Ölümden korkuyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Merhaba arkadaşlar, ateistim ve ölümün yavaş yavaş gelmesinden çok bunalıyorum. Genç olmama rağmen her gün yatarken ölümü düşünüyorum. Hayattan zevk almaya çalışıyorum ama ölümün sonrasını yani hiçbir şey olmayacağını, hissetmeyeceğimi, tepki vermeyeceğimi, konuşmayacağımı bilme düşüncesinden korkuyorum.

Hayatımın en azından şu yıllarında ölümü nasıl unutabilirim, siz ne yaparak unutuyorsunuz?

Ölümsüz olmanın tek sırrı ölmemek.
Master Yi.
Evet şaka bir yana dostum aklına gelse bile düşünmemeye çalış korkulacak bir şey olmadığına kendini ikna et bence.

Konu din konusuna dönmesin isterim ama madem böyle bir konu açıldı fikrimi de belirtmek istiyorum. Eşyaların belirli ömürleri oluyor, hayvanların da. Doğrudan olmasa da hayvanların belirli sistemler içinde görevleri sayesinde biz insanlar yaşayabiliyoruz. Örneğin kedilerin fareleri avlayarak vebayı engellemesi gibi. Bunları doğrudan hayvanların amaçları olarak ifade etmek elbette doğru değil ama her canlı ve cansız varlığın bir işlevi ve bu işlevinden bağımsız ya da bağımlı hiç fark etmez bir amacı olduğu için neden öldükten sonra bir hiç olalım ki? Bu analoji bir varsayıma dayandığı için bazılarınıza saçma gelebilir ama benim bakış açımdan bakmaya çalışın bir de böyle görün yaşamı.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı