Çözüldü Bilgisayarın saati hep geride kalıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

TRMKTR

Centipat
Yer
Konya
Bilgisayar son zamanlarda 2-3 saat geride kalmaya başladı. Otomatik seçi kapatıp elle ayarlıyıp bilgisayarı kapatıyorum. Daha sonra bozuluyor. Ben de otomatik ayarlayı seçiyorum düzeliyor. Garip olmaya başladı ve sürekli düzeltmekten sıkıldım. Bunun sebebi nedir?

Çözüm
Bilgisayar son zamanlarda 2-3 saat geride kalmaya başladı. Otomatik seçi kapatıp elle ayarlıyıp bilgisayarı kapatıyorum. Daha sonra bozuluyor. Ben de otomatik ayarlayı seçiyorum düzeliyor. Garip olmaya başladı ve sürekli düzeltmekten sıkıldım. Bunun sebebi nedir?

BIOS pili bitmiş olabilir. Bende de daha eski tarihi gösteriyordu her açılışta BIOS pilini değiştirerek çözdüm.

BIOS pili bitmiş olabilir. Bende de daha eski tarihi gösteriyordu her açılışta BIOS pilini değiştirerek çözdüm.

Çözüm

Evet yuksek ihtimal BIOS piliniz bitmiştir yalnız BIOS pili alırken cihazınızı açıp bakın ona göre alın. Sizinki kuyruklu BIOS pili veya normal BIOS pili olabilir.

BIOS pili nasıl değiştiriliyor hocam?

Aşağıdaki resim BIOS pilidir.

OIP.jpg

BIOS pili nasıl değiştiriliyor hocam?

BIOS pili genelde standart CR2032 pildir. Ama cihaza kablolu bir soketle veya doğrudan pil yuvası ile bağlanabilir. Bazı nadir modellerde puntalı lehimli bile olabiliyor. Sizin sorununuz hem bu pille hem de RTC çipi ile alakalı olabilir, pili değiştirip deneyin olmazsa servise götürebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı