Bilkent Makine Mühendisliği vs Bilkent Endüstri Mühendisliği

Bilgisayar iyi alan dediğim gibi Boğaziçi falan tutsa bilgisayar yzardım da endüstri daha çok sevdim.
Hocam şimdi baktım. Bilkent bilgisayar 400 ile falan alıyormuş. Bir daha düşüneyim.😅
Ben de endüstri düşündüydüm bir ara. Genel olarak alıp bir alanda uzmanlaştığın ama genel bir bakış açın olduğu için yöneticiliğr de uygun.

Bir de şey hocam. Bu tip vakıf üniversitelerinde ilk sene her dersten veriyorlar sonra istersen alanında devam ediyorsun istersen değiştiriyorsun. Bu şekilde bilgisayara kayabilir miyim?

Hocam şimdi baktım. Bilkent bilgisayar 400 ile falan alıyormuş. Bir daha düşüneyim.😅
Ben de endüstri düşündüydüm bir ara. Genel olarak alıp bir alanda uzmanlaştığın ama genel bir bakış açın olduğu için yöneticiliğr de uygun.

Bir de şey hocam. Bu tip vakıf üniversitelerinde ilk sene her dersten veriyorlar sonra istersen alanında devam ediyorsun istersen değiştiriyorsun. Bu şekilde bilgisayara kayabilir miyim?

Bugün bilkent endüstri mezunu biriyle konuştum akademik bir planın varsa bilkent çok iyi o konuda dedi. Bir de endüstrinin kolları bar mesela data okursan siber güvenlik de çalışabilirsin. Alanı çok geniş. Sıralaman nedir ona göre tavsiye vereyim?

Başlıkta belirttiğim iki bölüme de sıralamam yetiyor, benim makine mühendisliğine daha çok ilgim var ama sonuçlar açıklandığından beri çevremdeki insanlar bana endüstri mühendisliğini de düşünmemi öneriyor. Mezun olduktan sonra iş imkanının daha fazla olduğunu, daha kolay bir bölüm olduğunu söylüyorlar. Makine mühendisliği yazıp zorluğundan yapamazsam veya mezun olduktan sonra iş bulamazsam diye korkuyorum, kafam çok karışık. Gerçekten de yapılamayacak kadar zor bir bölüm müdür ve iş imkanları sınırlı mıdır? Yardımcı olursanız sevinirim.
Ne yaptınız hocam? Tanıdığım makine teknikeri bile 50 bin üzerinde alıyor, endüstri mühendisliğini o kadar okuyup makine teknikerinden az almak istemiyorum. Benim kalbim endüstri mühendisliğinden yana ama aklım makine mühendisliği diyor. Kalbimin endüstri mühendisliğinden yana olmasanın bi sebebi de makine mühendisliğinin derslerinin zor denilmesi ve benim de sosyalleşmeyi seven biri olmam. Makine mühendisliği okuyup ders çalışmaktan saçı kelleşen kişileri gördüm :D

Çok kararsızım, büyük ihtimalle şu an ikisinden birini tercih etmiş ve 2. sınıfta olmuş olacaksınız. 2 bölüm hakkında da bildiğiniz kadar tecrübelerinizi aktarırsanız sevinirim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı