Bina içi kablolama

Ömür Kaya

Hectopat
Merhabalar dostlar ben evime internet bağlatacağım ancak bana ankastreden daireye kablo çekmem gerektiğini söylediler. Bende "Dairemde data prizleri var." dedim. "Bunlar varken yine de çekmem gerekiyor mu?" diye sordum ama onların müşteri hizmetleri teknik bilgisi eksik olduğu için tam net bir cevap vermediler.

Acaba dairemde data prizi varken yine de daireme ankastreden kablo çekmem gerekli mi?

Onlar dediğim firma Millenicom'dur.

Data prizi dediğim ise aşağıdaki gibidir.

bscat6_2556596495.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Müteahhitin veya elektrikçinin prizi koyup kabloyu çekmemek gibi bir salaklık yapmadığını düşünerek, gerekli değil diyebilirim. Çok şansız değilsen %99 ankastreden gelen kabloya hali hazırda bağlıdır.

Son düzenleme:
Mütahitin veya elektriikçinin prizi koyup kabloyu çekmemek gibi bir salaklık yapmadığını düşünerek, gerekli değil diyebilirim. Çok şansız değilsen %99 ankastreden gelen kabloya hali hazırda bağlıdır.
Bende öyle düşünerekten sordum soruyu.Şimdi kurulum ekibi gelecek,geldiği gibi gitmesinler diye dedim.
Ayrıca şöyle bir şey daha var gelen kurulum ekibi sadece modem bağlamak için 120TL alıyorlar ve bu işlemi iptal de edemiyorsunuz.İşin asıl garip yanı modem tak kullan bir modem. :)

Bende öyle düşünerekten sordum soruyu.Şimdi kurulum ekibi gelecek,geldiği gibi gitmesinler diye dedim.
Ayrıca şöyle bir şey daha var gelen kurulum ekibi sadece modem bağlamak için 120TL alıyorlar ve bu işlemi iptal de edemiyorsunuz.İşin asıl garip yanı modem tak kullan bir modem. :)

Valla yalnış anlaşılma olmasın ama gelen ekibin maaşı, kullandıkları aracın masrafını düşününce ben çok olduğunu düşünmemeye başlıyorum. Herkes yeterli bilgiye sahip olmadığından işi sağlama almak istiyorlar.

Valla yalnış anlaşılma olmasın ama gelen ekibin maaşı, kullandıkları aracın masrafını düşününce ben çok olduğunu düşünmemeye başlıyorum. Herkes yeterli bilgiye sahip olmadığından işi sağlama almak istiyorlar.
Anlıyorum ama başka bir internetten geçiş yapanlar için bu ücretsiz olarak sunuluyor.Zaten günümüzde kaç kişi ilk defa internet bağlatırken böyle firmalara başvuruyor ki,özellikle modem dahi kuramayacak kişilerden.

Anlıyorum ama başka bir internetten geçiş yapanlar için bu ücretsiz olarak sunuluyor.Zaten günümüzde kaç kişi ilk defa internet bağlatırken böyle firmalara başvuruyor ki,özellikle modem dahi kuramayacak kişilerden.
Başka bir firmadan gelince ankastredeki bağlantı, kablo işleri çıkmıyor sadece modem şifresi değişecek. Ondan o kadar emin olma, mesela ben bugün sokağımdaki elektirikçiden kablo aldım, elimde ethernet pensesi olmadığından onlarınkisini ödünç aldım. Sonra pense çok adi bir ürün olduğundan tüm pinleri yerine oturtamadı. Sonra elektrikçiye geri götürdüm. Normalde ethernet kablolarının renk diziliminde iki tane standart vardır. Biri 586A diğeri 586B... Ben 586A ile çakmaya çalışmıştım, elektrikçi kabloyu görür görmez bu ne renkleri kafana göre mi çaktın diye sordu. Hemen bilgi vereyim lise ve üniversitede bilgisayar okudum. Yoo 586A çaktım deyince o ne standartı bir tane standart olduğunu, kendilerinin kullandığının alman standartı olduğunu söyledi 😁😅 Baktım sallıyor, bilgisayar teknikeri olduğumu söyleyince ve telefondan kendi yaptığının Alman standartı değil, TAI 586B standartı olduğunu gösterince sağlam bir pense ile rj45 jacklarını çakıp, haklısın dedi 😅😅😅 Ülkemin elektrikçisi bile networkden anlamıyor, adamlarda kime güvenecek haliyle.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı