Bilgisayarlar hakkında çok şey bilmeden kasa açılmalı mı?

Ama bir sıkıntı olursa sorumluluk sende benimki tavsiye😅 Ben hiç bilmediğim dizüstü bilgisayarları açtım arkadaşlarımın ki laptoplar masaüstü bilgisayarlara göre çok daha sıkıntılı aletler. Ama bir şey olmadı. Sıkıntı çıksa bile toparladım.
sanırım bilgisayarcı şimdilik en iyi seçenek
Donanımları sökmekten çekiniyorsan sadece kapağı açıp yüzeysel olarak da temizleyebilirsin. Veya sadece ekran kartını söküp, fanına zarar vermeden iyice temizleyip, anakart ve diğer donanımlar üzerinde biriken tozları da yüzeysel olarak silebilirsin.
arka kapağını mı? Bilgisayarımın önde 2 arkasında ve üstünde de 1 tane fanı var.

Ben bilgisayarımı ilk söktüğümde anakartı felan kasayı boşaltmıştım. Toplarken anakart elimden çıktı. Pilin pinleri yanlış girdi ve pc öldü. Yeni anakart alarak kasaya yerleştirmiştim. Daha sonrasında akıllandım ve daha dikkatli oldum. Sonrasında arkadaşlarımın bilgisayarlarını felan söküp takmaya başladım. Eğer laptop ise bilgisayarınız aynı modelde olan söküm ve temizleme videolarına bakın. Acele etmeyin. Yavaş yavaş. Hangi parçayı hangi vidayı nereden söktüğünüze dikkat edin. Her şeyin bir ilki vardır. Bir kez yaptıktan sonra kendinize güveniniz artar ve bir dahakine korkmadan yapabilirsiniz. Kolay gelsin. İyi sosyaller.

işte ben de bu düşünce üzerine "hiç denemessem nasıl öğrenebilirim" dedim ama diğer yandan zamanında 4500 bugün yaklaşık 8500 tl olan bilgisayarı çöp etmekten korktum
Bilgisayarın komple çöp olması için kasayı alıp suyun altına tutmanız lazım😅 En fazla anakart üstündeki bir komponente zarar verirsiniz ya da statik elektriklenme yaparsınız. İşlemci, ekran kartı ve anakart hassas olan parçalar. Diğerleri o kadar da hassas değil.

Ben bilgisayarımı ilk söktüğümde anakartı felan kasayı boşaltmıştım. toplarken anakart elimden çıktı. Pilin pinleri yanlış girdi ve pc öldü. Yeni anakart alarak kasaya yerleştirmiştim. Daha sonrasında akıllandım ve daha dikkatli oldum. Sonrasında arkadaşlarımın bilgisayarlarını felan söküp takmaya başladım. Eğer laptop ise bilgisayarınız aynı modelde olan söküm ve temizleme videolarına bakın. Acele etmeyin. Yavaş yavaş. Hangi parçayı hangi vidayı nereden söktüğünüzü dikkat edin. Her şeyin bir ilki vardır. Bir kez yaptıktan sonra kendinize güveniniz artar ve bir dahakine korkmadan yapabilirsiniz. Kolay gelsin. İyi sosyaller.
teşekkürler ve bilgisayarım masaüstü. Aslında evde eski bir laptop var ama masaüstüyle alakalı olmadığını düşündüğümden dokunmadım sizce onunla bir başlangıç yapmalı mıyım?

sanırım bilgisayarcı şimdilik en iyi seçenek

arka kapağını mı? Bilgisayarımın önde 2 arkasında ve üstünde de 1 tane fanı var.
Kasanın yanında bulunan ve donanımları direkt olarak gören kapaktan bahsediyorum.

Yıllarca sadece laptop kullanıp masaüstünü pc'yi sadece internet kafede görmüş birisi olarak ilk sistemimi tamamen sıfırdan kendim toplayıp çalıştırmıştım. Çok çekinmeye gerek yok. Evet hassas donanımlar fakat zannettiğiniz kadar değil.

Kasanın yanında bulunan ve donanımları direkt olarak gören kapaktan bahsediyorum.

Yıllarca sadece laptop kullanıp masaüstünü pc'yi sadece internet kafede görmüş birisi olarak ilk sistemimi tamamen sıfırdan kendim toplayıp çalıştırmıştım. Çok çekinmeye gerek yok. Evet hassas donanımlar fakat zannettiğiniz kadar değil.
Bende öyle bir kapak yok sadece bilgisayara yapışık bir cam var ama çıkartılabilir gibi durmuyor.
Bekleyin sanırım arkasına (2 vida benzeri şeyle) bağlı.

teşekkürler ve bilgisayarım masaüstü. Aslında evde eski bir laptop var ama masaüstüyle alakalı olmadığını düşündüğümden dokunmadım sizce onunla bir başlangıç yapmalı mıyım?
Hocam hep dizüstü söktüm masaüstü bilgisayar sökmedim hiç. Dediğiniz gibi ikisi pek alakalı değil.

1649840928028.png
Eki Görüntüle 1358498

Yeni konular

Geri
Yukarı