Bilgisayarlar neden pahalı?

Ekran kartı dışında diğer parçaların fiyatları normal seviyede. Kısaca dolardan dolayı bize pahalı sadece.

Yeni PC almaya karar vermiştim fakat Akakçe'ye girince işimi görecek PC'ler 7000 TL'den başlıyor. Neden? Neden bu kadar pahalı hocam! Neden ne için bu kadar pahalı? Bizden ne istiyorlar?

Bir ürünün stoğu fazlaysa o ürün olması gerektiği fiyattan satılır ancak ürün stokta sınırlı sayıdaysa kıymete biner, talebi artar ve fiyatı yükselir. Döviz kurlarının yüksek olmasını da eklersek fiyatların yükselme sebebi bunlar.

Yeni PC almaya karar vermiştim fakat Akakçe'ye girince işimi görecek PC'ler 7000 TL'den başlıyor. Neden? Neden bu kadar pahalı hocam! Neden ne için bu kadar pahalı? Bizden ne istiyorlar?

Bence şu an isyan etmeyi bırak yoksa ileride daha pahalı olacak ha bir indirim beklersin direk al derim.

Miningci falan filan değil problem. Problem ülkenin dışarıya yani dövize bağımlı olması. Kendi ürettiğimiz hiçbir kullanıcıya gelen bilgisayar parçası yok. Ne var ne yok dışardan alıyoruz. Dışardan aldığımız her şeyde dolar kuru ile anlaşma sağlanıyor. Aldığımız her şeyde gümrük vergisi + KDV + ÖTV ıvır zıvır ödüyoruz. Bu yüzden her şey çok pahalı. Normal şartlarda Amerika'da ortalama bir bilgisayarı 600 700 birime dizebiliyorken bizim ülkemizde "ortalama" bir bilgisayarı 4000 5000 birime diziyorsun. Olayın mining ile bir alakası yok. Zaten pahalı olan şeyin üstüne bir de çip kıtlığı bindiği için şu an "zaten" pahalı olan ürünü daha da pahalı alıyoruz.

Yeni konular

Geri
Yukarı