BioNTech şirketi koronavirüs aşısının yan etkileri yüzünden yarın Almanya'da hakim karşısına çıkıyor

Bloodlinee

Hectopat
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Umarım doğrudur. Sırf zorunluluk yüzünden olduk. Ben olduktan sonra üstüme uzun bir ağırlık çöktü halen aynıyım sanki isteğim gitti daha uzun süre koşardım nefes darlığı yaşadım uzun süre.

Bende aşı oldum. İlk birkaç gün aort damarımın içinde bir acı düştü. Doktora gittim bir şey yok dediler. Hala koşarken nefesim daralıyor sizin gibi. Umarım doğrudur.

Zamanında karşı olurken çok linç yedik herkesin bir şeye bilgisi var gibi konuşmasına ayar olmuştum 4-5 ayda aşı falan olmaz.

İnanç sistemi dahil her şeyi bilimsel bir zemine oturtmaya çalışan bana bile aşı olmuyorum diye ''Bilimden daha mı iyi bileceksin adamlar yapmış işte doktorlar bile aşı oluyor'' diyen eş dost akraba şimdi ''Aşıyı vücuttan atmak için sirke suyu içmek lazımmış'' diye twitler atıyorlar. Söylemek istemezdim ama ''Ben demiştim''.
Paldır küldür aşı oldu herkes. Yazık.

Bir grup insan toplanmış, "Aşı bize yan etki yaptı" diye avukat tutmuş, dava açmış. Olay bundan ibaret :D Yan etkilerin varlığını, ciddiyetini vs hiçbir şeyi kanıtlamaz bu. Millet hemen atlamış "Ben demiştim bak haklı çıktım" diye. Gidip önünüze gelene dava açabilirsiniz, iddianızı kanıtlayamazsanız dava düşer. Davayı açabiliyor oluşunuz haklı olduğunuz anlamına gelmiyor ki?

4 senedir evde oturan, kondisyonu dibe vuran, COVID geçiren, aşı olan adam, nefesi daralınca "aşıdandır" diyor saçma sapan. COVID'in ne kadar hafif atlatılırsa atlansın birçok uzun dönem zararlı etkisi olduğu kanıtlanmış bir şey. 1 kez bile COVID geçirdiyseniz, yaşadığınız şeyler yüksek ihtimalle aşıdan değil o geçirdiğiniz COVID'dendir.

Milyarlarca doz aşı yapıldı, aşı yapılan çoğu insan takip edildi, 3 yıla yakın geçti üstünden, tespit edilebilen tek ciddi yan etkisi miyokardit oldu, o da zaten normalde COVID'in de yaptığı bir yan etkinin çok daha nadir ve hafif şekilde görülmesiydi. Öyle kalıcı, yıllarca nefes darlığı vs yapacak bir etki değil zaten. Otoimmün hastalıkların alevlenmesi, adet düzeninin bozulması vs yine COVID'in daha sık ve ciddi olarak sebep olduğu bazı şeyler de yan etki olarak çıktı, ama COVID'in sebep olmayıp aşının sebep olduğu öyle ölümcül, ciddi bir etki yok.

Siz inanmıyor, takip edemiyor, anlamıyor olabilirsiniz ama bilim bu ihtimallerin tamamını inceliyor, araştırıyor ve duyuruyor zaten.

Son düzenleme:
Bakalım, Alman mahkemesi ne karar verecek? Aşının yan etkisinin olduğu, aşı çıktığından beri birkaç grup tarafından söyleniyordu da kesinliğinden emin değildik. Alman mahkemesinin vereceği kararla bunun da kesinlik kazacağını düşünmekteyim.

Bakalım, Alman mahkemesi ne karar verecek? Aşının yan etkisinin olduğu, aşı çıktığından beri birkaç grup tarafından söyleniyordu da kesinliğinden emin değildik. Alman mahkemesinin vereceği kararla bunun da kesinlik kazacağını düşünmekteyim.
Aşıların yan etkisi olur zaten, bu çok normal bir şey. Yan etki sebebiyle tazminat vs de ödenebilir bu da dert değil.

Önemli olan bu yan etkilerin önlenmesi ve bildirilebilmesinde şeffaf davranılması. Ancak o zaman problem vardır.

Yoksa mesela her yıl milyonlarca çocuğa uygulanan kızamık aşısının da yan etkileri var, grip aşısının da yan etkisi var, tetanoz/kuduz aşılarının da yan etkileri var.

Yeni konular

Geri
Yukarı