Bionluk'ta komisyon ödememek etik midir?

Ahmet40218

Centipat
Daha fazla  
16 yaşındayım bionluk hesabım var orada satış yapıyorum. Şu an 2 ayda yaklaşık 20 25 tane iş yapmışımdır ama 10 15 işi IBAN'dan ödettirdim, yani %20 komisyon kesiyorlar, ben de paradan kesmemeleri için alıcıları direkt Instagram ya da farklı platformlara yönlendiriyorum, oradan hallediyoruz. Evvelsi gün birine IBAN'ı not defteri içinde atmıştım, PC'den bot yakalamış, 10 gün kısıtlama cezası verdiler ama ona rağmen müşteriler halen geliyor, çok güzel bir şey. Ama ben müşterileri göremiyorum ve teklif atamıyorum. Ben de siteye inat oradan aldığım müşterilere yine IBAN'dan ödettiriyorum, banlanana kadar rahat yok bana :D %20 komisyonu yememek için elimden geleni yapıyorum. Sizce yaptığım etik mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
16 yaşındayım Bionluk hesabım var orada satış yapıyorum. Şu an 2 ayda yaklaşık 20 25 tane iş yapmışımdır ama 10 15 işi IBAN'dan ödettirdim, yani %20 komisyon kesiyorlar, ben de paradan kesmemeleri için alıcıları direkt Instagram'ya da farklı platformlara yönlendiriyorum, oradan hallediyoruz. Evvelsi gün birine IBAN'ı not defteri içinde atmıştım, PC'den bot yakalamış, 10 gün kısıtlama cezası verdiler ama ona rağmen müşteriler halen geliyor, çok güzel bir şey. Ama ben müşterileri göremiyorum ve teklif atamıyorum. Ben de siteye inat oradan aldığım müşterilere yine IBAN'dan ödettiriyorum, banlanana kadar rahat yok bana :D %20 komisyonu yememek için elimden geleni yapıyorum. Sizce yaptığım etik mi?

Yaptığınız tamamen etik dışı. Zaten ödemiş olduğunuz komisyonun büyük bir kısmı vergi olarak ödeniyor.

Alici ve saticiyi birbirine ulastiran bir platformdan iki taraf da hizmet aliyor ancak sozlesmeye uymuyorlar. Bence ticari ahlaka uymaz. R10 gibi platformlari kullanarak komisyon odemeden isinizi yapabilirsiniz.

Geri
Yukarı