Binaya Türk Telekom fiber getirtmek için ne yapmalıyım?

Kazı yapılacak yer size ait ise hayır gerek yok siz zaten bunu istiyorsunuz.

Ama belediyeye aitse hem izin alınacak hem de kazı ücreti TT tarafından belediyeye ödenecek.

Dediğim gibi ana caddede fiber var hatta fiber dslam bizim evin hemen önünde.
Peki kusura bakmayın sizi biraz soru yağmuruna tutmuş gibi oluyorum ama bilen birisini bulduğum için kafamda soru işareti kalmasın.
1-Eğer TT bizim binaya fiber çekerse ftth mı çeker yoksa kutuyu bırakıp gider bize de fiber optik kablo bırakıp, "isteyen varsa kendi çektirsin" mi der?
2-Bir de sanırım ftth internette ont cihazı diye bir şey oluyor onu kendimiz satın alabiliyor muyuz çünkü Millenicom ve NetSpeed gibi firmalar modem kiralama bedellerini istiyorlar ftth internette, o cihazı kendimiz alırsak kira bedelini ödemekten kurtuluyor muyuz?
Cevaplarsanız çok mutlu olurum şimdiden teşekkür ederim.

Başka bir ISS kullanmama rağmen dediğiniz ümit Ozal'a mail atarsam yanıt verirler mi? Karşı caddemde VDSL var, kendi caddemde ADSL var.

Sizin durumunuz benimkine oranla daha zor ki benimki bile hala muallakta, sizinkisi için kazı yapılması gerekiyor onun için belediyeden kazı izni alınması gerekiyor daha zor ama siz bir şansınızı deneyin derim.

Dediğim gibi ana caddede fiber var hatta fiber dslam bizim evin hemen önünde.
Peki kusura bakmayın sizi biraz soru yağmuruna tutmuş gibi oluyorum ama bilen birisini bulduğum için kafamda soru işareti kalmasın.
1-Eğer TT bizim binaya fiber çekerse ftth mı çeker yoksa kutuyu bırakıp gider bize de fiber optik kablo bırakıp, "isteyen varsa kendi çektirsin" mi der?
2-Bir de sanırım ftth internette ont cihazı diye bir şey oluyor onu kendimiz satın alabiliyor muyuz çünkü Millenicom ve NetSpeed gibi firmalar modem kiralama bedellerini istiyorlar ftth internette, o cihazı kendimiz alırsak kira bedelini ödemekten kurtuluyor muyuz?
Cevaplarsanız çok mutlu olurum şimdiden teşekkür ederim.
TT binanızın içine kadar sistemi kuracak iç tesisatı belki yapabilirler yüksek ihtimalle elektrikçi çağırın diyecekler.

ONT Cihazı ve HGW TT tarafından verilecek ama sizin olmayacak TT aboneleri için 6 TL kiralama ücreti var.

TT binanızın içine kadar sistemi kuracak iç tesisatı belki yapabilirler yüksek ihtimalle elektrikçi çağırın diyecekler.

Ont cihazı ve HGW TT tarafından verilecek ama sizin olmayacak TT aboneleri için 6 TL kiralama ücreti var.

Ben TürkNet müşterisiyim bildiğim kadarı ile ftth sistem de TürkNet hizmet veremiyormuş ama fttb sistem de verebiliyormuş, eğer iç tesisatı yapmak istemezler ise benim için hava hoş ama illa iç tesisatı da biz yapacağız derlerse Millenicom ve NetSpeed gibi firmalara bakmak lazım ama onlarda da modem kiralama ücreti var, bu ücret sanırım ont cihazı için yanılmıyorsam. İnternetten araştırdığımda ont cihazı kendimiz de satın alabiliyormuşuz galiba eğer o cihazı satın alırsak modem kiralama bedeli alınmıyor mu onu merak ediyorum. Bu konuda bilginiz varsa beni aydınlatırsanız sevinirim, tekrardan teşekkür ederim bilgilendirme için.

Ben TürkNet müşterisiyim bildiğim kadarı ile ftth sistem de TürkNet hizmet veremiyormuş ama fttb sistem de verebiliyormuş, eğer iç tesisatı yapmak istemezler ise benim için hava hoş ama illa iç tesisatı da biz yapacağız derlerse Millenicom ve NetSpeed gibi firmalara bakmak lazım ama onlarda da modem kiralama ücreti var, bu ücret sanırım ont cihazı için yanılmıyorsam. İnternetten araştırdığımda ont cihazı kendimiz de satın alabiliyormuşuz galiba eğer o cihazı satın alırsak modem kiralama bedeli alınmıyor mu onu merak ediyorum. Bu konuda bilginiz varsa beni aydınlatırsanız sevinirim, tekrardan teşekkür ederim bilgilendirme için.
FTTB sisteme artık yatırım yok.

FTTH gelecektir ama Türknet FTTH sisteme yakın bir zamanda geçecek haberiniz olsun.

Fttb sisteme artık yatırım yok.

Ftth gelecektir ama TürkNet ftth sisteme yakın bir zamanda geçecek haberiniz olsun.

Fazla ümitlenme konusunda haklıymışsınız hocam, Türk telekomcu aradı sizin bölgenizde fiber yok dedi kestirip attı sanırım TürkNet kullanmamdan kaynaklı işte siz bakır kablo kullanabilirsiniz ileride TT'ye geçerseniz olabilir falan dedi anlayamadım, ben VDSL kullanıyorum biliyorum bölgemde de fiber var hatta fiber dslam apartmanımın hemen önünde. İlla uğraştıracaklar beni. Farklı bir öneriniz varsa deneyebilirim hocam teşekkürler yeniden ve yeniden.

Fiber altyapı ile saha dolaplarına çekilen fiber kablolar farklı. Bina önüne kadar gelen fiber kablo saha dolabına gele fiber kablodur. FTTH sistemi VDSL olan yerlerden önce ADSL altyapı olan yerlere çekiyorlar. VDSL olan bir bölgeye FTTH gelmesi Türk Telekom'u düşünerek söylüyorum, çok düşük bir ihtimal. VDSL altyapı teorik olarak 100Mbps'e kadar destek veriyor uzaklığa bağlı olarak. Sahip olduğun VDSL altyapıyı iyileştirmeye bak. VDSL'de hatrı sayılır bir sistem. Açık konuşacağım FTTH için pek ümitlenme.

Yeni konular

Geri
Yukarı