neden ısınıyor, önce bir onu bulmak lazım.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı