Bilişim bölümünde okuyan öğrenci, staj sırasında ne kadar kazanır?

ArdaPolat2008

Picopat
Daha fazla  
Hocam ayıptır sorması bilişim bölümünde olan bir öğrenci stajda ne kadar para kazanır? ayrıca staj yaparsak bu tecrübe olarak CV de geçiyormu?

Hocam ayıptır sorması bilişim bölümünde olan bir öğrenci stajda ne kadar para kazanır? Ayrıca staj yaparsak bu tecrübe olarak CV de geçiyor mu?

Staj ücretleri klasik asgari ücretin 3'te 1'i kadarını alırsın bazı yerler daha yüksek verebiliyor benim bir arkadaşım benim 3 katı para alıyordu ama onun işleri ağırdı ben 2551 almaya başlamıştım son 6 ayımda 3420 TL gibi bir para alırsın CV olarak da geçer.

Yukarıdaki arkadaşın anlattığı gibi 3'te 1 asgari ücrettir bu işin raconu ama tam aldığım da olmuştu firmaya ve aldığı stajyer sayısına göre değişir. Eğer banka hesabi acmani istiyorsa kesin para verir ama ne kadar verir o tamamen şans.

Staj yapacağınız yere göre değişir. Hiç almayabilirsiniz de.
Böyle bir şey yok? Neden yalan yanlış bilgi veriyorsunuz?

Ben stajımı ilk başta Turkcell'de ardından bir yazılım şirketinde yaptım, asgari ücretin 3'te 1'i veriliyor size ve sigorta başlatıyorlar, normal çalışan sigortası yerine geçmiyor bu. Staj yapacağın yer ileride işini yapacağın meslek ile bağdaştırılmış olursa ileride gireceğin işte etkisi oluyor, ben bilişim teknolojileri ağ işletmenliği okudum fakat stajımı dediğim gibi Turkcell ve yazılım şirketinde yaptım, şirkette C# ve MYSQL kullanıyorduk, ben bunları geliştirerek Frontend Developer olarak Freelance çalışmaya başladım okulumun bitimine doğru ve aynı zamanda okuldan Cisco sertifikası aldım. Okulum corona sebebiyle yarıda bitti ve staja devam edemedim yarım kaldı, corona bitmesine doğru bir POS sistemi satan şirkete başvuruda bulundum geçmişimde yazılım şirketinde yaptığım iş ve yaptığım işi tanımlayabilmemden dolayı beni önce deneme sonra da tam zamanlı çalışan olarak ofislerine kattılar, siyasi olarak görüşümüz uyuşmadı çıktım. Şimdi mağaza var ve E-Ticaret yapıyorum, Türkiye'de her pazaryerinde varım sen de belki bu şekilde bir anda yön bulabilirsin, yapacağın işe odaklanman ve sertifika kovalaman çok önemli. Kendini staj gördüğün yere muhtaçmışsın gibi hissettirme bir yerden sonra getir götürcü olursun çay taşıtır fotokopi çektirirler.

Böyle bir şey yok? Neden yalan yanlış bilgi veriyorsunuz?

Ben stajımı ilk başta Turkcell'de ardından bir yazılım şirketinde yaptım, asgari ücretin 3'te 1'i veriliyor size ve sigorta başlatıyorlar, normal çalışan sigortası yerine geçmiyor bu. Staj yapacağın yer ileride işini yapacağın meslek ile bağdaştırılmış olursa ileride gireceğin işte etkisi oluyor, ben bilişim teknolojileri ağ işletmenliği okudum fakat stajımı dediğim gibi Turkcell ve yazılım şirketinde yaptım, şirkette C# ve MySQL kullanıyorduk, ben bunları geliştirerek frontend developer olarak freelance çalışmaya başladım okulumun bitimine doğru ve aynı zamanda okuldan Cisco sertifikası aldım. Okulum corona sebebiyle yarıda bitti ve staja devam edemedim yarım kaldı, corona bitmesine doğru bir POS sistemi satan şirkete başvuruda bulundum geçmişimde yazılım şirketinde yaptığım iş ve yaptığım işi tanımlayabilmemden dolayı beni önce deneme sonra da tam zamanlı çalışan olarak ofislerine kattılar, siyasi olarak görüşümüz uyuşmadı çıktım. Şimdi mağaza var ve e-ticaret yapıyorum, Türkiye'de her pazaryerinde varım sen de belki bu şekilde bir anda yön bulabilirsin, yapacağın işe odaklanman ve sertifika kovalaman çok önemli. Kendini staj gördüğün yere muhtaçmışsın gibi hissettirme bir yerden sonra getir götürcü olursun çay taşıtır fotokopi çektirirler.

Yalan bilgi vermiyor dostum bazıları sana vereceğim parayla dükkana malzeme alırım diyebiliyor ha onlar şikayet edilebilir ama vermeyeceğim istersen girme diyenlerde oluyor devlete ait belediye yaşam merkezlerinde net 3'te 1'i veriliyor özel bölgelerde yüksekte verilebiliyor.

Yalan bilgi vermiyor dostum bazıları sana vereceğim parayla dükkana malzeme alırım diyebiliyor ha onlar şikayet edilebilir ama vermeyeceğim istersen girme diyenlerde oluyor devlete ait belediye yaşam merkezlerinde net 3'te 1'i veriliyor özel bölgelerde yüksekte verilebiliyor.
2 yer değiştirdim, ikinci girdiğim anonim şirket ikinci ayımda sen burada iş öğreniyorsun biz sana para vermeyeceğiz demeye başladı, ben de yasa gereği vermek zorundasınız dedim, aksi taktirde şikayet edeceğimi belirttim, sonrasında bu şekilde uzlaştık ve 3 ay kadar orada staj yaptım sonrasında zaten COVID-19 sebebi ile staj da okul da kapandı. Hakkını aramayanı zaten sömürürler ama bu ödenek zorunlu bir ödenek, o yüzden isterse vermez diye bir şey yok, kimse hint kumaşı değil, arkadaş başka yerde staj yapar.

2 yer değiştirdim, ikinci girdiğim anonim şirket ikinci ayımda sen burada iş öğreniyorsun biz sana para vermeyeceğiz demeye başladı, ben de yasa gereği vermek zorundasınız dedim, aksi taktirde şikayet edeceğimi belirttim, sonrasında bu şekilde uzlaştık ve 3 ay kadar orada staj yaptım sonrasında zaten COVID-19 sebebi ile staj da okul da kapandı. Hakkını aramayanı zaten sömürürler ama bu ödenek zorunlu bir ödenek, o yüzden isterse vermez diye bir şey yok, kimse hint kumaşı değil, arkadaş başka yerde staj yapar.

İşte o şekilde şikayetle oluyor diğer türlü vermeyeceğim diyenler oluyor yani onu belirtmek istedim arkadaşa yalancı ithamında bulunmamanız gerektiğini bildirdim.

Yeni konular

Geri
Yukarı