Bilgisayarla uğraşmaktan korkuyorum

Öncelikle başlığı yanlış yazmış olabilirim. Anlatmak istediğim şey şu: Bende bir masaüstü PC var. Ben bu bilgisayara RAM, SSD ve ekran kartı almak istiyorum ama inanılmaz tırsıyorum. PSU yetmez PC patlar, PC bozulur bir daha hiç açılmaz diye. Sizce böyle korkuları nasıl aşabilirim? PC'nin yazılım kısmında hiçbir sıkıntım yok format falan atabiliyorum ama iş donanıma gelince hiçbir şey yapamıyorum.
Kendim sistemi temizlemek için sökmüştüm sonra herşeyi tek tek hatırladığım gibi taktım ama power tuşuna güç veren kabloyu yanlış sokete takınca açılmamıştı baya moralim bozulmuştu arızalandı diye sadece bir soket yana kaydirmisim onu düzeltin de çalıştı ve bu bana baya bi cesaret verdi parçaları eskisinden daha rahat sök tak yapabiliyorum artık sende yavaşça sokebilir ve her parçayı nereden soktugunu unutmazsan bu durumu asabilirsin

Kendim sistemi temizlemek için sökmüştüm sonra herşeyi tek tek hatırladığım gibi taktım ama power tuşuna güç veren kabloyu yanlış sokete takınca açılmamıştı baya moralim bozulmuştu arızalandı diye sadece bir soket yana kaydirmisim onu düzeltin de çalıştı ve bu bana baya bi cesaret verdi parçaları eskisinden daha rahat sök tak yapabiliyorum artık sende yavaşça sokebilir ve her parçayı nereden soktugunu unutmazsan bu durumu asabilirsin
Ha psu için de alacağınız parçalarin tüketimlerini hesaplayıp 150watt üzeri bir psu tercih edebilirsin (500watt tüketim yapıyorsa 650watt psu gibi)

Öncelikle başlığı yanlış yazmış olabilirim. Anlatmak istediğim şey şu: Bende bir masaüstü PC var. Ben bu bilgisayara RAM, SSD ve ekran kartı almak istiyorum ama inanılmaz tırsıyorum. PSU yetmez PC patlar, PC bozulur bir daha hiç açılmaz diye. Sizce böyle korkuları nasıl aşabilirim? PC'nin yazılım kısmında hiçbir sıkıntım yok format falan atabiliyorum ama iş donanıma gelince hiçbir şey yapamıyorum.

Ekran kartı, RAM, SSD, HDD takmak lego oynamak gibidir. Ama iş işlemcye geldi mi titizlikle davranmalısın. Önemli olan doğru pozisyonda çıkarmak mesela ekran ksrtını kasa ayakta dururkrn çıkarmak daha zor olur. Kasayı cam kısmı yukarıya gelecek şekilde yatırıp yapın. Ayrıca PSU Switch'ini kapatıp prizden çekin. Mümkünse kendinizi topraklayın.

Yeni aldığım bilgisayarıma 10-20 kere Windows yükleme, 10-15 kere Linux sil yükle yaptım :)

Sistem toplamayacağım var olan sisteme ekran kartı, RAM ve SSD alacağım ekstradan. Ekran kartı kötü.

Benim şahsi fikrim bodoslama atlamamak. Mesela bende önceden bu işlerde çok sabırsızdım, tabiri caiz ise, dembür dümbür giriyordum işe, hepsinde de cihazları bozuyordum. Ama sabırlı, dikkatli ve elinin becerisi olan bir insansan rahatlıkla takarsın bence.

Hocam ben daha fazla kısmımdaki PC'yi aldım ilk neredeyse. Minik minik alışıyorsun. Daha birkaç gün önce komple sök tak yaptım kasayı. Emin ol yapınca çok keyif alacaksın. Ben direk her şeyi sök demiyorum. Ama mesela RAM'leri çıkart bir mavi sınav silgisiyle onların takıldığı parlak uçları yavaşça temizle. Bunları yaptıkça alışırsın. Bir de Donanım Arşivi kanalında Full sistem toplama videoları var. 1 saat civarı ve toplarken yapılacak her şeyi anlatıyor sana. O acayip hassas parçalar eskiden oluyordu sanırsam. Ben biraz sert davranıyorum ama bir sorun yaşamadım hiç.

Bozduğum bilgisayarların neredeyse hepsi yazılımsal sorun çıkardı. Bana kalırsa format vb. yazılımsal işlerle bilgisayar bozmak donanımsal olarak bozmaktan çok daha kolay. Parça montajı falan yaparken biraz narin davranmak yeterli olacaktır, korkmayın.
PSU yetmezse güç yetmediği için en fazla sistem kapanır (Frisby, Rampage vs. PSU'lardan bahsetmiyorum. Onlar saatli bomba zaten.). Sistemin ne kadar güç tükettiğini hesaplayan siteler var zaten. Onlara bakarak PSU'nuzun maksimum kaldıracağı sistemi aşağı yukarı tahmin edebilirsiniz.

Bölgeden bölgeye mağazaya göre değişir ama ürünleri vatandan alırsan ilgili personel sorumluluğunda montajını yapıyorlar. Hatta satın aldığın termal macunu bile kasayı goturursen (hafta içi belli günler) yapıyorlar. Mağaza görevlisinin ve mağaza müdürünün keyfi kararı etkileyebilir.

Geri
Yukarı