Sabancı vs Boğaziçi vs bilkent vs ODTÜ endüstri mühendisliği

f3arles

Hectopat
Bölümüm belli aslında sabancı hesapta yoktu ama bu sene mühendislik kontenjanında 10 kişi artma olmuş. Özellikle sabancı hakkında hiçbir bilgim yok. Diyelim yerleştim burs konusu, 1 yıl sınıfta kalırsam ne olacağı veya yurt olanakları hakkında da pek bilgim yok. Genel bir değerlendirme yaparsak hangisi daha mantıklı. Sıralamam 1750.

Kesinlikle Sabancı. Zaten BOUN ve ODTÜ'yü direkt kafadan ele. Bilkent bursu ortalaman 80in altına düştüğünde yanıyor. Sabancı'da ise ortalamaya göre gitmiyor, direkt 4 yıl veriyorlar kalmayınca sıkıntı yok. Bir de 2 kere bölüm değişme hakkı var. Aslında easy mod gibi. 2009'dan bu yana özel üniversiteler yurt dışında daha çok tutuluyor. Diploman daha çok geçerli oluyor. Yurt dışında özellikle ne Metu ne Boun Koç'a yaklaşamıyor. Ha ama Sabancı seni psikolojik olarak sınar. Okula Ferrari ile gelen 19 yaşındaki gençleri görünce modun düşebilir.
Sabancı kaldıktan sonra, bir dahaki sınıfa geçince geri veriyormuş bursu.

Kesinlikle sabancı. Zaten boun ve ODTÜ'yü direkt kafadan ele. Bilkent bursu ortalaman 80'in altına düştüğünde yanıyor. Sabancı'da ise ortalamaya göre gitmiyor, direkt 4 yıl veriyorlar kalmayınca sıkıntı yok. Bir de 2 kere bölüm değişme hakkı var. Aslında easy mod gibi. 2009'dan bu yana özel üniversiteler yurt dışında daha çok tutuluyor. Diploman daha çok geçerli oluyor. Yurt dışında özellikle ne metu ne boun koç'a yaklaşamıyor. Ha ama sabancı seni psikolojik olarak sınar. Okula Ferrari ile gelen 19 yaşındaki gençleri görünce modun düşebilir.
Sabancı kaldıktan sonra, bir dahaki sınıfa geçince geri veriyormuş bursu.

Boun bence hala yurt dışında iyi bir seçenek ama iktidar değişirse çok daha mükemmel bir seçenek olacağını düşünüyorum. Sabancıda ekonomik durumdan dolayı nasıl hayatta kalırım bilemiyorum annem hemşire babam öğretmen. Bir de bilkentin sayfasında dediğiniz ortalama gerekliliği ile alakalı bir şey göremedim. Sadece hazırlıkta her derse girmen gerekiyor yazmış. Azami burs süresi hazırlıkta 2 lisansta 6 yıl demiş. Kafam o kadar bulanık ki lütfen gören ve fikir sahibi olanlar beni bilgilendirsin. Farklı görüşler her zaman iyidir.

Bilkent bursu ortalaman 80in altına düştüğünde yanıyor. .
Hocam öyle bir şey yok diye biliyorum. Sadece sürekli devaamlılık zorunluluğu var. Katı kurallar var. Onlara uymanız gerekiyor. Ve bazı durumlarda hasta olduğunuzda rapor alsanızda devamsızlıktan sayıyorlardı sanırım.
Hem Sabancı'nın konumu kötü değil miydi? Yoksa Koç ile mi karıştırıyorum?

Boun bence hala yurt dışında iyi bir seçenek ama iktidar değişirse çok daha mükemmel bir seçenek olacağını düşünüyorum. Sabancıda ekonomik durumdan dolayı nasıl hayatta kalırım bilemiyorum annem hemşire babam öğretmen. Bir de bilkentin sayfasında dediğiniz ortalama gerekliliği ile alakalı bir şey göremedim. Sadece hazırlıkta her derse girmen gerekiyor yazmış. Azami burs süresi hazırlıkta 2 lisansta 6 yıl demiş. Kafam o kadar bulanık ki lütfen gören ve fikir sahibi olanlar beni bilgilendirsin. Farklı görüşler her zaman iyidir.
Yurt dışı için hiçbir şekilde Sabancı ile yarışamaz Boun. Çevresi çok dolu olan birisi olarak söylüyorum bunu. Daha yeni ilk 500 giren birisiyle yaptık bu karşılaştırmayı. ODTÜ ceng mezunu TR72.si bile 2009'dan bu yana özellerin daha ön planda olduğunu söylüyor. İstersen Mail adresini ver konuşmanın tamamını ekran görüntüsü olarak atayım.

Son düzenleme:
Şu seçenekler benim önümde olsa doğrudan Sabancı'yı seçerdim (bursluysa tabi). İkinci olarak da ODTÜ derim. Eskiden Boğaziçi derdim ama orada da son senelerde hep olaylar oluyor. Bu arada neden Endüstri Mühendisliği istiyorsunuz?

Öncelikle türlü bilginize açığım atabilirsiniz sıkıntı yok. Endüstri sebebi şu çok geniş bir alanı var ve kolları olan danışmanlık finans gibi şeyler benim de biraz merakım var bu konularda ki bence son yıllarda değeri bilinmeyen mesleklerden biri. Geleceğin mesleklerine bakarsak çoğu endüstriden olunabilecek şeyler. Genelde neden bilgisayar yazmıyorsun? Diyorlar. Ben hem bilgisayar başında o kadar oturabileceğimi sanmıyorum hem de zaten gözümde alerji var ondan da muzdaribim. Bir diğer seçmeme nedenim çok hypelandığı için şu an bu sıralamaya itünün tutması ve itüde okumak da istemiyorum. E tabii Boğaziçi ODTÜ bilgisayar falan yazacağım da ya tutarsa hesabı. Elektrik elektronik seçmeme nedenimse 4 5 yıla sektörün zora gireceğini düşünmem, aynı zamanda da bölümün yıpratıcılığı. Endüstride 3.5 civarı ortalamşara zevk alacağım işi iyi maaşlarla da yapacağımı düşünüyorum. He ama 4 5 yıl önceki aklım olsa muhtemelen ODTÜ ee yazardım ancak şu anda durum bu.

Geri
Yukarı