Bilişim alanında tam olarak ne anlatılıyor?

Emin misiniz? Bizim öğretmenlerimiz fazlasıyla detaylı anlattı ayrıca kitaplar zaten detaylı, en ağır kitaplarımız matematikten sonra meslek derslerinin kitaplarıydı. Bilgisayarlı tasarım uygulamaları ve Programlamanın temelleri dersi de alacak. Derslerin içeriğini merak ediyorsa araştırabilir ya da sorarsa söyleriz.
Neden böyle yazıp geçtiniz?
Belki ben zaten bildiğim için bana öyle gelmiştir. Genel olarak hiç bilmeyen birine anlatılır gibiydi. Meslek dersi kitaplarımızda çok kalın değildi.

Emin misiniz? Bizim öğretmenlerimiz fazlasıyla detaylı anlattı ayrıca kitaplar zaten detaylı, en ağır kitaplarımız matematikten sonra meslek derslerinin kitaplarıydı. Bilgisayarlı tasarım uygulamaları ve programlamanın temelleri dersi de alacak. Derslerin içeriğini merak ediyorsa araştırabilir ya da sorarsa söyleriz.
Neden böyle yazıp geçtiniz?

Bene aslında şu anda tam da içeriğini merak etmiştim tüm derslerin içeriğini anlatabilir misiniz? Abla.

Bakın hocam, 3 tane alan dersiniz var, saatlerini hatırlayamıyorum.

Programlama Temelleri: önce algoritma mantığını anlama, sözde kod vesaire işliyorsunuz. Ardından python öğreniyorsunuz.

Bilişim Teknolojilerinin Temelleri: Çok hatırlamamakla birlikte genel olarak bilgisayar parçaları ve aygıtları, giriş çıkış birimleri. İnterneti güvenli kullanmakla ilgili birşeyler hatırlıyorum biraz, çok aklımda değil.

Bilgisayarlı Tasarım Uygulamaları: Öncelikle çizerek başlıyordunuz sanırım, sonra tinkercad ile 3D modelleme, ondan sonra Fusion 360ç.

Bende kaba olarak anlattım,

Bene aslında şu anda tam da içeriğini merak etmiştim tüm derslerin içeriğini anlatabilir misiniz? Abla.

Bilişim teknolojilerinin temelleri dersinde ilk olarak bilişim etiği konusuyla başlıyoruz yani telif hakkı patent falan filan ondan sonra dijital dönüşüme geçiyoruz sanayi devrimleri arttırılmış gerçeklik simülasyon sistemleri falan filan çok sıkıcı konular bence uyudum Full. Ondan sonra çok sıkmayan hatta dersi takip ederken eğlendiğim iç donanım birimleri konusuna geçiyoruz yani işlemci, RAM, ekran kartı falan filan. Sonra dış donanım birimlerine geçiyoruz orada da yazıcılar, klavye, mouse falan çok sıkıcı. Ondan sonra da işte işletim sistemlerine geçiyoruz BIOS falan filan biz şu an oradayız ondan sonrasını bilmiyorum.
Bilgisayar tasarım uygulamaları dersinde ilk önce Tinkercad üzerinden çalışmalar yapıyoruz 2.dönem Fusion 360'a geçiyoruz hocalar genellikle bir şey yap diyor ondan sonra boş bırakıyor.
Programlamanın temelleri dersinde ilk önce algoritma falan yapıyorsun ondan sonra hocalar seni bilgisayarların olduğu yere alıyor orada da Python dilinin temellerini anlatıyorlar metotlara kadar çok eğlenceli gerçekten ama metotlar çok zor ben mi dinleyemedim anlamadım ama çok sıkıcı. Anlamışsındır umarım.
Bilişim teknolojilerinin temelleri 3, bilgisayar tasarım uygulamaları 2, Programlamanın temelleri 4 saat bu arada.

Ablan anlatsın bakalım. Mesleki gelişim atölyesi adında haftada 2 saat genel bir dersimiz var her meslek lisesinin 9. sınıfında veriliyor, iş güvenliği, iş etiği gibi konular oluyor oldukça basit bir ders sohbet havasında geçecek. Programlama temelleri dersi ÇOK ÖNEMLİ ÇÜNKÜ BARAJ DERSİN. Bu dersi vermen lazım ve haftada 4 saat. Önce problem çözme konusu var bu ders başlarda sohbet kıvamında geçse de kesinlikle sıkı tut sonra patlıyorsun. Sonra algoritma ve akış diyagramını öğreneceksiniz burası gerçekten programlamanın temeli sürekli tekrarını yap. Sonra blok tabanlı programlama (biz Scratch kullandık) sonra geri kalan 9. sınıf boyunca Python öğreneceksiniz.
Bilgisayarlı tasarım uygulamaları dersine teknik resim konusu ile başlayacaksınız, sürpriz olmasın diye söylüyorum yazmayı baştan öğreniyorsun :). YouTube'dan tutorial videolara bak. Sonra temel şekiller gibi şeyler çizeceksiniz, bunlar bitince ders bilgisayara geçecek. Orada mimarlık uygulamaları kullanacaksınız öğretmen tasarım yaptıracak. Haftada 2 saat, tabloda vermiştim gerçi saatleri.
Bilişim teknolojilerinin temelleri aslında genel kültür bilgiler olacak işte şu şu teknoloji nasıl ortaya çıkmıştır gibi, İnternet etiği gibi kavramlar olacak sonra da bilgisayarın donanımsal yapısını öğreneceksiniz. İşletim sistemleri hakkında bilgiler de öğreneceksin. Şimdilik benden bu kadar abla kaçtı.

Ablan anlatsın bakalım. Mesleki gelişim atölyesi adında haftada 2 saat genel bir dersimiz var her meslek lisesinin 9. sınıfında veriliyor, iş güvenliği, iş etiği gibi konular oluyor oldukça basit bir ders sohbet havasında geçecek. Programlama temelleri dersi çok önemli çünkü baraj dersin. Bu dersi vermen lazım ve haftada 4 saat. Önce problem çözme konusu var bu ders başlarda sohbet kıvamında geçse de kesinlikle sıkı tut sonra patlıyorsun. Sonra algoritma ve akış diyagramını öğreneceksiniz burası gerçekten programlamanın temeli sürekli tekrarını yap. Sonra blok tabanlı programlama (biz Scratch kullandık) sonra geri kalan 9. sınıf boyunca Python öğreneceksiniz.
Bilgisayarlı tasarım uygulamaları dersine teknik resim konusu ile başlayacaksınız, sürpriz olmasın diye söylüyorum yazmayı baştan öğreniyorsun :). YouTube'dan tutorial videolara bak. Sonra temel şekiller gibi şeyler çizeceksiniz, bunlar bitince ders bilgisayara geçecek. Orada mimarlık uygulamaları kullanacaksınız öğretmen tasarım yaptıracak. Haftada 2 saat, tabloda vermiştim gerçi saatleri.
Bilişim teknolojilerinin temelleri aslında genel kültür bilgiler olacak işte şu şu teknoloji nasıl ortaya çıkmıştır gibi, internet etiği gibi kavramlar olacak sonra da bilgisayarın donanımsal yapısını öğreneceksiniz. İşletim sistemleri hakkında bilgiler de öğreneceksin. Şimdilik benden bu kadar abla kaçtı.

Çok teşekkürler canım ablam :D

Geri
Yukarı