BIOS ayarından çıkınca görüntü gitti

IchBinTesko

Yoctopat
Daha fazla  
Merhaba,
2.5 ay önce yeni PC aldım. İşletim sistemi Windows 11 olduğu için CS:GO FACEIT anti chatini çalıştıramıyordum. Bu sabah BIOS ayarlarından Secure Boot'u aktif etmek istedim. Bununla ilgili video açıp izlemeye başladım. Sonrasında yaptığım değişikliklerden vazgeçtim PC'ye herhangi bir sıkıntı olmasın diye BIOS ekranından kayıt etmeden çıkış yap seçeneğine tıkladım. PC yeniden başlatıldı ve sadece kasamın ışıkları yanıyordu monitör fare ve klavye gibi ekipmanlarıma güç gelmiyor. Muhtemel çözüm yollarını araştırdım ve BIOS pilini çıkarıp taktım. Sorunum düzelmedi ve RAM'larin yerlerini farklı kombinasyonlarda değiştirdim. Sorunum düzelmedi ve RAM'siz çalıştırıp kasayı resetledim sonrasında tek tek RAM'leri takıp denedim her ne yaptıysam olumlu bir sonuç elde edemedim. Garantisi var PC'nin ama garantiye yollamak istemiyorum çok uzun sürüyor gelmesi. Ben bunu nasıl düzeltebilirim? Fikri olan değil de gerçekten anlayan arkadaşlar çözüm yazarsa güzel olur.

804A9240-7C3D-4664-BEE6-42F69BB26498.jpeg

BIOS pilini çıkarıp taktım demişsiniz; bu süreçte bilgisayarın fişi çekili miydi? Fişin de çekili olması lazım. Pili çıkarıp ne kadar süre beklediniz?

BIOS pili dışında CLR_CMOS pinlerini kısa devre yaparak BIOS'ı sıfırlamayı da deneyebilirsiniz.

Anakartınızda sağ altta yan yana iki adet CLR_CMOS isimli pinler olacak, resimdeki gibi.

msedge_CdxeMuoytX.png

Bilgisayarı kapatın, fişini çekin. Daha sonra bir tornavida veya metal bir cisim kullanarak bu iki pini birbirine dokundurun ve 10-15 saniye kadar tutun. Daha sonra kaldırıp bilgisayarı açmayı deneyin.

Rehber video:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Anakartınızın Q-Flash Plus özelliğini kullanarak görüntü alamıyorken BIOS güncelleme yöntemini de kullanabilirsiniz.

BIOS pilini çıkarıp taktım demişsiniz; bu süreçte bilgisayarın fişi çekili miydi? Fişin de çekili olması lazım. Pili çıkarıp ne kadar süre beklediniz?

BIOS pili dışında CLR_CMOS pinlerini kısa devre yaparak BIOS'ı sıfırlamayı da deneyebilirsiniz.

Anakartınızda sağ altta yan yana iki adet CLR_CMOS isimli pinler olacak, resimdeki gibi.

Eki Görüntüle 1533232

Bilgisayarı kapatın, fişini çekin. Daha sonra bir tornavida veya metal bir cisim kullanarak bu iki pini birbirine dokundurun ve 10-15 saniye kadar tutun. Daha sonra kaldırıp bilgisayarı açmayı deneyin.

Rehber video:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Anakartınızın Q-Flash Plus özelliğini kullanarak görüntü alamıyorken BIOS güncelleme yöntemini de kullanabilirsiniz.
Kasayı komple kablolarını söküp masaya yatırdım o şekilde bios pilini söktüm 5 saniye felan sürdü geri taktıydım. Şunu belirteyim anakartla işlemci soğutucumun ledleri yanmıyordu senin dediğin pinlere tornavide dokundurdum 10 saniye anakartla işlemci soğutucumunda ışıkları yanmaya başladı ama hala görüntü gelmedi.

BIOS pilini sökerek BIOS sıfırlama yöntemi için söktükten sonra takmadan 5 dakika civarı beklemeniz lazım.

O pinleri kısa devre şeklinde dokundurma işlemini fiş çekiliyken yaptınız değil mi aynı şekilde?

Artı -1 Eksi
BIOS pilini sökerek BIOS sıfırlama yöntemi için söktükten sonra takmadan 5 dakika civarı beklemeniz lazım.

O pinleri kısa devre şeklinde dokundurma işlemini fiş çekiliyken yaptınız değil mi aynı şekilde?
5 dakika beklemedim 5 saniye bekledim pinleride 10 saniye kısa devre yaptırdım bütün bu işlemleri yaparken fiş çekiliydi

Bios pilini az önce çıkardım 5 dk bekledim geri taktım görüntü hala gelmiyor maalesef

Son düzenleme:

Geri
Yukarı