Bilim dünyası bazı hastalıklara bilerek çare bulmuyor

oblomovv

Decapat
Makaleler
1
Ölümcül olmayan çoğu hastalığa bilim kasıtlı olarak çare bulmuyor bundan eminim artık. Çare bulmak yerine semptomları azaltacak ilaç üretip şirketlere para kazandırıyor. O ilaçların çoğunu da bıraktığın zaman tekrar başlıyor hastalık.
Örnek vermek gerekirse seboreik dermatit. Bu hastalık dünyada çok yaygın ve inanılmaz bir ilaç piyasası var. Asla bu hastalığa kesin çözüm bulmazlar mesela. Şirketler paraya para demiyorken biz de sürünelim. Bıktım artık ya ulan bir mantarın çaresini bulamadınız yıllardır seboreik dermatiti çekiyoruz.

Ölümcül olmayan çoğu hastalığa bilim kasıtlı olarak çare bulmuyor bundan eminim artık. Çare bulmak yerine semptomları azaltacak ilaç üretip şirketlere para kazandırıyor. O ilaçların çoğunu da bıraktığın zaman tekrar başlıyor hastalık.
Örnek vermek gerekirse seboreik dermatit. Bu hastalık dünyada çok yaygın ve inanılmaz bir ilaç piyasası var. Asla bu hastalığa kesin çözüm bulmazlar mesela. Şirketler paraya para demiyorken biz de sürünelim. Bıktım artık ya ulan bir mantarın çaresini bulamadınız yıllardır seboreik dermatiti çekiyoruz.
Bu dediğiniz yıllardır olduğu gibi hala da doğru değil çünküüüü Amerikanın işine gelen çinin işine gelmez her devlet de böyle olduğu için biri bulmamak istese bile diğeri bilerek bulur.

Bu dediğiniz yıllardır olduğu gibi hala da doğru değil çünküüüü Amerika'nın işine gelen Çin'in işine gelmez her devlet de böyle olduğu için biri bulmamak istese bile diğeri bilerek bulur.

Aynen ondan 1 yılda virüse aşı buldular ama egzemaya 50 yıldır bulamadılar. Virüs dünya ekonomisini alt üst ettiği için şak diye buldu herifler aşıyı.

Merhaba,
Bir doktor olarak dediklerinize maalesef ki katılmıyorum. İnsanlar genelde hastalıklara çözüm bulmanın basit bir olay olduğunu zannediyorlar ancak bu iş hiç de öyle değil. Çoğu bilim insanı saydığınız hastalıklara çözüm bulmak amacıyla hayatları boyunca çalışıyorlar. Ve inanın ki o çalışmalar olmasa tıp bilimi de ilerlemezdi. Şu an için çoğu kanser türünde % 90'lara varan tedavi şansı verebiliyorsak bu araştırmalar sayesindedir.

En çok da bu ilaç firmalarına olan karşıtlığı psikiyatri ilaçlarında görüyorum. Yok o ilaçlar insanı uyuşturuyor, seni bağımlı yapıyor, bir ömür boyu kullanman gerekiyor... Açıkcası bana oldukça gülünç geliyor bunlar. Majör depresyon nedir bilmeyen insanlar ilaç kullananlara yorum yapıyor. Psikiyatri ilaçları birçok insana yardımcı olmuştur.

Aşı geliştirmek aşina olduğumuz ve sürekli kullandığımız bir yöntem. Viral ve enfeksiyöz hastalıkların temellerini ve vücudun nasıl tepki verip iyileştirdiğini biliyoruz. Bu yüzden aşıyı "şak" diye bulduk. Alerjik hastalıkların patofizyolojileri çok daha farklı. Tedavileri üzerine araştırmalar sürüyor. Işık vadeden çalışmalar mevcut. "Bazı hastalıklara bilerek çözüm bulmuyorlar." demek yerine yeni akademik çalışmaları takip etmenizi öneriririm.

Sıhhatle kalın.

Geri
Yukarı