Çözüldü BIOS güncellemesi işlemci takmadan mı yapılmalı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

umutross

Femtopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
ryzen 7 7800x3d, gigabyte b650m ds3h, phantom spirit 120 se rgb, sapphire rx 6700xt pulse, gskill flare x5 2x16gb 5600mhz 30cl ram, corsair rme 750w 80plus gold, msi mag force 320R
Meslek
tercüman
Merhaba, Gigabyte B650M DS3H AM5 anakartım var ve işlemci olarak Ryzen 7 7800X 3D takacağım ama çok kez önüme.
Anakartların işlemciyi yaktığı gibi şeyler geliyor işlemciyi takmadan Q flash ile BIOS güncellemek daha sağlıklı mı olur?
Yoksa normal olarak sistemi toplayıp sonra mı güncelleme yapayım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
BIOS'tayken ya da boştayken yakmaz işlemciyi, o olay işlemciyi tam yüke soktuklarında yanlış yüksek voltaj verilmesinden kaynaklanıyordu. Yani işlemciyi takman, Windows kurman, rutin yüklemeleri güncellemelerini yapman vb. BIOS sorunlu olsa bile işlemciyi yakacak bir ortam yaratmaz.

Sistemini kur, ondan sonra yap güncellemeni.
Yakma olayı tartışılır ama güncelle. Çünkü güncel değilse görüntü alamayabilirsin.
İşlemciyi takmadan yapmak daha güvenli olur diye düşünüyorum öyle mi yapayım?

İşlemci mi değiştirdin? Mesela Bazıları 2600den 5600e geçince görüntü alamama sorunu yaşıyordu. Güncellersen eğer sorun olmuyordu.
hayır yeni bir sistem topluyorum sıfırdan ama işlemci yanması olaylarını duydum anakart fazla voltaj verdiğinden dolayı o sebeple sormuştum

BIOS'tayken ya da boştayken yakmaz işlemciyi, o olay işlemciyi tam yüke soktuklarında yanlış yüksek voltaj verilmesinden kaynaklanıyordu. Yani işlemciyi takman, Windows kurman, rutin yüklemeleri güncellemelerini yapman vb. BIOS sorunlu olsa bile işlemciyi yakacak bir ortam yaratmaz.

Çözüm

Çok teşekkürler ilk kez sistemi kendim toplayacağım biraz korkutmuştu 👍

Geri
Yukarı