BIOS açılış zamanı nasıl düşürülür?

Kaitve

Hectopat
Arkadaşlar selamlar hepinize, benim son 2-3 aydır çok gözüme batan bir problem var. Bilgisayarımı ilk aldığımda 3 saniyede açılırken şimdi 16.4 saniyede açılıyor. Gözüme batan bir yavaşlık yok ancak sayısal rakamlar beni rahatsız ediyor 16.4. En yüksek 20.9 gördüm ve bilgisayarım birkaç ay sonra 1.yılını tamamlamış olacak. SSD'ye kurulu Windows SSD'nin sağlığını her şeyi kontrol ettim ancak SSD'e bir problem yok. Önceki bilgisayarım laptoptu ve yaklaşık 6 yıllık. Aşağıya fotoğraflar koyacağım 6 yıllık laptop bile benim sistemimden hızlı açılıyor gösteriyor (sayısal olarak). Ne yapmam lazım, yardımcı olursanız çok sevinirim. SSD Corsair MP300 1580/920 240GB.

Adsız.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar selamlar hepinize, benim son 2-3 aydır çok gözüme batan bir problem var. Bilgisayarımı ilk aldığımda 3 saniyede açılırken şimdi 16.4 saniyede açılıyor. Gözüme batan bir yavaşlık yok ancak sayısal rakamlar beni rahatsız ediyor 16.4. En yüksek 20.9 gördüm ve bilgisayarım birkaç ay sonra 1.yılını tamamlamış olacak. SSD'ye kurulu Windows SSD'nin sağlığını her şeyi kontrol ettim ancak SSD'e bir problem yok. Önceki bilgisayarım laptoptu ve yaklaşık 6 yıllık. Aşağıya fotoğraflar koyacağım 6 yıllık laptop bile benim sistemimden hızlı açılıyor gösteriyor (sayısal olarak). Ne yapmam lazım, yardımcı olursanız çok sevinirim. SSD Corsair MP300 1580/920 240GB.

Eki Görüntüle 750733

Sayısal değerler gerçek mi? Bazen Windows yanlış hesaplayabiliyor bilgisayarınız gerçekten geç açılmıyorsa korkulacak bir durum yok bence.

Bende NVMe var ona ragmen 30 saniye civari suruyor acilmasi.
1606318872175.png

Sadece BIOS 10 sn surmus neredeyse.

BIOS'tan fastboot'u devreye sokmayi deneyebilirsin.

Eger kullandigin GPU UEFI ile uyumluysa Legacy CSM support'u disable edebilirsin.

Bende NVMe var ona ragmen 30 saniye civari suruyor acilmasi.
Eki Görüntüle 750774

Sadece BIOS 10 sn surmus neredeyse.

BIOS'tan Fastboot'u devreye sokmayi deneyebilirsin.

Eger kullandigin GPU UEFI ile uyumluysa Legacy CSM Support'u disable edebilirsin.

Fastboot açık ancak yine de böyle siz nereden baktınız açılma süresine?
Sayısal değerler gerçek mi? Bazen Windows yanlış hesaplayabiliyor bilgisayarınız gerçekten geç açılmıyorsa korkulacak bir durum yok bence.
Bana da çok gerçekçi gelmiyor sayısal değerler ancak yine de insanın canını sıkıyor.
SSD hız değerlerini atın.
Yazma hızında bir problem var sanırım

Dosya Ekleri

• resim_2020-11-25_185340.png
    resim_2020-11-25_185340.png
    22,4 KB · Görüntüleme: 32
  • resim_2020-11-25_185631.png
    resim_2020-11-25_185631.png
    12,7 KB · Görüntüleme: 27
Son düzenleme:

Geri
Yukarı